Vozobule: Americká se změní k lepšímu

8. 2. 2021

Hotovo. Část Americké se pro individuální dopravu uzavře, stane se z ní bulvár

Část Americké třídy se uzavře pro individuální dopravu. Rozhodli o tom na svém pondělním zasedání zastupitelé města. Pro zklidnění Americké hlasovalo 30 zastupitelů, jediný (Petr Vileta, Piráti), byl proti. Čtyři zastupitelé se zdrželi.

Americká třída bude nově uzavřena od Škroupovy ulice po Resslovu z jedné strany, z druhé strany pak od kruhového objezdu až po ulici V Šipce. Ve směru od Klatovské půjde dojet do Škroupovy nebo do Jungmannovy ulice. Od Wilsonova mostu se bude moci odbočit pouze do Prokopovy ulice. Podle odhadů se počítá s tím, že k tomu dojde na začátku prázdnin.

Intenzita automobilové dopravy v úseku Škroupova – Goethova neustále rostla. Zatímco v roce 2009 jím projelo 11 600 aut, v roce 2020 to již bylo 14 400 automobilů. A tak se vedení Plzně rozhodlo po šesti letech znovu problém řešit. Podle náměstka pro dopravu a životní prostředí Michala Vozobule (TOP 09) dopravu převezme z Americké silniční komplex mostu Milénia, U Trati a Borské ulice. „Za tímto účelem byl vybudován,“ dodal.

Obavy z toho, jak zvládnou okolní ulice pojmout vozidla z Americké, má naopak zastupitel a starosta centrálního plzeňského obvodu David Procházka (ANO). „Vnímáme potřebu urychlení průjezdů dopravních podniků i oživení pro pěší a zklidnění od automobilů. Na jednu stranu přerušíme tranzit na Americké, ale odvedeme ho přes most Milénia. To je v pořádku, ale kritické místo je křižovatka Na Belánce. Všechno bude přístupné objetím částečně přes Klatovskou. Ta je ale značně přetížená. K tomu opatření by mělo dojít v okamžiku, kdy budeme mít tepnu Bory-Lochotín vyřešenou lépe. Tímto spíš problémy přineseme,“ podotkl Procházka.

Americká jako moderní bulvár

V souvislosti se zklidněním Americké se počítá s její úpravou. Město plánuje zasadit také nové stromy a celou lokalitu znovu zatraktivnit do podoby obchodního bulváru. „Změna organizace automobilové dopravy umožní rozšířit chodníky, vysadit nové stromy a doplnit okrasnou zeleň. Zpříjemní se pohyb pěších a cyklistů, usnadní průjezd MHD a zlepší se i vzhled této významné městské obchodní třídy. Zkvalitnění veřejného prostoru Americké třídy podpoří její společenský význam a přiláká více chodců, kteří jsou zdrojem zisků místních provozoven,“ uvedl primátor města Plzně Martin Baxa.

V první fázi se počítá s tím, že dojde ke zrušení zastávkových zálivů mezi Škroupovou a Resslovou ulicí. „Pak by měla následovat úprava křižovatky se Škroupovou ulicí. Obojí máme hrubě načrtnuto,“ uvedl Vozobule. Podle něj by hotovo mohlo být v letech 2022-2023.

Úleva pro cestující MHD

Velkou úlevou je uzavření části Americké pro individuální dopravu také pro cestující v MHD, cesta se totiž výrazně časově zkrátí. „Na Americké dochází k enormnímu nárůstu zpoždění. Jen na úseku ohraničeném dvěma zastávkami dlouhém 500 metrů nabírají vozy zpoždění ve špičce až 16 minut,“ prohlásil generální ředitel PMDP Jiří Ptáček.

Právě faktor zrychlení jízdy hromadnou dopravou převážil v rozhodnutí také u zastupitele Pavla Bosáka (Piráti). „Pro mě je faktor zrychlení MHD zásadní. To mě přehouplo přes tu jemnou hranici v rozhodování. Když jsem zvažoval toto rozhodnutí, tak jsem se díval i na počty lidí. MHD tam skutečně proveze více lidí, než ta individuální,“ podotkl.

https://www.plzen.cz/hotovo-americka-se-pro-individualni-dopravu-uzavre-stane-se-z-ni-bulvar/?fbclid=IwAR0GJt-gZU74rRqfmQ8LDYQgi1wYVccufmDB5tPdfhK0iHle4nKHEfW8Cug

Štítky
Osobnosti: Michal Vozobule