Czernin: Politici lidem nahánějí strach, ti pak tíhnou k jednoduchým řešením

22. 9. 2016

Praha – Tomáš Czernin odpovídal na dotazy čtenářů Aktuálně.cz. Lesník, zemědělec a majitel zámku Dymokury kandiduje do Senátu zaTOP 09 ve volebním obvodu Jičín.

Příslušník jednoho z našich nejstarších českých šlechtických rodů působil v letech 1998 až 2002 a opět od roku 2014 jako zastupitel a místostarosta obce Dymokury na Nymbursku nejprve za KDU-ČSL, od roku 2009 je členem TOP 09.

Senátorem se chce šlechtic podle svých slov stát proto, aby sloužil své vlasti a společnosti. Podle něj je nejen pro politika, ale každého občana nejdůležitější ctít poctivost a zodpovědnost. Byl by také rád, kdyby lidé, kterým se dobře daří, byli přirozeně motivováni, aby pomáhali těm, kterým se daří hůře. Senát považuje za důležitou instituci, za stabilizující prvek Parlamentu.

Odpovídal například na to, co podle něj stojí za úpadkem české společnosti a její otevřeností k populismu. „Domnívám se, že jsme po převratu silně zanedbali vzdělávání k demokracii. Lidé přirozeně tíhnou k jednoduchým řešením, která jim populističtí a nezodpovědní politici nabízejí,“ napsal. Cestu vidí v posilování občanské společnosti a také v osobní angažovanosti slušných lidí, dodal.

Právě přístup některých politiků vidí jako jeden z největších současných problémů. „Jako celospolečenský problém vnímám, že si politici v poslední době zvykli lidem nahánět strach a potom jim nabízet jednoduchá a laciná řešení. Ve skutečnosti jim jde pouze o získávání větší moci. Myslím, že největší výzvou je, aby si tuto skutečnost společnost uvědomila a nedopustila plíživé omezování svobody,“ říká Tomáš Czernin. Zejména svoboda a lidská práva jsou podle něj prioritou zahraniční politiky.

Došlo i na téma současné migrační krize, k němuž se Czernin vyjádřil slovy: "Těm lidem, kterým jde o život, je potřeba pomoci, a je potřeba je odlišovat od ekonomických migrantů. Je potřeba ovlivňovat situaci v krizových oblastech tak, aby lidé neměli potřebu utíkat z regionu a měli motivaci se vracet domů.“

Působení současné hlavy státu komentoval šlechtic stručně, tedy jen že s ním není spokojen. Vhodným kandidátem na prezidenta by podle něj byl například Michal Horáček.

Jednoho ze čtenářů například zajímalo, zda by byl šlechtic pro to, aby se namísto čtrnácti krajů ustavily dle tradičního historického dělení spolkové země Čechy, Morava a Slezsko. Czernin však vysvětlil, že se současným počtem spravovaných celků je lepší dosažitelnost orgánů státní správy pro občany a také toto rozvržení podporuje lokální patriotismus, který je podle něj pozitivní.

Vyjádřil se také k senátnímu návrhu, podle nějž by mohla být tolerance alkoholu v krvi u cyklistů až 0,8 promile. Alkohol a řízení jakéhokoliv dopravního prostředku je pro něj neslučitelné.

Elektronickou evidenci tržeb by Czernin v souladu s rétorikou TOP 09 zrušil, podle něj podnikatelům pouze komplikují život a nic nepřinášejí. Živnostníky a podnikatele by chtěl podporovat, a nikoli šikanovat, řekl.

V Jičíně, kde kandiduje, je podle něj nejpalčivějším problémem tranzitní doprava do horských středisek a stav silnic nižší kategorie.

I Tomáš Czernin prozradil informaci ze svého soukromí. Čtenáři se jej dotazovali, jaký vůz šlechtic používá. „U mě je vše spojené s hospodářstvím, pro běžné cestování je pro mne optimální Subaru Forester, po lese jezdím nejraději Ladou Niva,“ napsal.

Ptejte se Tomáše Czernina:

Pevel - 22. 9. 13:47

Pane Czernine, ohledně postoje Sudetoněmeckého Landsmannschaftu jsem položil jednoznačnou otázku a vy jste odpověděl zcela mimo mísu: "SdL vyjádřil jasný postoj a já nemám důvod mu nevěřit". Můžete vysvětlit, co tím jasným postojem míníte? Zda usnesení vedení SdL anebo rozhodnutí členské základny obrátit se na soud, aby toto usnesení bylo prohlášeno za neplkatné (což se stalo)? Pokud o uvedeném rozhodnutí soudu nic nevíte, nebylo by jednodušší poctivě přiznat, že o této záležitosti nemáte informace a vaše odpověď diskutujícímu DžejDžejovi tedy není pravdivá nebo je zavádějící?

Tomáš Czernin:

Neslyšel jsem o tom, že by soud rozhodnutí zrušil. Uteklo mi něco? Pokud ano, tak to nemění nic na mém názoru, že se historie nedá vrátit.

Vvyskákaný - 22. 9. 13:39

Pane již podle jména jste nepůvodní druh.EU má pro tento případ řešení.Co vy na to?

Tomáš Czernin:

Vy jste legrační, naše rodina v Čechách žije prokazatelně posledních 900 let. Cz na začátku mého jména je pozůstatek gramatiky českého jazyka ve 14. století.

Jan Duda - 22. 9. 13:38

Tome
napsal jste "Ve školách by každopádně měla být posílena výuka etiky, respektive náboženství pro děti z věřících rodin"

Osobně vnímám jakékoli náboženství jako zdroj snadné manipulace s lidmi.

Místo toho, aby se chovali a jednali dle svého nejlepšího vědomí a používali při tomsvůj rozum , je jim předkládán jednoduchý návod , který pokud neuposlechnou ,dostanou se " do pekla" a podobně.Současná situace v řadě muslimských zemích je zoufalá a názory zde žijících lidí jsou neuvěřitelné.Takže otázka zní - Opravdu by jste posiloval vliv náboženství ve školách -kde jsou vychovávani ti nejzranitelnější a budoucnost tohoto národa ?

Tomáš Czernin:

Hovořil jsem o etické výchově. Pokud rodiče některých žáků budou žádat výuku náboženství, je to jejich plné právo. Škola pak garantuje, že výuka náboženství neslouží k podněcování k nenávisti a nesnášenlivosti k odlišně smýšlejícím.

Máme zde náboženskou svobodu.

Vratislav Flemr - 22. 9. 13:38

Pane Czernine,

Vám opravdu nevadí, že TOP 09 řídí od samého začátku ve věci nepoctivého chování (diplomatcky napsáno) podezřelý pan Kalousek. To je ten "super ministr financí", který řešil rozpočet na úkor rodin s dětmi a důchodců a za kterým se táhnou velmi blátivé stopy (nemluvím o snaze superantikomunisty vládnout s komunisty..

V.Flemr

Tomáš Czernin:

Postoje a program TOP 09 odpovídá mým vlastním postojům. Miroslava Kalouska znám, je to vzdělaný a slušný člověk. Pokud by se něčeho dopustil, byl by jistě obviněn.

Pavel - 22. 9. 13:33

Pane Czernine, na otázku diskutujícího DžejDžeje ohledně požadavků Sudetoněmeckého Lansmannschaftu jste výslovně uvedl "Sudetoněmecký Landsmašaft se nároků na majetek již oficiálně vzdal.". Můžete vysvětlit, proč uvádíte tento nepravdivý údaj? Jednáte tak úmyslně anebo pouze z neznalosti - což je ale vzhledem k Vašim politickým ambicím a závažnosti tématu velký problém? Vedení Sudetoněmeckého Landsmannschaftu se sice nároků verbálně vzdalo, ale někteří členové toto rozhodnutí vedení napadli u soudu a soud rozhodnutí vedení SdL zrušil, tekže nebyla provedena změna stanov SdL, která by k realizaci tohoto rozhodnutí vedení SdL byla nezbytná. Můžete se k tomu vyjádřit, prosím?

Tomáš Czernin:

SdL vyjádřil jasný postoj a já nemám důvod mu nevěřit.

Jan K. - 22. 9. 13:33

Hezké odpoledne, koho byste si představoval jako vhodného kandidáta na prezidenta republiky? A jaký máte názor na případnou kandidaturu Michala Horáčka? Děkuji

Tomáš Czernin:

Můj prezident by měl být pevně spjatý s naší prozápadní orientací, měl by to být zodpovědný a slušný člověk, měl by nastolovat témata, která společnost posunou pozitivním směrem.

Michal Horáček je mi osobně sympatický.

Václav M - 22. 9. 13:32

Pane Černín, o politiku se moc nestarám, ale chci Vám jen napsat, že jsem měl tu čest, poznat v Nejdku na Karlovarsku Vaše rodiče, ještě před rokem 1989. Tenkrát zdravotnice a dělník, co uměl snad vše opravit, včetně stavby kompletního ústředního topení v třípatrovém domě. Moc si jich i dnes vážím. Přeji úspěch ve volbách i v životě.

Tomáš Czernin:

Díky. Mamince Vaše slova vyřídím.

Barbora - 22. 9. 13:28

Jak se díváte na rozsáhlou nelegální migraci, která zvláště v sousedním Německu přinesla velkou vlnu kriminality.

Tomáš Czernin:

Těm lidem, kterým jde o život, je potřeba pomoci, a je potřeba je odlišovat od ekonomických migrantů. 

Je potřeba ovlivňovat situaci v krizových oblastech tak, aby lidé neměli potřebu utíkat z regionu a měli motivaci se vracet domů.

Miroslav Chudina - 22. 9. 13:25

Děkuji za odpověď. Vaše rodina byla vždy státotvorná a těší mě, že člověk s Vaším přehledem a zkušenostmi kandiduje. Doufám, že se najde dostatek rozumných voličů. Držím Vám palce

Tomáš Czernin:

Moc Vám děkuji.

Karel - 22. 9. 13:24

Dobrý den. Co by měly být priority zahraniční politiky ČR? Děkuji.

Tomáš Czernin:

Nejsme velká země, ale můžeme přinášet zkušenost s mnohaletými totalitami. Proto považuji za zásadní klást důraz na lidská práva, která v mnoha zemích samozřejmostí nejsou.

Jan Málek - 22. 9. 13:22

Bude letos zase v Dymokurech dělat výlov rybníka?

Tomáš Czernin

Tomáš Czernin:

Rybníky se lovit budou od poloviny října, přesné termíny ještě stanoveny nebyly.

Jan Kolář - 22. 9. 13:20

Dobrý den, jak jste spokojen se současnou hlavou státu?

Tomáš Czernin:

Spokojen nejsem.

Pavel - 22. 9. 13:19

Dobrý den,

nepřipadá vám, že když jsou omezené výdaje na volby, měly by být obdobné rozhovory jako je tento (neboť vám tím samozřejmě přidává na popularitě u voličů) také do limitu započítány, a to v ceně obvyklé (i když za tento rozhovor neplatíte novinářům nic). Nepřipadá vám, že pokud by tomu tak nebylo, lze onen limit výdajů na volby v podstaě neomezeně obcházet zneužíváním kontaktů na lobbystické skupiny a sdělovací prostředky?

Tomáš Czernin:

Povinností sdělovacích prostředků je informovat občany objektivně a nezávisle. K tomuto rozhovoru jsem byl vyzván a nikomu jsem si o něj neřekl.

Současně si myslím, že formát otevřených otázek a odpovědí je nejdemokratičtější forma, jakou mohou média nabídnout.

Petr - 22. 9. 13:17

Dobrý den, jak vnímáte otupělost české společnosti posledních let, schopnost přehlížet korupční aféry, schopnost nechat se opít koblihou, otevřenost k populistickým strašičům, šíření strachu a nenávisti mezi lidmi, téměř bezmeznou důvěru lidí prakticky všemu, co si přečtou někde na internetu, odklon od západních hodnot a naopak příklon k putinovskému Rusku? Poslední roky vnímám tenhle úpadek české společnosti velmi intenzivně a je mi z toho upřímně smutno... Jak z toho ven?? Děkuji a držím palce, slušných a poctivých lidí jako Vy je v politice poskrovnu, kéž byste se tam dostal...

Tomáš Czernin:

Domnívám se, že jsme po převratu silně zanedbali vzdělávání k demokracii. Lidé přirozeně tíhnou k jednoduchým řešením, která jim populističtí a nezodpovědní politici nabízejí. 

Naši sounáležitost se západní civilizací považuji pro naši budoucnost za klíčovou.

Cestu vidím v posilování občanské společnosti a také v osobní angažovanosti slušných lidí. Pouze pokud si zvolíme zodpovědné politiky, může se něco změnit k lepšímu.

DžejDžej - 22. 9. 13:15

Dobrý den, co říkáte na Benešovy dekrety? Taky byste vracel majetky sudeťákům jako váš maskot spací pytel?

Tomáš Czernin:

Benešovy dekrety jsou součástí naší historie. Byť kolektivní vinu neuznávám, nemyslím si, že to bylo správné řešení, dnes se na tom nedá nic změnit. 

Ostatně Sudetoněmecký Landsmašaft se nároků na majetek již oficiálně vzdal.

Tonda - 22. 9. 13:15

Dobrý den, proč zrovna senát? Má podle vás tahle instituce vůbec nějakou váhu?

Díky

Tomáš Czernin:

Senát je důležitá instituce, již samotný způsob volby do něj zajišťuje, že má jiné politické složení než Sněmovna. Působí proto jako stabilizující prvek. Ale je to samozřejmě závislé na tom, kdo je zvolen.

Miroslav Chudina - 22. 9. 13:13

Dobrý den. Čím chcete oslovit voliče v silně ovlivněné společnosti historickým vývojem po roce 1946 a s prezidentem, který porušuje všechny zavedené pořádky. A navíc s oligarchou u moci, který zázračně zbohatnul, ale stále je nejpopulárnějším politikem?

Tomáš Czernin:

Dobrý den, doufám že je v této zemi stále ještě dostatek rozumných lidí, kteří si problémy, o kterých píšete uvědomují. Takové lze oslovit slušností a otevřeností.

Lukáš Svoboda - 22. 9. 12:59

Zdravím Tomáši. Jaké jsou dle Vás nejpalčivější problémy ČR. A na co se chcete v senátu zaměřit? Děkuji.

Tomáš Czernin:

I já Vás zdravím Lukáši, díky za otázku. Odpověď najdete už dvakrát níže.

Karel - 22. 9. 12:52

Aristokrate všech zemi, polibte si. ..obzvlášť když kandidujete za pochybnou kalouskovu partu.

Tomáš Czernin:

Je dobré, že můžete mít vlastní názor.

Honza M. - 22. 9. 12:51

Dobrý den, jakým autem dnes jezdí potomek šlechtického rodu?

Tomáš Czernin:

U mě je vše spojené s hospodářstvím, pro běžné cestování je pro mne optimální Subaru Forester, po lese jezdím nejraději Ladou Niva

Petr - 22. 9. 12:14

Zdravím Vás, pane Czernine, chtěl bych se Vás zeptat, co vnímáte jako největší problém regionu Jičín (nebo i obecně celospolečenský) a jak byste ho na půdě senátu řešil? Děkuji a fandím Vám!

Tomáš Czernin:

I já zdravím Vás Petře a děkuji za Vaši podporu, jako celospolečenský problém vnímám, že si politici v poslední době zvykli lidem nahánět strach a potom jim nabízet jednoduchá a laciná řešení. Ve skutečnosti jim jde pouze o získávání větší moci. Myslím, že největší výzvou je, aby si tuto skutečnost společnost uvědomila a nedopustila plíživé omezování svobody.

Jako problém Jičínska vnímám tranzitní dopravu do horských středisek a stav silnic nižší kategorie. Pro řešení těchto problémů ale senátor nemá výkonnou moc. V tom může pouze apelovat a ovlivňovat.

Radomír Žemlička - 22. 9. 12:12

Hezký den.

Hodláte v Senátu prosazovat liberální hodnoty? Jste pro zrušení nesmyslů jako EET či kontrolní hlášení? Budete se snažit zjednodušit podnikání a omezit byrokracii s ním spojenou? Jaké jsou vaše nejpodastatnější cíle? Děkuji.

Tomáš Czernin:

Vážený pane Žemličko, v těchto otázkách se plně ztotožňuji s názory TOP 09. Jsem pro zrušení jak EET, tak kontrolních hlášení. Tyto nápady podnikatelům, zejména těm menším, pouze komplikují život a nic nepřinášejí. Podnikatelů a živnostníků si máme vážit, jejich činnost jim zjednodušovat a ne je podezírat a šikanovat.

Tereza Bízková - 22. 9. 11:45

Dobrý den, jaké jsou podle Vás v současnosti největší výzvy pro českou společnost? Hodně štěstí ve volbách!

Tomáš Czernin:

Dobrý den, bohužel si politici v poslední době zvykli lidem nahánět strach a potom jim nabízet jednoduchá a laciná řešení. Ve skutečnosti jim jde pouze o získávání větší moci. Myslím, že největší výzvou je, aby si tuto skutečnost společnost uvědomila a nedopustila plíživé omezování svobody. Moc Vám děkuji. TC

Kolačkovský - 22. 9. 11:44

Dobrý den, budete jako katolík a člen "Johanitů" prosazovat větší účast katolické církve v procesu vzdělávání ve školách (hodiny věrouky) a usilovat o zlepšení materiálního zabezpečení duchovních ve farnostech, tj. zvýšení příspěvku na mzdy? děkuji

Tomáš Czernin:

Vážený pane Kolačkovský, principiálně jsem pro větší pestrost zřizovatelů škol a vidím zde velké množství možností pro církev, ostatně i Maltézský řád je zřizovatelem 3 škol. Ve školách by každopádně měla být posílena výuka etiky, respektive náboženství pro děti z věřících rodin, což je velký úkol pro laické členy církví. 

Co se odměňování duchovních týká, jsem rád, že se postupně daří se církvím vymanit z ekonomické závislosti na státu a doufám, že i toto bude brzy vnitřní záležitostí jednotlivých církví.

Pavel Mladek - 22. 9. 10:57

Otazka pro redakci : Nemely by to byt spise Dymokury na Nymbursku, nez Dykomury na Nymursku ?

Tomáš Czernin:

Díky za upozornění a prosím redakci, aby chybu napravila. Dymokuráci to snad unesou.

?

A&A - 22. 9. 10:54

Byl byste ochoten vzít na svá bedra roli panovníka znovuobnoveného Království Českého? Pochopitelně absolutistického... ;-)

Tomáš Czernin:

Pokud bychom vrátili čas, bylo by o český trůn zájemců mnoho.

mikš jiří - 22. 9. 10:42

Je to dobré získat občanství, já čekám na občanství, od roku 1953, a to byl můj děda osobnost.

Jen se podívat po Praze. 

+ířš

Tomáš Czernin:

???

Miloslava Chalupová - 22. 9. 10:20

Návrh

1. podpořte prosím nyní Ing. Jiřího Fialu /jeho program je náprava justice/

2. kandidujte až příště - na prezidenta 

Otázka

Jste pro změnu volebního zákona do Sněmovny? Pan Karel Schwarzenberg míní, že to mělo být obráceně, do Poslanecké Sněmovny volby většinovým systémem a do Senátu poměrným systémem.Děkuji Vám zdvořile.

Tomáš Czernin:

Vážená paní Chalupová, ke kandidatuře jsem byl vyzván přáteli se stejnými názory a podporují mne 3 politická uskupení. Považoval bych tedy za nečestné z kandidatury odstoupit. 

Nemyslím si, že by překotné změny volebního systému něco přinesly. Tato otázka není na pořadu dne.

Tomáš Tyl - 22. 9. 10:08

Nevadí Vám, že je České republice řada lidí, kteří se vydávají za potomky aristokratických rodů, ačkoliv jimi prokazatelně nejsou? Myslíte, že by se užívání falešných titulů či spíše zneužívání zaniklých titulů a tím klamání veřejnosti mělo alespoň symbolicky trestat? Podniknete v tomto směru něco, pokud Vám bude předložen návrh takové právní úpravy?

Tomáš Czernin:

Vážený pane Tyle, šlechtické tituly byly v naší vlasti zrušeny v r. 1918 a já to respektuji. Pokud se někdo domnívá, že ze sebe dělá lepšího člověka tím, že se honosí smyšleným titulem, či někoho jiného hodnotí dle titulu, je to směšné a pošetilé.

Jan Dvořák - 22. 9. 9:48

Moc se mi nelíbí,že cyklisté mohou mít až 0,8 promile alkoholu v krvi,nebo v těle.Budete prosazovat,aby všichni řidiči měli při měření alespoň 0,3 promile alkoholu,jako je to ve vyspělých demokratických zemích po celém světě.(Někde až 0,8 promile).Jsme tedy stát nevyspělý a nedemokratický? Jan Dvořák,Mladá Boleslav.

Tomáš Czernin:

Vážený pane Dvořáku, můj názor je, že alkohol a řízení jakéhokoliv dopravního prostředku je neslučitelné. I v zemích, ve kterých je určitá hladinka tolerována je přítomnost alkoholu v případě nehody či přestupku vždy přitěžující.

Jana Hochmannová - 22. 9. 9:39

Co má ctít pravý šlechtic a co chcete změnit v ČR k lepšímu?

Tomáš Czernin:

Vážená paní Hochmannová, nejen šlechtic, ale každý člověk má ctít poctivost a zodpovědnost. To je to, čím bych chtěl přispět k politické kultuře a k zodpovědné správě země. Chci, aby v naší zemi žili svobodní lidé, kde ti, kterým se daří lépe, byli přirozeně motivováni k pomoci těm, kteří jsou na tom hůře.

Liří Lánský - 22. 9. 9:04

Proč se chcete stát senátorem?

Tomáš Czernin:

Vážený pane Lánský, jsem svobodný člověk, kterému se v životě splnila všechna přání. Cítím potřebu sloužit vlasti a společnosti.

Martin Flora - 22. 9. 9:00

Vážený pane inženýre,

zdravím Vás a přeji Vám, ať křeslo senátora ve volbách získáte. Zajímalo by mne, zda v Senátu hodláte usilovat spíše o snížení množství legislativních omezení lidské činnosti, nebo naopak považujete za užitečnou další regulaci.

Zdraví Martin Flora

Tomáš Czernin:

Vřelé díky za Vaši podporu. Jsem příznivcem minimalizace legislativních zásahů. Zákony by měly být jednoduché a měly by řešit zásadní věci a ostatní by mohlo spadat do podzákonných norem. Myslím, že můžeme mít stabilní právní systém, ve kterém se zákon nemusí detailně měnit 6x za rok.

Ladislav Žuja - 22. 9. 8:58

Dobrý den pane Czernine,

uvažoval jste někdy o prospěšnosti zrušení ostudného, nepřirozeného , administrativně nafouklého a neekonomického komunistického krajového rozparcelování republiky na 14 patvarů a o návratu k tradičnímu historickému uspořádání , nejlépe ve formě spolkových zemí (Čechy, Morava a Slezsko, Hlavní město Praha) - tak jak to bezvadně funguje mj. v německy mluvících zemích? Děkuji- PhDr. Ladislav Žuja, Brno

Tomáš Czernin:

Vážený pane doktore, rozumím Vaší afinitě k historickému uspořádání naší vlasti. Při vzniku krajů v nynější velikosti se však přihlíželo k potřebám praktické správy naší země, maximální subsidiarity a dosažitelnosti orgánů státní správy pro občany. Do jisté míry toto řešení podpořilo jistý lokální patriotismus, což je samo o sobě pozitivní.

Pavel - 22. 9. 8:48

Když jste současně občanem České republiky a členem Řádu Maltézských rytířů (uvádím pro větší srozumitelnost pouze tento zkrácený a trivializovaný název), což je z mezinárodněprávního hlediska samostatná entita, čí zájmy vlastně budete v politice zastupovat? Čí zájmy budete preferovat, když se zájmy České republiky a Řádu Maltézských rytířů dostanou do konfliktu?

Tomáš Czernin:

V Senátu hodlám pracovat pro občany ČR. Řád Maltézských rytířů je především charitativní a humanitární organizace. Atributy státu mu zůstaly historicky. Jsem si jistý, že loyalita k českému státu a členství v Řádu jsou a budou v souladu.

Sváťa - 22. 9. 8:41

Dobrý den, budete při tom všem vašem zápřahu Senát ještě vůbec stíhat, nebo si tam chcete odpočinout?

Tomáš Czernin:

Dobrý den. Děkuji za Vaši otázku. Přiznávám, že mé hospodářství považuji za mé poslání. Přehled a kontakt ztratit nechci a nemohu. Díky Bohu ale mám výborné spolupracovníky a většina činností se obejde bez mé přítomnosti. Také bych se rád i nadále věnoval některým charitativním aktivitám. Domnívám se ale, že se to všechno dá s prací v Senátu, i mezi voliči, skloubit. Mám zásadu, že pokud se k něčemu zavážu, dám tomu všechno, co je potřeba, tedy i Senátu.

Pevel - 22. 9. 13:47Pane Czernine, ohledně postoje Sudetoněmeckého Landsmannschaftu jsem položil jednoznačnou otázku a vy jste odpověděl zcela mimo mísu: "SdL vyjádřil jasný postoj a já nemám důvod mu nevěřit". Můžete vysvětlit, co tím jasným postojem míníte? Zda usnesení vedení SdL anebo rozhodnutí členské základny obrátit se na soud, aby toto usnesení bylo prohlášeno za neplkatné (což se stalo)? Pokud o uvedeném rozhodnutí soudu nic nevíte, nebylo by jednodušší poctivě přiznat, že o této záležitosti nemáte informace a vaše odpověď diskutujícímu DžejDžejovi tedy není pravdivá nebo je zavádějící?

Tomáš CzerninTomáš Czernin:Neslyšel jsem o tom, že by soud rozhodnutí zrušil. Uteklo mi něco? Pokud ano, tak to nemění nic na mém názoru, že se historie nedá vrátit.

?Vvyskákaný - 22. 9. 13:39Pane již podle jména jste nepůvodní druh.EU má pro tento případ řešení.Co vy na to?

Tomáš CzerninTomáš Czernin:Vy jste legrační, naše rodina v Čechách žije prokazatelně posledních 900 let. Cz na začátku mého jména je pozůstatek gramatiky českého jazyka ve 14. století.

?Jan Duda - 22. 9. 13:38Tome
napsal jste "Ve školách by každopádně měla být posílena výuka etiky, respektive náboženství pro děti z věřících rodin"

Osobně vnímám jakékoli náboženství jako zdroj snadné manipulace s lidmi.

Místo toho, aby se chovali a jednali dle svého nejlepšího vědomí a používali při tomsvůj rozum , je jim předkládán jednoduchý návod , který pokud neuposlechnou ,dostanou se " do pekla" a podobně.Současná situace v řadě muslimských zemích je zoufalá a názory zde žijících lidí jsou neuvěřitelné.Takže otázka zní - Opravdu by jste posiloval vliv náboženství ve školách -kde jsou vychovávani ti nejzranitelnější a budoucnost tohoto národa ?

Tomáš CzerninTomáš Czernin:Hovořil jsem o etické výchově. Pokud rodiče některých žáků budou žádat výuku náboženství, je to jejich plné právo. Škola pak garantuje, že výuka náboženství neslouží k podněcování k nenávisti a nesnášenlivosti k odlišně smýšlejícím.
Máme zde náboženskou svobodu.

?Vratislav Flemr - 22. 9. 13:38Pane Czernine,
Vám opravdu nevadí, že TOP 09 řídí od samého začátku ve věci nepoctivého chování (diplomatcky napsáno) podezřelý pan Kalousek. To je ten "super ministr financí", který řešil rozpočet na úkor rodin s dětmi a důchodců a za kterým se táhnou velmi blátivé stopy (nemluvím o snaze superantikomunisty vládnout s komunisty..
V.Flemr

Tomáš CzerninTomáš Czernin:Postoje a program TOP 09 odpovídá mým vlastním postojům. Miroslava Kalouska znám, je to vzdělaný a slušný člověk. Pokud by se něčeho dopustil, byl by jistě obviněn.

?Pavel - 22. 9. 13:33Pane Czernine, na otázku diskutujícího DžejDžeje ohledně požadavků Sudetoněmeckého Lansmannschaftu jste výslovně uvedl "Sudetoněmecký Landsmašaft se nároků na majetek již oficiálně vzdal.". Můžete vysvětlit, proč uvádíte tento nepravdivý údaj? Jednáte tak úmyslně anebo pouze z neznalosti - což je ale vzhledem k Vašim politickým ambicím a závažnosti tématu velký problém? Vedení Sudetoněmeckého Landsmannschaftu se sice nároků verbálně vzdalo, ale někteří členové toto rozhodnutí vedení napadli u soudu a soud rozhodnutí vedení SdL zrušil, tekže nebyla provedena změna stanov SdL, která by k realizaci tohoto rozhodnutí vedení SdL byla nezbytná. Můžete se k tomu vyjádřit, prosím?

Tomáš CzerninTomáš Czernin:SdL vyjádřil jasný postoj a já nemám důvod mu nevěřit.

?Jan K. - 22. 9. 13:33Hezké odpoledne, koho byste si představoval jako vhodného kandidáta na prezidenta republiky? A jaký máte názor na případnou kandidaturu Michala Horáčka? Děkuji

Tomáš CzerninTomáš Czernin:Můj prezident by měl být pevně spjatý s naší prozápadní orientací, měl by to být zodpovědný a slušný člověk, měl by nastolovat témata, která společnost posunou pozitivním směrem.
Michal Horáček je mi osobně sympatický.

?Václav M - 22. 9. 13:32Pane Černín, o politiku se moc nestarám, ale chci Vám jen napsat, že jsem měl tu čest, poznat v Nejdku na Karlovarsku Vaše rodiče, ještě před rokem 1989. Tenkrát zdravotnice a dělník, co uměl snad vše opravit, včetně stavby kompletního ústředního topení v třípatrovém domě. Moc si jich i dnes vážím. Přeji úspěch ve volbách i v životě.

Tomáš CzerninTomáš Czernin:Díky. Mamince Vaše slova vyřídím.

?Barbora - 22. 9. 13:28Jak se díváte na rozsáhlou nelegální migraci, která zvláště v sousedním Německu přinesla velkou vlnu kriminality.

Tomáš CzerninTomáš Czernin:Těm lidem, kterým jde o život, je potřeba pomoci, a je potřeba je odlišovat od ekonomických migrantů. 
Je potřeba ovlivňovat situaci v krizových oblastech tak, aby lidé neměli potřebu utíkat z regionu a měli motivaci se vracet domů.

?Miroslav Chudina - 22. 9. 13:25Děkuji za odpověď. Vaše rodina byla vždy státotvorná a těší mě, že člověk s Vaším přehledem a zkušenostmi kandiduje. Doufám, že se najde dostatek rozumných voličů. Držím Vám palce

Tomáš CzerninTomáš Czernin:Moc Vám děkuji.

?Karel - 22. 9. 13:24Dobrý den. Co by měly být priority zahraniční politiky ČR? Děkuji.

Tomáš CzerninTomáš Czernin:Nejsme velká země, ale můžeme přinášet zkušenost s mnohaletými totalitami. Proto považuji za zásadní klást důraz na lidská práva, která v mnoha zemích samozřejmostí nejsou.

?Jan Málek - 22. 9. 13:22Bude letos zase v Dymokurech dělat výlov rybníka?

Tomáš CzerninTomáš Czernin:Rybníky se lovit budou od poloviny října, přesné termíny ještě stanoveny nebyly.

?Jan Kolář - 22. 9. 13:20Dobrý den, jak jste spokojen se současnou hlavou státu?

Tomáš CzerninTomáš Czernin:Spokojen nejsem.

?Pavel - 22. 9. 13:19Dobrý den,

nepřipadá vám, že když jsou omezené výdaje na volby, měly by být obdobné rozhovory jako je tento (neboť vám tím samozřejmě přidává na popularitě u voličů) také do limitu započítány, a to v ceně obvyklé (i když za tento rozhovor neplatíte novinářům nic). Nepřipadá vám, že pokud by tomu tak nebylo, lze onen limit výdajů na volby v podstaě neomezeně obcházet zneužíváním kontaktů na lobbystické skupiny a sdělovací prostředky?

Tomáš CzerninTomáš Czernin:Povinností sdělovacích prostředků je informovat občany objektivně a nezávisle. K tomuto rozhovoru jsem byl vyzván a nikomu jsem si o něj neřekl.
Současně si myslím, že formát otevřených otázek a odpovědí je nejdemokratičtější forma, jakou mohou média nabídnout.

?Petr - 22. 9. 13:17Dobrý den, jak vnímáte otupělost české společnosti posledních let, schopnost přehlížet korupční aféry, schopnost nechat se opít koblihou, otevřenost k populistickým strašičům, šíření strachu a nenávisti mezi lidmi, téměř bezmeznou důvěru lidí prakticky všemu, co si přečtou někde na internetu, odklon od západních hodnot a naopak příklon k putinovskému Rusku? Poslední roky vnímám tenhle úpadek české společnosti velmi intenzivně a je mi z toho upřímně smutno... Jak z toho ven?? Děkuji a držím palce, slušných a poctivých lidí jako Vy je v politice poskrovnu, kéž byste se tam dostal...

Tomáš CzerninTomáš Czernin:Domnívám se, že jsme po převratu silně zanedbali vzdělávání k demokracii. Lidé přirozeně tíhnou k jednoduchým řešením, která jim populističtí a nezodpovědní politici nabízejí. 
Naši sounáležitost se západní civilizací považuji pro naši budoucnost za klíčovou.
Cestu vidím v posilování občanské společnosti a také v osobní angažovanosti slušných lidí. Pouze pokud si zvolíme zodpovědné politiky, může se něco změnit k lepšímu.

?DžejDžej - 22. 9. 13:15Dobrý den, co říkáte na Benešovy dekrety? Taky byste vracel majetky sudeťákům jako váš maskot spací pytel?

Tomáš CzerninTomáš Czernin:Benešovy dekrety jsou součástí naší historie. Byť kolektivní vinu neuznávám, nemyslím si, že to bylo správné řešení, dnes se na tom nedá nic změnit. 
Ostatně Sudetoněmecký Landsmašaft se nároků na majetek již oficiálně vzdal.

?Tonda - 22. 9. 13:15Dobrý den, proč zrovna senát? Má podle vás tahle instituce vůbec nějakou váhu?

Díky

Tomáš CzerninTomáš Czernin:Senát je důležitá instituce, již samotný způsob volby do něj zajišťuje, že má jiné politické složení než Sněmovna. Působí proto jako stabilizující prvek. Ale je to samozřejmě závislé na tom, kdo je zvolen.

?Miroslav Chudina - 22. 9. 13:13Dobrý den. Čím chcete oslovit voliče v silně ovlivněné společnosti historickým vývojem po roce 1946 a s prezidentem, který porušuje všechny zavedené pořádky. A navíc s oligarchou u moci, který zázračně zbohatnul, ale stále je nejpopulárnějším politikem?

Tomáš CzerninTomáš Czernin:Dobrý den, doufám že je v této zemi stále ještě dostatek rozumných lidí, kteří si problémy, o kterých píšete uvědomují. Takové lze oslovit slušností a otevřeností.

?Lukáš Svoboda - 22. 9. 12:59Zdravím Tomáši. Jaké jsou dle Vás nejpalčivější problémy ČR. A na co se chcete v senátu zaměřit? Děkuji.

Tomáš CzerninTomáš Czernin:I já Vás zdravím Lukáši, díky za otázku. Odpověď najdete už dvakrát níže.

?Karel - 22. 9. 12:52Aristokrate všech zemi, polibte si. ..obzvlášť když kandidujete za pochybnou kalouskovu partu.

Tomáš CzerninTomáš Czernin:Je dobré, že můžete mít vlastní názor.

?Honza M. - 22. 9. 12:51Dobrý den, jakým autem dnes jezdí potomek šlechtického rodu?

Tomáš CzerninTomáš Czernin:U mě je vše spojené s hospodářstvím, pro běžné cestování je pro mne optimální Subaru Forester, po lese jezdím nejraději Ladou Niva

?Petr - 22. 9. 12:14Zdravím Vás, pane Czernine, chtěl bych se Vás zeptat, co vnímáte jako největší problém regionu Jičín (nebo i obecně celospolečenský) a jak byste ho na půdě senátu řešil? Děkuji a fandím Vám!

Tomáš CzerninTomáš Czernin:I já zdravím Vás Petře a děkuji za Vaši podporu, jako celospolečenský problém vnímám, že si politici v poslední době zvykli lidem nahánět strach a potom jim nabízet jednoduchá a laciná řešení. Ve skutečnosti jim jde pouze o získávání větší moci. Myslím, že největší výzvou je, aby si tuto skutečnost společnost uvědomila a nedopustila plíživé omezování svobody.
Jako problém Jičínska vnímám tranzitní dopravu do horských středisek a stav silnic nižší kategorie. Pro řešení těchto problémů ale senátor nemá výkonnou moc. V tom může pouze apelovat a ovlivňovat.

?Radomír Žemlička - 22. 9. 12:12Hezký den.
Hodláte v Senátu prosazovat liberální hodnoty? Jste pro zrušení nesmyslů jako EET či kontrolní hlášení? Budete se snažit zjednodušit podnikání a omezit byrokracii s ním spojenou? Jaké jsou vaše nejpodastatnější cíle? Děkuji.

Tomáš CzerninTomáš Czernin:Vážený pane Žemličko, v těchto otázkách se plně ztotožňuji s názory TOP 09. Jsem pro zrušení jak EET, tak kontrolních hlášení. Tyto nápady podnikatelům, zejména těm menším, pouze komplikují život a nic nepřinášejí. Podnikatelů a živnostníků si máme vážit, jejich činnost jim zjednodušovat a ne je podezírat a šikanovat.

?Tereza Bízková - 22. 9. 11:45Dobrý den, jaké jsou podle Vás v současnosti největší výzvy pro českou společnost? Hodně štěstí ve volbách!

Tomáš CzerninTomáš Czernin:Dobrý den, bohužel si politici v poslední době zvykli lidem nahánět strach a potom jim nabízet jednoduchá a laciná řešení. Ve skutečnosti jim jde pouze o získávání větší moci. Myslím, že největší výzvou je, aby si tuto skutečnost společnost uvědomila a nedopustila plíživé omezování svobody. Moc Vám děkuji. TC

?Kolačkovský - 22. 9. 11:44Dobrý den, budete jako katolík a člen "Johanitů" prosazovat větší účast katolické církve v procesu vzdělávání ve školách (hodiny věrouky) a usilovat o zlepšení materiálního zabezpečení duchovních ve farnostech, tj. zvýšení příspěvku na mzdy? děkuji

Tomáš CzerninTomáš Czernin:Vážený pane Kolačkovský, principiálně jsem pro větší pestrost zřizovatelů škol a vidím zde velké množství možností pro církev, ostatně i Maltézský řád je zřizovatelem 3 škol. Ve školách by každopádně měla být posílena výuka etiky, respektive náboženství pro děti z věřících rodin, což je velký úkol pro laické členy církví. 
Co se odměňování duchovních týká, jsem rád, že se postupně daří se církvím vymanit z ekonomické závislosti na státu a doufám, že i toto bude brzy vnitřní záležitostí jednotlivých církví.

?Pavel Mladek - 22. 9. 10:57Otazka pro redakci : Nemely by to byt spise Dymokury na Nymbursku, nez Dykomury na Nymursku ?

Tomáš CzerninTomáš Czernin:Díky za upozornění a prosím redakci, aby chybu napravila. Dymokuráci to snad unesou.

?A&A - 22. 9. 10:54Byl byste ochoten vzít na svá bedra roli panovníka znovuobnoveného Království Českého? Pochopitelně absolutistického... ;-)

Tomáš CzerninTomáš Czernin:Pokud bychom vrátili čas, bylo by o český trůn zájemců mnoho.

?mikš jiří - 22. 9. 10:42Je to dobré získat občanství, já čekám na občanství, od roku 1953, a to byl můj děda osobnost.
Jen se podívat po Praze. 

+ířš

Tomáš CzerninTomáš Czernin:???

?Miloslava Chalupová - 22. 9. 10:20Návrh
1. podpořte prosím nyní Ing. Jiřího Fialu /jeho program je náprava justice/
2. kandidujte až příště - na prezidenta 

Otázka
Jste pro změnu volebního zákona do Sněmovny?Pan Karel Schwarzenberg míní, že to mělo být obráceně, do Poslanecké Sněmovny volby většinovým systémem a do Senátu poměrným systémem.Děkuji Vám zdvořile.

Tomáš CzerninTomáš Czernin:Vážená paní Chalupová, ke kandidatuře jsem byl vyzván přáteli se stejnými názory a podporují mne 3 politická uskupení. Považoval bych tedy za nečestné z kandidatury odstoupit. 
Nemyslím si, že by překotné změny volebního systému něco přinesly. Tato otázka není na pořadu dne.

?Tomáš Tyl - 22. 9. 10:08Nevadí Vám, že je České republice řada lidí, kteří se vydávají za potomky aristokratických rodů, ačkoliv jimi prokazatelně nejsou? Myslíte, že by se užívání falešných titulů či spíše zneužívání zaniklých titulů a tím klamání veřejnosti mělo alespoň symbolicky trestat? Podniknete v tomto směru něco, pokud Vám bude předložen návrh takové právní úpravy?

Tomáš CzerninTomáš Czernin:Vážený pane Tyle, šlechtické tituly byly v naší vlasti zrušeny v r. 1918 a já to respektuji. Pokud se někdo domnívá, že ze sebe dělá lepšího člověka tím, že se honosí smyšleným titulem, či někoho jiného hodnotí dle titulu, je to směšné a pošetilé.

?Jan Dvořák - 22. 9. 9:48Moc se mi nelíbí,že cyklisté mohou mít až 0,8 promile alkoholu v krvi,nebo v těle.Budete prosazovat,aby všichni řidiči měli při měření alespoň 0,3 promile alkoholu,jako je to ve vyspělých demokratických zemích po celém světě.(Někde až 0,8 promile).Jsme tedy stát nevyspělý a nedemokratický? Jan Dvořák,Mladá Boleslav.

Tomáš CzerninTomáš Czernin:Vážený pane Dvořáku, můj názor je, že alkohol a řízení jakéhokoliv dopravního prostředku je neslučitelné. I v zemích, ve kterých je určitá hladinka tolerována je přítomnost alkoholu v případě nehody či přestupku vždy přitěžující.

?Jana Hochmannová - 22. 9. 9:39Co má ctít pravý šlechtic a co chcete změnit v ČR k lepšímu?

Tomáš CzerninTomáš Czernin:Vážená paní Hochmannová, nejen šlechtic, ale každý člověk má ctít poctivost a zodpovědnost. To je to, čím bych chtěl přispět k politické kultuře a k zodpovědné správě země. Chci, aby v naší zemi žili svobodní lidé, kde ti, kterým se daří lépe, byli přirozeně motivováni k pomoci těm, kteří jsou na tom hůře.

?Liří Lánský - 22. 9. 9:04Proč se chcete stát senátorem?

Tomáš CzerninTomáš Czernin:Vážený pane Lánský, jsem svobodný člověk, kterému se v životě splnila všechna přání. Cítím potřebu sloužit vlasti a společnosti.

?Martin Flora - 22. 9. 9:00Vážený pane inženýre,
zdravím Vás a přeji Vám, ať křeslo senátora ve volbách získáte. Zajímalo by mne, zda v Senátu hodláte usilovat spíše o snížení množství legislativních omezení lidské činnosti, nebo naopak považujete za užitečnou další regulaci.
Zdraví Martin Flora

Tomáš CzerninTomáš Czernin:Vřelé díky za Vaši podporu. Jsem příznivcem minimalizace legislativních zásahů. Zákony by měly být jednoduché a měly by řešit zásadní věci a ostatní by mohlo spadat do podzákonných norem. Myslím, že můžeme mít stabilní právní systém, ve kterém se zákon nemusí detailně měnit 6x za rok.

?Ladislav Žuja - 22. 9. 8:58Dobrý den pane Czernine,
uvažoval jste někdy o prospěšnosti zrušení ostudného, nepřirozeného , administrativně nafouklého a neekonomického komunistického krajového rozparcelování republiky na 14 patvarů a o návratu k tradičnímu historickému uspořádání , nejlépe ve formě spolkových zemí (Čechy, Morava a Slezsko, Hlavní město Praha) - tak jak to bezvadně funguje mj. v německy mluvících zemích? Děkuji- PhDr. Ladislav Žuja, Brno

Tomáš CzerninTomáš Czernin:Vážený pane doktore, rozumím Vaší afinitě k historickému uspořádání naší vlasti. Při vzniku krajů v nynější velikosti se však přihlíželo k potřebám praktické správy naší země, maximální subsidiarity a dosažitelnosti orgánů státní správy pro občany. Do jisté míry toto řešení podpořilo jistý lokální patriotismus, což je samo o sobě pozitivní.

?Pavel - 22. 9. 8:48Když jste současně občanem České republiky a členem Řádu Maltézských rytířů (uvádím pro větší srozumitelnost pouze tento zkrácený a trivializovaný název), což je z mezinárodněprávního hlediska samostatná entita, čí zájmy vlastně budete v politice zastupovat? Čí zájmy budete preferovat, když se zájmy České republiky a Řádu Maltézských rytířů dostanou do konfliktu?

Tomáš CzerninTomáš Czernin:V Senátu hodlám pracovat pro občany ČR. Řád Maltézských rytířů je především charitativní a humanitární organizace. Atributy státu mu zůstaly historicky. Jsem si jistý, že loyalita k českému státu a členství v Řádu jsou a budou v souladu.

?Sváťa - 22. 9. 8:41Dobrý den, budete při tom všem vašem zápřahu Senát ještě vůbec stíhat, nebo si tam chcete odpočinout?

Tomáš CzerninTomáš Czernin:Dobrý den. Děkuji za Vaši otázku. Přiznávám, že mé hospodářství považuji za mé poslání. Přehled a kontakt ztratit nechci a nemohu. Díky Bohu ale mám výborné spolupracovníky a většina činností se obejde bez mé přítomnosti. Také bych se rád i nadále věnoval některým charitativním aktivitám. Domnívám se ale, že se to všechno dá s prací v Senátu, i mezi voliči, skloubit. Mám zásadu, že pokud se k něčemu zavážu, dám tomu všechno, co je potřeba, tedy i Senátu.

Aktualne.cz
Domácí

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme