Univerzitní studia jim byla osudná, a tak se ve škole vzali

Když se setkali poprvé, myslela si Simona Šilhánová, že je Kuba Sofka arogantní hlupák. Ale ukázalo se, že první dojem nebyl správný. Jakub se stal mužem jejího života a dvojice v sobotu svůj svazek stvrdila složením slibu manželského. 
A protože se poznali během vysokoškolských studií, rozhodli se, že se tak stane přímo v budově Univerzity Hradec Králové. Vždyť nebýt studia, zřejmě by se nikdy nepoznali. 

24. 7. 2019

„Ani jeden z nás není rodilým Hradečákem. Simona pochází ze severních Čech, z Tanvaldu, já ze slezského Jeseníku. Ale už si nedovedeme život představit jinde než v Hradci,“ usmíval se Jakub Sofka (TOP 09), který vystudoval základy společenských věd a dějepis. Stejně jako Simona, ovšem ta místo dějepisu měla češtinu. 

Ač se může zdát, že svatba je pro dnešní mladou generaci určitým přežitkem, neplatí to stoprocentně. „V okruhu našich přátel ve stejné věkové kategorii jsou svatby poměrně časté. My osobně bereme svatbu jako posunutí našeho vztahu na další úroveň, je přirozeným stupněm vývoje vztahu. Domníváme se, možná trochu tradičně, že nejen společným životem, ale právě uzavřením svazku manželského vzniká rodina,“ shodli se novomanželé. 

Oběma je šestadvacet a oba zůstali věrni vystudovanému oboru. „Zůstali jsme u učitelské profese a oba jsme se vrhli na vzdělávání budoucích generací,“ prozradili. 
Simona učí na základní škole v Novém Bydžově, Jakub v krajském městě. 
Tam se ale vrátí zase až v září, teď jsou prázdniny a v sobotu byl jejich velký den se zahradní slavností, rautem a grilováním po obřadu. 
"Na klasickou svatební cestu se nechystáme, ale v průběhu srpna se vypravíme napříč Českou republikou,“ prozradila Simona. 

V balonu to nešlo 

Vybrat si netradiční místo pro svatební obřad není dnes už tak neobvyklé. Jak sdělily pracovnice hradecké matriky, děje se to zhruba u třetiny všech obřadů. V Hradci Králové přitom bylo jen loni uzavřeno 367 manželství a 13 registrovaných partnerství a tento počet je v posledních letech každoročně zhruba stejný. 

I když městská matrika žádnou věkovou statistiku nevede, ze zkušeností lze odhadovat, že minimální počet novomanželských párů je ve věku 20 až 25 let, naopak nejčastěji se berou lidé ve věku okolo 30 let. 
Asi nejžádanějším místem k uzavření manželství mimo obřadní síň jsou dlouhodobě Jiráskovy sady, ale populární je i roubený Šrámkův statek nebo některé restaurace a penziony. 

„Jedna svatba se letos konala na Bílé věži nebo v budově Gymnázia J. K. Tyla,“ řekla mluvčí magistrátu Kateřina Šmídová s tím, že stále větší zájem je i o malou obřadní síň v budově magistrátu. Žádají si ji především páry, které chtějí mít obřad pouze se svědky. Jsou mezi nimi mladí lidé i starší páry. 
Někdy však vyhovět nelze. Například když snoubenci uvažovali o obřadu v balonu. „I proto, že kdyby balon uletěl mimo náš obvod, svatba by byla neplatná,“ vysvětlila mluvčí. 

Jindy musí být odmítána místa, kam je obtížné se dostat, jako některé louky nebo části lesa. 

Ludmila Žlábková

Zdroj: Právo

Štítky
Osobnosti: Jakub Sofka
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme