Schwarzenbergův zástupce: Zeman nás přihrává do role země servilní k Rusku

28. 1. 2014

Marek ŽeníšekTOP 09 se domnívá, že po posledních událostech na Ukrajině už nejde jen o zahraničněpolitickou orientaci země, ale v sázce jsou podle něj i základní práva a svobody Ukrajinců. Ženíšek v článku na serveru ParlamentníListy.cz volá po aktivnější roli diplomacie.

“Situace přímo volá po aktivnější roli unijní i české diplomacie. Místo vět o znepokojení a nepřípustnosti toho či onoho nazrál čas na srozumitelná a kategorická stanoviska. Evropské instituce i ostatní členské země by měly zaujmout společný postoj a minimálně pohrozit uvalením sankcí na ty ukrajinské činitele, kteří jsou zodpovědní za porušování lidských práv a za policejní represe,“ napsal.

Ženíšek je přesvědčen, že je chybou, že se v prohlášení ministrů zahraničí EU z 20. ledna věta o připravenosti k použití této formy síly neobjevila. “Pro drakonické zákony potlačující svobodu shromažďování, projevu a tisku i jakékoliv represivní zásahy namířené proti vlastním občanům pochopení v žádném případě mít nelze,“ napsal Ženíšek.

Česká republika mohla udělat více

“V situaci, kdy na Ukrajině probíhají masové protivládní protesty a kdy ukrajinská vládní elita vrhá zemi do náruče autokratického Ruska, je přinejmenším zarážející, že prezident Miloš Zeman pozval svůj ukrajinský protějšek na oficiální návštěvu České republiky,“ napsal Ženíšek, ale přiznává, že Zeman Janukovyče pozval už v říjnu 2013 v rámci příprav na summit Východního partnerství, který se bude konat v dubnu.

Jinak ale prezidenta Zemana Nešetří a kritizuje jeho údajnou vstřícnost k Rusku. “Nutno dodat, že Česká republika mohla udělat více, kdyby neměla stále vládu v demisi. Miloš Zeman tak prostřednictvím nejen své vlády, ale i svých pravomocí nadále pokračuje v podkopávání dlouhodobé pozice České republiky, jakožto významného zastánce demokracie a lidských práv ve světě a přihrává nás do pozice země servilní vůči Rusku a země strachující se projevit podporu občanskému postoji statisícům demonstrujících Ukrajinců,“ napsal místopředseda TOP 09.

http://www.parlamentnilisty.cz/article.aspx?rubrika=1401&clanek=301485

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme