Ženíšek: Kraj novou galerii potřebuje

15. 10. 2021

Tématem říjnového Hyde Parku byla nová budova Západočeské galerie – téma dlouholeté a mnohdy vnímané i kontroverzně.

V programovém prohlášení nového vedení kraje stojí, že stavba nové budovy galerie bude zahájena, jakmile se kraji podaří získat kofinancování čtyřiceti procent nákladů. Na začátku prázdnin kraj uvedl, že se bude ucházet o dotaci od ministerstva kultury, která by měla pokrýt patnáct procent. Jaká je aktuální situace?

Marek Ženíšek: Všechno platí. Nyní jsme se snažili aktualizovat cenu. Což je sice odhad, ale indexovaný. Uvědomujeme si, že ceny ve stavebnictví letí nahoru, ale potřebujeme mít aktuální částku do žádosti pro ministerstvo kultury. A tato aktuální částka je 1,167 miliardy korun. Přitom ještě v dubnu to bylo 945 milionů. Abychom tedy naplnili koaliční smlouvu, musíme sehnat 500 milionů.

Víte, kde je sehnat?

Marek Ženíšek: Zdroje jsou jasné: jedním je již zmíněné ministerstvo. Tam je otázka, zda by nebylo možné částku ještě navýšit. Nám se těch patnáct procent zdá ve srovnání s jinými dotačními tituly podobného typu málo. Druhým zdrojem je Národní plán obnovy, na který čekáme. Zde by mělo být podle aktuálních informací pro každý kraj k dispozici asi tři sta milionů na kulturní infrastrukturu. Ale záleží i na tom, jaké další subjekty z našeho kraje by se ucházely o peníze na svoje projekty. To jsou ty dvě asi nejjistější možnosti. Jde o čísla, která jsou nutná pracovně pro nás, do žádostí. Zároveň je možné, že skutečná částka bude ještě jiná, a to klidně i směrem dolů. Pokud se vše podaří a na konci příštího roku vyhlásíme soutěž na zhotovitele stavby, může soutěž na takto velikou stavbu, jedinou novostavbu sbírkotvorné instituce v Česku, stlačit ceny i níž. Zároveň je třeba si uvědomit, že projekt galerie je už zhruba deset let starý, takže se změnily i technologie, které mají být v galerii nebo na plášti budovy použity, a jejich ceny.

Západočeská galerie po celou dobu své existence, tedy od roku 1953, sídlí v provizorních prostorách. Máte podrobnější přehled o současné situaci? Jestli v některých prostorách nehrozí poškození uměleckých děl nebo zda vůbec galerie splňuje standardy 21. století?

Marek Ženíšek: Řekl bych, že to nevyhovuje ani standardům 20. století. Rozhodně jsme v rozporu se zákonem z roku 2000, který říká, jak o sbírky uměleckých děl pečovat. Nejde jen o depozitáře, ale i o výstavní prostory. Ani ty nejsou už vhodné. Kraj je zřizovatelem galerie a je tedy v našem vlastním zájmu nebýt v rozporu se zákonem a také vystavovat cenná díla veřejnosti.

Galerie bude stát v centru Plzně. V jaké fázi je jednání o spoluúčasti města?

Marek Ženíšek: Zatím to není ve fázi, že bychom oficiálně žádali. Za to, že město darovalo kraji pro galerii pozemek, je kraj vděčný. Teď je třeba spočítat, kolik nám chybí, a jednat o nějaké spoluúčasti. Ale nepředpokládám, že by Plzeň byla nějakým významným donátorem. Většinu peněz očekávám od státu.

Objevila se někdy v úvahách o financování galerie i varianta zapojení soukromého sektoru, tedy že by šlo o takzvaný PPP projekt?

Marek Ženíšek: Pátral jsem po tom, ale nenašel jsem, že by se v oblasti kultury někde na světě takto zrealizoval úspěšný projekt. Našel jsem případy, kdy soukromý sektor pomohl za reklamu zajistit mobiliář nebo upravit interiér. To funguje a něco podobného mám také v plánu. Ale nepůjde o tak zásadní prostředky, které by pomohly získat tu půlmiliardu, kterou potřebujeme. Když jsme počítali, jak by vycházelo splácet, že nám soukromý investor něco postaví, my mu platíme nájem a teprve v nějakou chvíli to přejde do majetku kraje, ukázalo se, že standardní půjčka v bance vyjde levněji.

Podle mne je role soukromých investorů jinde. Byl bych rád, aby podporovali živou kulturu, kde se také prostředky shánějí těžce, a kraj nemůže platit všechno. Ale o infrastrukturu, zvláště když je kraj zřizovatelem, by se měl kraj postarat sám ve spolupráci se státem.

Galerie v lokalitě U Zvonu je projekt starý přes deset let. Nemáte obavy, že až se opravdu začne stavět, ukáže se, že některé věci už nevyhovují, že zastaraly?

Marek Ženíšek: Územní rozhodnutí bylo vydáno v roce 2013, architektonická soutěž 2009. To je osm, dvanáct let. Kdybychom si teď řekli: pojďme najít lepší místo nebo levnější variantu, ztratíme dalších deset, dvanáct let.

Pokud se podaří sehnat chybějící peníze, bude se v roce 2025 nová budova Západočeské galerie U Zvonu slavnostně otevírat. Jsou už plány, jakou to bude výstavou?

Marek Ženíšek: Takhle daleko ještě nejsme, ale pracovníci galerie se na to už teď moc těší a věřím, že budou schopni velmi rychle říct, jak bude vypadat otevírací ceremoniál a první expozice.

Poslechněte si celý pořad Hyde Park jako podcast: https://www.youtube.com/watch?v=425TBXZXljI

Měsíčník Plzeňského kraje, říjen 2021, s. 12-13, https://www.plzensky-kraj.cz/mesicnik/2021_10/

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme