Válek: Jedno bezlepkové jídlo by mělo být běžným standardem ve školách

15. 10. 2017

V Brně v sobotu opět proběhla celostátní akce zaměřená na problematiku celiakie - autoimunitního onemocnění způsobeného nesnášenlivostí lepku. Prakticky od počátku s tímto pacientským sdružením spolupracuji a tak jsem měl zase krátkou přednášku, kde jsem tentokrát shrnul, kam jsme se za více než posledních 20 let posunuli.

Kdysi jsem vymyslel ultrazvukové vyšetření střev, díky kterému jsem zjistil, jak na ultrazvuku vypadá nález u nemocných s celiakii, vše potvrdil na prospektivní studii a posléze začal učit své žáky. Dnes je to běžné vyšetření nejen v ČR, ale v celé Evropě. Takže ultrazvukem umíme snadno vyšetřit pacienty, umíme najít patologii, sledovat nejen je, ale i jejich děti.

Jeden z plánů byl - a byl to ten nejdůležitější - dostat úhradu bezlepkové diety mezi úhrady pojišťovnami a hlavně - dětem v mateřských školách a základních školách nabízet jedno bezlepkové jídlo v rámci běžného denního stravování. Před řadou let jsme byli v Brně krůček od realizace. Měli jsme proškolené učitelky a učitele, vše zařízené, a nakonec, shodou nešťastných náhod, vše skončilo. Znovu jsem si to na této akci připomněl.

Takže mám další úkol - ať už budu nebo nebudu v parlamentu - jedno bezlepkové jídlo do škol se pokusím prosadit. Pacientů, kteří mají potravinové alergie, včetně celiakie, je velké množství. Rozhodně desítky procent. A bezlepková dieta je často velmi efektivní řešení jejich problémů, ale i výborná prevence. 

prof. MUDr. Vlastimil Válek, lídr kandidátky TOP 09 JMK

V Brně dne 15. října 2017

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme