Češi jedí! Hodně a levně…

30. 1. 2012

Češi se v Evropě stávají odbytištěm pro potraviny druhé jakosti, tedy pro zboží, které by bylo pro Němce nebo Francouze nepřijatelné.

Příčina není pouze v chování prodejců, ale, možná zejména, v chování spotřebitelů. Dáváme totiž přednost kvantitě před kvalitou...

Poslední kontroly potravin, které provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce začátkem letošního roku, odhalily fatální nedostatky u mnoha typů zboží. Přestože viníci budou určitě potrestáni, současné problémy spojené se stravovacími návyky to u nás nevyřeší. Na většině potravin, které jsou často z poloviny umělohmotné či jinak nezdravě poupravené, je totiž přiznáno a popsáno z čeho se skládají, a my si je kupujeme dobrovolně. Hlavně že jsou jogurt, salám, konzerva levné a že si jich domů můžeme odvézt tunu.

Dokud bude prioritou cena, nemůžeme se divit, že rozumněji se stravující národy nás budou předbíhat na úrovni zdravotního stavu populace o celé míle. A ještě dále – již tradičně obsazujeme přední příčky ve statistikách onemocnění např. tlustého střeva (jejíž jednou z příčin je právě špatné stravování), tedy ty ušetřené peníze u nákupu potravin se nám moc nevyplatí, protože je (tedy ne my ale stát) utratíme, a to mnohonásobně více, za léčbu následků.

A jak zabránit tomu, aby se u nás prodávaly nekvalitní potraviny? Jednoduše - nekupovat je.

Michal Janek
lékař
poslanec za TOP 09
člen výboru pro zdravotnictví

parlamentnilisty.cz, 30.1.2012

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme