TOP 09 v Plzni oslavila výročí pádu komunismu lampiónovým průvodem a cinkáním klíčů

19. 11. 2009

V úterý 17. listopadu si občané České republiky připomněli dvacet let od pádu komunistického režimu. TOP 09 v Plzni uspořádala k tomuto významnému výročí lampiónový průvod „Už je to tady…“, při němž účastníci zavzpomínali na bouřlivou atmosféru listopadových událostí. Lampiónového průvodu se zúčastnil také krajský volební lídr TOP 09 Jaroslav Lobkowicz.

 „Po čtyřiceti letech vlády komunistů jsme zdědili vlast, která byla šedivá a smutná. Po dvaceti letech svobody je ale vidět pokrok. Přestože se udělalo hodně, mnozí jsou nespokojení. Chápu je, každá generace bude vzpomínat na své mládí. Výhodou dnešní doby je, že si na to, co nám vadí, můžeme stěžovat. Pamatuji si, že dříve byla i zakázaná píseň Bejvávalo dobře. Dnes může každý mluvit otevřeně, aniž by se mu něco stalo. A to je to nejlepší,“ uvedl Lobkowicz.

Sraz účastníků byl v 16.00 hodin na náměstí T. G. Masaryka. Toto místo bylo vybráno záměrně, protože právě zde proběhlo v roce 1953 první protikomunistické povstání ve Východním bloku. Tuto významnou událost dnes připomíná pamětní deska, které se Jaroslav Lobkowicz poklonil a uctil tak památku všech, kteří bojovali proti totalitnímu režimu.

„Dvacet let je krátká doba. Jsem rád, že v TOP 09 jsou lidé mladí a nezatížení minulostí. Tito členové jsou budoucností. Věřme, že vývoj půjde dál a že za dalších dvacet let bude zase lépe,“ řekl Lobkowicz.

Lampiónového průvodu se zúčastnilo na šest desítek občanů, kteří se se svítícími lampiony a za zvuku cinkajících klíčů vydali po Americké třídě na Hlavní vlakové nádraží, kde se konala vernisáž výstavy studentů SSUPŠ – Zámeček „K čemu to bylo.“ Vystavená díla jsou reflexí studentů, kteří období totality nezažili a jejich poznání minulosti je pouze zprostředkované.

V Plzni dne 18.11.2009
Galerie
Štítky
Osobnosti: Jaroslav Lobkowicz
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme