Šest dní nerozhodnutého Obamy

1. 11. 2012

Kampaň je opět v plném proudu. Romney vydal nový televizní spot. Obama je v postižených oblastech v New Jersey. Ve Washingtonu začalo opět svítit slunce. Síly jsou dle posledních průzkumů vyrovnané a… do voleb zbývá šest dní.

Šest dní, v průběhu kterých mohou oba kandidáti získat hlasy především v tzv. swing states, tedy v jednotlivých státech, ve kterých je velká skupina nerozhodnutých voličů, a také ve státech, kde to obě strany nemají tradičně jisté. Ohio, Colorado, Florida, Nevada, New Hampshire, Iowa, Wisconsin a některé další. Dohromady tyto státy znamenají 77 volitelů z celkových 538, takže je jasné, že to jsou státy, které rozhodnou o příštím prezidentovi.

Říká se, že žádný kandidát na prezidenta USA nemůže vyhrát, aniž by vyhrál ve státě Ohio (zatím v něm vede Obama). Především na tyto státy se zaměřuje volební kampaň, v jiných státech (kromě snad ještě velkých států s velkým počtem volitelů - jako jsou Texas, New York či Kalifornie) duel Obama-Romney ani nebyl.

Výjimkou jsou televizní spoty, transparenty před domy, které hrdě ukazují, komu dali jejich obyvatelé svůj hlas a také samolepky na autech podporovatelů. U Obamových příznivců mám pocit, že na jejich autech přežily a nikdo je nesundal od voleb v roce 2008. Klasické billboardy jak je známe od nás, nevidíte. A to si myslím, že volební štáby dobře dělají. Znovu se potvrzuje, jak obrovskou sílu mají média, která den co den ukazují nové průzkumy. Ostatně byl to, tuším, právě časopis Life, který si ve 30. letech objednal průzkum veřejného mínění u pana Gallupa (Gallupův ústav) a jeho týmu. Ten byl totiž přesnější, než do té doby používané ankety veřejného mínění.

Sandy je z Washingtonu pryč.

Zbývá ještě šest dní a … násobně tolik průzkumů.

Štítky