Ženíšek: Šimánkova pozice je problematická

2. 7. 2014

Šimánka čeká konkurz ve zvláštní roli „favorita“

Řada zaměstnanců Fakultní nemocnice v Plzni je přesvědčena, že se novým šéfem zařízení stane díky politickým vlivům náměstek hejtmana. Ten přitom tvrdí, že někteří lidé z nemocnice mu úspěch přejí.

PLZEŇ Náměstek hejtmana Plzeňského kraje Václav Šimánek (ČSSD) definitivně potvrdil, že se zúčastní konkurzu na pozici ředitele Fakultní nemocnice v Plzni. „Do toho výběrového řízení se přihlásím,“ prohlásil Šimánek, který v nemocnici působí 19 let.

Nemalá část zaměstnanců nemocnice v posledních dnech spekuluje, že výběrové řízení musí vyhrát právě on, a vidí za tím politiku. „Možná se stačí podívat, z jaké je strany,“ říká lékařka, která si nepřála zveřejnit své jméno.

Proč je tohle výběrové řízení s politikou vůbec spojováno? Funkci ředitelky opustí Jaroslava Kunová. Dosud úspěšná manažerka odchází poté, co byl v nemocnici operován ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), u něhož se po operaci objevily komplikace. Nejprve se jednalo o vnitřní krvácení a později přišla infekce. Jaroslava Kunová naznačila, že si ministr za potíže částečně mohl sám a že měl být delší čas v rekonvalescenci. Podle informací MF DNES si měl Chovanec stěžovat u ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) a tlačit na výměnu Kunové. Němeček stížnost Chovance připustil, ale odmítl, že to nějak souvisí s odchodem Kunové z nemocnice. A ředitelka uvedla, že na ni ministr zdravotnictví nijak nenaléhal, aby pozici opustila.

Nicméně náměstka hejtmana Václava Šimánka situace kolem konkurzu na šéfa nemocnice staví do zvláštní role. Pokud uspěje, musí počítat s tím, že leckdo bude mluvit o předem daném výsledku. Zároveň však mnozí lékaři upozorňují, že by bylo lepší, aby byl ředitelem Šimánek, než někdo, kdo přijde odjinud.

Václav Šimánek připustil, že informace o souvislosti mezi pooperačními komplikacemi u Chovance a odchodem ředitelky jeho situaci ztěžují. Tvrdí ale, že mu někteří zaměstnanci nemocnice vyjadřují podporu, i když připouští, že jiní mohou za výběrem šéfa vidět politické tlaky. „To je mi nepříjemné, ale vždycky takové řeči budou. Mě to mrzí, ale já v tom nehrál žádnou roli,“ konstatoval.

Šimánek si nemyslí, že v případě úspěchu bude mít problém získat v nemocnici patřičný respekt. „Jsem jeden z nich a vždy jsem se ke všem choval slušně. Doufám, že tedy lidi pochopí, že i když se fámy šíří, nejsou pravdivé,“ sdělil Šimánek.

Krajský šéf opoziční TOP 09, poslanec a bývalý náměstek ministra zdravotnictví Marek Ženíšek se domnívá, že Šimánkova pozice je krajně problematická. „Pokud jej komise nakonec vybere, jsem přesvědčen, že jej většina zaměstnanců stejně nikdy nepřijme jako někoho, kdo nepřichází s oblakem pochybností, zda se například nejednalo o trafiku od stranického kolegy,“ uvedl Marek Ženíšek. Děkan lékařské fakulty a přednosta kliniky zobrazovacích metod FN Plzeň Boris Kreuzberg se k případné politické stránce změny na postu ředitele nechce vyjadřovat. „Nicméně odchodu paní ředitelky nám je líto. Nemocnici vedla dobře,“ řekl.

Děkan sdělil, že o okolnostech operace ministra Chovance mluvil už při návštěvě prezidenta Miloše Zemana v Plzeňském kraji. Zeman totiž tehdy na adresu operatéra prohlásil: „Málem ho zabil.“

„Na večeři s prezidentem jsem řekl, že mně osobně by bylo líto, pokud by se nemocnice a de facto její hlavní představitelka posuzovala podle jedné nešťastné příhody,“ konstatoval.

A jak zná děkan Kreuzberg Václava Šimánka? „Vztahy s ním nemáme špatné. Znám ho jako chirurga, se kterým jsem spolupravoval. Odsuzující reakce vůči němu by byly nespravedlivé. Nemůžu proti němu říct nic špatného,“ uvedl. 

2.7.2014 Mladá fronta DNES str. 02 Kraj Plzeňský

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme