× Pojďte do toho s námi.

Dřív nesmělý sadař, který dokázal jít proti proudu

8. 10. 2012

Nejprve to vypadalo jako krajně riskantní výběr málo výrazného a hodně nesmělého borce. Ovšem po startu volební kampaně se ukázalo, že se zřejmě z nesmělosti vyléčil a při vystupování na veřejnosti umí být důraznější, než se zdálo. Přitom nepůsobí nijak upjatě. Správce dvouhektarového sadu, osmačtyřicetiletý starosta Spáleného Poříčí Pavel Čížek v dresu TOP 09 a Starostů, se tak pro leckoho možná stal předvolebním překvapením.

Původní profesí agronom, zajímá se o historii i ekologii a starostou Spáleného Poříčí na jižním Plzeňsku je už osmnáct let. Čížek přitom byl členem prvního krajského zastupitelstva v letech 2000 až 2004. Tehdy se tam dostal za Nezávislé, což bylo uskupení složené především ze starostů, kteří překvapivě získali přes deset procent hlasů. To jejich zástupce dostalo až do rady kraje, kde měla hlavní slovo ODS. Ale zdálo se, že se Čížek v samosprávě kraje drží raději zpátky a nedával o sobě příliš vědět.

V posledních letech se ovšem starosta Spáleného Poříčí zviditelnil hlavně jako jeden z mála starostů z oblasti Brd, kteří nebrojili proti úvahám postavit v tamních lesích americký protiraketový radar.
Takový postoj při většinové protiradarové bouři v regionu vyžadoval odvahu. Očekávalo se pak, že Čížek už těžko křeslo na radnici udrží, ale on starostou zůstal i po komunálních volbách v roce 2010.
Pavel Čížek v kampani před krajskými volbami prohlašuje, že pro rozvoj regionu je naprosto klíčové zlepšit situaci ve školství a udržet školy i v malých vesnicích. Zároveň pokládá za nutné, aby do každé obce vedla slušná cesta. „Jinak tam mladí bydlet nebudou,“ tvrdí. Čížek přitom vyrukoval s pozoruhodným nápadem, že když není dost peněz na důkladné opravy důležitých silnic, je lepší se místo na celkové rekonstrukce soustředit pouze na levnější opravy povrchů.

Pavel Čížek po zhruba dvaceti letech v působení ve veřejné správě tvrdí, že toho, co jej v komunální politice vyloženě baví, je pouze tak deset procent ze všech záležitostí, kterými se musí zabývat. „Mě těší, když mám nápad, co bychom v obci udělali. Ale pak čekám pět, deset a někdy i víc let, než se to splní. Teprve pak přijde radost,“ popisuje. A kdy se tedy radoval? „Například když se ve Spáleném Poříčí povedlo udržet střední školu. V tak malé obci to není jednoduché,“ upozorňuje. Jedná se o Církevní střední školu, která je svým způsobem v regionu výjimečná. Zajímavá je mimo jiného zaměřením na ekologii. Lídr TOP 09 a Starostů ve škole v minulosti přednášel. „Já tam učil ochranu památek spojenou s ochranou přírody. Ekologům to víc otevřelo oči, aby neviděli jenom les,“ vysvětloval.
A jak dnes s odstupem vzpomíná na dobu, kdy regionem zmítaly protiradarové vášně a on byl terčem mnoha výpadů?

Byla kolem toho spousta negativních reakcí i v podobě nápisů před radnicí,“ vybavuje si. Říká, že proti radaru nijak nebrojil, protože si zjistil, že by zařízení nemělo žádné zdravotní dopady na lidi a že negativní důsledky pro životní prostředí by byly zanedbatelné. „Při kampani proti radaru k nám jezdily nejrůznější skupiny lidí a rozeštvávaly místní obyvatele. To se projevovalo ještě dlouho,“ vzpomíná. Prý ale nelitoval, že šel proti proudu. „Zajímavé je, že starostové, kteří k tomu měli podobný přístup, kupodivu byli zvoleni znovu, i když kvůli tomu měli problémy. Asi se ukázalo, že když někdo má názor a racionálně ho zastává, i když nejde o názor většinový, může se mu to nakonec i vyplatit,“ konstatoval Čížek.

Lídr TOP 09 a Starostů má tři děti, žije v domě téměř na samotě v osadě Karlov, kde je šest chalup. Na téměř dvou hektarech pěstuje ovocné stromy. Dušuje se, že to není kvůli slivovici. „Švestky jsou mi sympatické, protože je to místní tradiční ovoce a nejsou náročné na pěstování. Snažím se o ně pečovat z 99 procent ekologicky, aby byl nutný třeba jen jeden postřik za rok,“ konstatoval.

6.10.2012 | Mladá fronta DNES | Strana 3 | Plzeňský kraj | Jaroslav Nedvěd

ŠTÍTKY

Volby:
2012 zastupitelstva krajů - Plzeňský - 1. Pavel Čížek

KONTAKTUJTE NÁS

KRAJSKÁ KANCELÁŘ TOP 09 PLZEŇSKÝ KRAJ

Prešovská 201/4
301 00 Plzeň

info@plz.top09.cz
telefon: +420 602377809

 

KRAJSKÁ MANAŽERKA

Eva Šafránková

eva.safrankova@top09.cz

telefon: +420 602377809

 

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2021  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme