× Pohněme s tím. Společně!

Dalších 84 milionů korun podpoří provoz ztrátových oddělení krajských nemocnic

1. 10. 2019

Královéhradecký kraj letos uvolní dalších 84 milionů korun na pokrytí ztrátových nemocničních oddělení. Navýšení takzvané vyrovnávací platby za rok 2019 schválila rada kraje. Finance umožní nemocnicím provozovat oddělení jako je chirurgie, interna či pediatrie. Navýšení musí ještě schválit krajští zastupitelé.

Nemocniční oddělení jako je chirurgie, interna či pediatrie jsou pro rozpočty zdravotnických zařízení dlouhodobě prodělečná. Královéhradecký kraj chce zajistit pro obyvatele dostupnou a kvalitní péči, a proto částečně tyto ztráty hradí. Zastupitelstvo kraje doteď schválilo finanční injekci pro krajské nemocnice ve výši 196 milionů korun. Nyní rada předloží návrh zastupitelům na navýšení vyrovnávací platby o dalších 84 milionů korun,“ informoval náměstek hejtmana Aleš Cabicar (TOP 09) odpovědný za gesci zdravotnictví.

Celkem tak kraj svým nemocnicím vyplatí vyrovnávací platby za rok 2019 ve výši 280 milionů korun:

  • 147 milionů korun Oblastní nemocnici Náchod
  • 52 milionů korun Oblastní nemocnici Trutnov
  • 64 milionů korun Oblastní nemocnici Jičín
  • 16 milionů korun Městské nemocnici ve Dvoře Králové nad Labem

Smlouvy o závazku veřejné služby kraj uzavřel s nemocnicemi v roce 2016 na období 10 let. Výši vyrovnávací platby určuje kraj spolu se zdravotnickým holdingem, a to na základě žádosti samotných nemocnic. Smlouvy počítají s platbami za provoz ztrátových oddělení jako je interna, chirurgie, neurologie či pediatrie. V jičínské nemocnici letos přibyla na seznam dotovaných oddělení ještě oddělení psychiatrie a oddělení radiační a klinické onkologie.

Na plnění závazku veřejné služby kraj každoročně vynakládá stamilionové částky. Vedle těchto výdajů platí zhruba 8 milionů korun ročně za provoz lékařské pohotovostní služby při Fakultní nemocnici Hradec Králové.

Královéhradecký kraj je stoprocentním vlastníkem Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje, a. s., který zastřešuje nemocnice v Náchodě, Jičíně, Trutnově, Rychnově nad Kněžnou a ve Dvoře Králové nad Labem. Ročně krajský rozpočet počítá s více jak půlmiliardovými náklady právě na oblast zdravotnictví.

Dan Lechmann

Zdroj: Královéhradecký kraj

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Aleš Cabicar

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Za demokracii a svobodu musí bojovat každá generace.
Děkujeme