Na montované školky upozorňujeme už rok

30. 5. 2012

Již v září loňského roku upozornila plzeňská TOP 09 na možnost řešení nedostatku míst v mateřských školkách formou výstavby levnějšího modulárního systému (montovaných školek). Nyní je šance pilotní projekt zrealizovat v Plzni na Slovanech.

TOP 09 v Plzni přišla minulý rok s elegantním řešením přeplněných mateřských škol. Umístění dětí do mateřských škol je důležitou službou, kterou pro své občany městské obvody poskytují. Místa ve školkách jsou dlouhodobě nedostačující a nové stavby nebo navyšování kapacit stavebními úpravami je zdlouhavé a hlavně drahé. „Inspirací pro nás byla mateřská školka v Jihlavě, kterou jsme navštívili minulý rok. Tato školka svou kapacitou pojme 100 dětí, stála za dva měsíce a ve srovnání se zděnou školou je téměř o 40 % levnější,“ říká předseda kontrolního výboru zastupitelstva MO Plzeň 3 Radoslav Škarda. Mateřská škola z modulárního systému vyhovuje všem náročným hygienickým i technickým parametrům kladených na mateřské školy. Toto řešení se dá využít i pro navýšení kapacit zděných školek formou přístavby. „Koncepci jsme prezentovali v publicistickém pořadu ČT Události v regionech již 2. září 2011,“ doplňuje Škarda.

Nápad velmi zaujal také vedení radnice Městského obvodu Plzeň 2 – Slovany a rádo by právě takovou školku postavilo v lokalitě vedle plaveckého bazénu na Slovanech. Místostarosta obvodu Jan Fluxa (TOP 09) k tomu uvádí: „Na radnici byl sice již v minulém volebním období vypracován projekt nové školky, ale její náklady se pohybovaly kolem 44 milionů korun, což pro nás bylo při zvážení současného stavu veřejných rozpočtů nepřijatelné. Abychom tedy projekt přiblížili realizaci, rozhodli jsme se zvážit i variantu montované školky, jejíž cena by mohla být až o necelou polovinu nižší.“

Případná realizace pilotního projektu montované školky na Slovanech však bude také záležet na postoji vedení města Plzně, které by muselo na její výstavbu uvolnit finance. Slovanská radnice potřebné finanční prostředky ve svém rozpočtu nemá. Je však ochotna si od města půjčit a peníze v průběhu několika let vrátit. Předseda kontrolního výboru Zastupitelstva města Plzně Ondřej Ženíšek (TOP 09) k tomu uvádí: „Jestliže současná vládnoucí koalice ODS a ČSSD ve vedení města Plzně dokáže najít stovky milionů korun na nové divadlo, nové depo PMDP či rekonstrukci fotbalového stadionu, jistě se jí podaří najít finanční krytí pro vznik tolik potřebných nových mateřských školek. Ty jsou sice primárně ve správě obvodů, ale pokud obvod nabídne vlastní smysluplné a úsporné řešení, mělo by mu vedení města vyjít vstříc“.

Radoslav Škarda
zastupitel MO Plzeň 3