Boj o Muchovu Epopej: Čína padla, Krumlov se nevzdává

2. 10. 2017

 Malé vítězství mohou slavit v Moravském Krumlově na Znojemsku. Slavný cyklus Muchových obrazů Slovanská epopej, kterou mohli turisté dlouhé roky obdivovat právě v krumlovském zámku, nakonec nevyrazí na odborníky kritizovanou cestu do Číny.

„Cyklus Slovanská epopej zůstává v Praze. Obrazy vystavíme v létě a na podzim v Obecním domě,“ sdělila mluvčí Galerie hlavního města Prahy Michaela Vrchotová.

Pro Krumlov je to dobrá zpráva. „Jsem rád, že Epopej do Číny nepojede. Myslím si, že představitelé v Praze nakonec dostali strach z toho, abychom o obrazy nepřišli,“ uvažoval starosta města Tomáš Třetina. Dodal, že Krumlovští se myšlenky na návrat Epopeje nikdy nevzdali.

„Zachránili jsme obrazy jednou, zachráníme je i po druhé. Praha totiž zjevně neví, co s nimi,“ míní.
Proti odvozu pláten do Číny vznikla petice, kterou podepsalo na jedenáct tisíc lidí. Kritice čelila také čtyřměsíční výstava v Japonsku, odkud se plátna vrátila v červnu. Na výstavu tam zavítalo na šest set tisíc návštěvníků.
Mucha své dílo věnoval Praze, která plátna nechala z krumlovského zámku odvézt na přelomu let 2011 a 2012. Obrazy našly svůj dočasný domov ve Veletržním paláci. Hlavní město hledá, kde pro Epopej postaví odpovídají prostory.

Znojemský deník

2. října 2017

Štítky