Válek: Navýšení platů ve zdravotnictví skutečně o 10 %?

25. 8. 2017

Je hezké, že se vláda konečně rozhodla zabývat zdravotnictvím. Bohužel ale informace o zvyšování platů jsou tak trochu nepravda. Pokud chci někomu zvýšit platy, musím na toto zvýšení také dát peníze. Kdo toto zvýšení platů zaplatí - pojišťovny zvýší úhradu nemocnicím o 10 %? I soukromníkům? A praktickým lékařům? Kdyby pojišťovny v příštím roce mohly zaplatit o 10 % víc, znamenalo by to, že buď v tom letošním prošustrovaly 10 % nebo vyberou letos o 10 % vyšší pojištění. Nebo si pojišťovny udělaly zásoby a pan premiér to teď zjistil? Předpokládám, že ani tato vláda nechce nutit nemocnice ušetřit na péči o pacienty o 10 % nebo dotovat každý rok platy v nemocnicích, bez ohledu na zřizovatele, z rozpočtu. Informaci lze také chápat tak, že pan premiér usoudil, že nemocnice špatně hospodaří a když se budou snažit, najdou 10 % na platy ve vnitřních rezervách (to je pravda).

No ono to ani omylem není 5 %, 10 % či kolik. Laik nabude dojmu, že když si sestra dnes donese domů 20.000, tak po navýšení si donese 22.000 (tedy o 10 % víc), což je lež. Pokud dojde k navýšení tarifu o 10 %, pak si takováto sestra donese domů ne o dva tisíce víc, ale jen o pár stovek. Je smutné, když se vedení země a rezortu zdravotnictví pouští to populistických hrátek a vykládá pohádky o tom, jak vytrhnout chlup z dlaně. Látáním děr se bohužel nepodaří zabránit potopení lodi jménem Zdravotnictví - je čas zajet do doků a požádat odborníky, aby začali s pořádnou opravou.

Co je ale skvělá informace pro pacienty v našem kraji - pokud potřebujete ošetřit či vyšetřit, tak máte nejméně tři nemocnice v našem kraji, kde je dost sester, lékařů a kde nic nemusí zavírat a omezovat. Říkal to pan premiér a pan ministr... Realita je ale bohužel někde jinde...

prof. MUDr. Vlastimil Válek, lídr kandidátky TOP 09 na jižní Moravě

V Brně dne 25. srpna 2017

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme