Válek: Z lékařského pláště k vínu

3. 9. 2017

Vlastimil Válek patří mezi naše nejlepší radiology. Jako lídr TOP 09 na jihu Moravy teď chce do Poslanecké sněmovny.


BRNO / Přednáší po celém světě, je tátou čtyř dětí, jezdí hodnotit vína do soutěží, zpívá ve sboru a občas si zahraje nějakou počítačovou hru. Kromě toho přednosta Kliniky radiologie a nukleární medicíny FN Brno Vlastimil Válek ještě stíhá být zastupitelem brněnské městské části Líšeň. A aby toho nebylo málo, chce se stát poslancem. Letos je dokonce ve volbách lídrem jihomoravské kandidátky TOP 09. „Do Poslanecké sněmovny se opravdu těším. Hlavně, jak budeme debatovat,“ usmívá se Válek, který je známý tím, že se nebojí nahlas říct, co ho zrovna štve, i když to nemusí být zrovna diplomatické.

Válek pochází z Břeclavi, ale roky už žije v Brně. Přiznává, že je velkým milovníkem vína, a mezi vinaři má hodně přátel. „Obdivuju, jak jsou extrémně pracovití. Navíc patří mezi jedny z mála posledních podnikatelů, kteří myslí na budoucí generace. Sází třeba vinohrady, které budou pořádně rodit až za padesát let,“ vysvětlil Válek, proč ho vinařství tak fascinuje.
Rád ochutnává všechny odrůdy vína, dokonce ho zvou jako porotce do vinařských soutěží. „Trávím tím opravdu hodně času, ačkoli jsem sám nevyrobil jedinou lahev vína. Na jižní Moravě je úžasná ta různorodost, protože i malý vinař má několik druhů vín,“ vypráví. Má tři syny a dceru, ale nebránil by se si v sedmapadesáti letech ještě pořídit dalšího potomka. „Když vás v noci vzbudí dětský pláč a pozorujete první krůčky, to jsou prostě neopakovatelné okamžiky, které se nedají ničím nahradit,“ přiznal Válek.
Pochází z lékařské rodiny – medicínu vystudovali i jeho oba rodiče. Válek se rozhodl věnovat radiologii, protože ho bavila matematika a technické věci. Už na gymnáziu byl úspěšný v matematickofyzikálních olympiádách. Zároveň působil v hnutí Mezinárodní červený kříž, kde dokonce krátce byl po roce 1989 už jako mladý lékař republikovým místopředsedou.
Ke studiu medicíny si přibral ještě Vysoké učení technické v Brně, kde se věnoval lékařské přístrojové technice. „Rodiče nebyli komunisté, navíc jsme katolická rodina. Takže jsem si po studiu nemohl moc vybírat, kam nastoupím. Ale to nevadilo, mě radiologie bavila. Už ve třetím ročníku medicíny jsem chodil na Žlutý kopec, kde se léčí pacienti s rakovinou,“ přiblížil Válek.
Dokázal se vypracovat na jednoho z nejlepších odborníků nejen v České republice. Je dokonce průkopníkem některých metod, třeba vyšetření tenkého střeva. Od roku 1993 učí na brněnské lékařské fakultě. Věnuje se zde výzkumu a výuce budoucích lékařů, dnes v pozici profesora radiologie.
Právě školství, vědě, výzkumu, ale také samozřejmě zdravotnictví se chce věnovat i jako poslanec. Je například zastáncem vzniku univerzitních nemocnic, o nichž se nyní debatuje. Dokonce už vznikl návrh zákona, který ale zatím zákonodárci neposvětili.
V univerzitních nemocnicích se mají vychovávat noví lékaři i další zdravotnický personál. „Je potřeba s jejich nedostatkem něco dělat. Zvyšování platů nic neřeší, když nemáme kde brát,“ konstatoval Válek, jenž je také náměstkem ředitele FN Brno.

Veronika Horáková, redaktorka týdeníku 5plus2

V Brně dne 3. září 2017

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme