Na Klenové vznikne Centrum pro podporu výtvarné kultury

2. 3. 2021

Plzeňský kraj buduje za 106 milionů korun na svém hradu a zámku Klenová Centrum pro podporu výtvarné kultury. Do příštího roku opraví hlavně památkově chráněné ruiny dvou hospodářských budov, které už jako jediné kazí vzhled místa. Vzniknou tam výtvarné dílny a depozitáře.
„Stavba začala už koncem loňského roku, kdy tam kraj proinvestoval prvních sedm milionů korun. Letos by tam mělo jít z rozpočtu 80 milionů,“ uvedl náměstek hejtmanky Marek Ženíšek (TOP 09).
Cílem projektu je rekonstrukce dvou propojených za sebou řazených budov v uliční frontě horní části statku. To umožní vhodně umístit sbírkové předměty, vybudovat technické zázemí pro zaměstnance místní galerie a zlepšit ochranu sbírek i možnosti jejich využití pro prezentaci a badatele.
Kraj celou akci předfinancuje a dotaci z evropského programu IROP ve schválené výši 65 milionů korun dostane podle Ženíška až po dokončení. „Stavba je v souladu s harmonogramem, aktuálně se připravuje veřejná zakázka na dodávku skladovacího mobiliáře,“ sdělil náměstek.
Původní náklady měly být podle projektu z roku 2013 asi 71 milionů korun. Projektant před rokem ceny ale přepočetl a zohlednil další poškození hospodářských budov počasím. Galerie, která získala hrad a zámek od restituentky v roce 1993, nakonec náklady zvýšila až na 106 milionů.
Turisty i umělci oblíbený hrad a zámek Klenová je 13 kilometrů od Klatov. První zmínka o hradu se datuje do roku 1287, kdy střežil obchodní stezku ze Železné Rudy do Bavorska. Ve 20. století, až do roku 1951, byla majitelkou malířka Vilma Vrbová-Kotrbová, která ho po roce 1989 získala v restituci. V poslední vůli ho v roce 1993 odkázala galerii, která využívá prostory a okolí zámku jako uměleckou galerii od roku 1964.
Hrad a zámek, dva kilometry od Janovic nad Úhlavou, je od roku 1964 chráněn jako kulturní památka.

Jiří Šolc 

02.03.2021      Právo ~ Strana  12 ~ Jiří Šolc ~ Rubrika: Z regionů 

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme