TOP 09 míří do vedení kraje. Věnovat se bude zdravotnictví a kultuře

12. 11. 2020

Po čtyřech letech v opozici zamířila dnes TOP 09 do vedení krajského úřadu. Na správě Plzeňského kraje se bude podílet společně s ODS, STAN a Piráty a bude mít na starosti především zdravotnictví a kulturu. Hejtmankou se stala Ilona Mauritzová (ODS).

“Jsem rád, že demokratické strany mají v zastupitelstvu většinu a že jsme se dokázali domluvit na široké koalici. Vnímám to jako pozitivní signál i směrem k celostátní politice. Když se demokratické strany dohodnou, tak to jde,” říká krajský předseda TOP 09 Petr Suchý.

TOP 09, která v letošních krajských volbách kandidovala společně s ODS, má v zastupitelstvu dva mandáty. Post zastupitele obhájil primář klatovské nemocnice Richard Pikner a nově byl zastupitelem zvolen výkonný ředitel think-tanku TOPAZ Marek Ženíšek.

TOP 09 bude mít své zastoupení i v Radě Plzeňského kraje. Uvolněným náměstkem hejtmana pro oblast kultury a památkové péče byl na dnešním ustavujícím zastupitelstvu zvolen Marek Ženíšek„Jasnou prioritou je pro nás aktivní hledání zdrojů ke kofinancování výstavby nové budovy Západočeské galerie v Plzni v připravené lokalitě U Zvonu. Základem kulturní politiky v Plzeňském kraji musí být nejen podpora krajem zřízených institucí, ale i živé kultury přímo v obcích. Proto budeme vedle činnosti krajských muzeí a galerií jako míst uchovávání, prezentace historické paměti a moderních vzdělávacích institucí, finančně podporovat právě živou kulturu,“ říká. 

Místopředseda krajské TOP 09 Richard Pikner bude mít jako nově zvolený uvolněný předseda zdravotního výboru na starosti ve spolupráci s hejtmankou Ilonou Mauritzovou především zlepšení dostupnosti a kvality zdravotní péče v Plzeňském kraji. „Jsme si vědomi, že zdravotnický holding nemůže fungovat jako doposud. Naším cílem je moderní, efektivní, akceschopné a udržitelné zdravotnictví, které bude poskytovat kvalitní služby spokojeným pacientům po celém území našeho kraje a dobře ohodnotí zdravotníky,“ říká primář klatovské nemocnice Richard Pikner. Jako lékař s dlouholetou praxí představuje vize, které by jako předseda výboru rád pomohl prosadit:

  • Vytvoření konkrétní dlouhodobé strategie krajského zdravotnictví, pro kterou chceme získat podporu financování od zdravotních pojišťoven
  • Sledování kvality, dostupnosti a spokojenosti občanů se zdravotní péčí
  • Podpora programů k zajištění a udržení zdravotníků v oblastech, kde jich je nedostatek
  • Udržení současného vysokého standardu zdravotnické záchranné služby, protože právě její systém se nyní velmi osvědčil v době pandemie
  • Podpora rozvoje digitalizace zdravotnictví v ČR, protože Plzeňský kraj by měl být průkopníkem v podpoře tzv. telemedicíny a sdílení zdravotních informací
  • Zdravotnictví, které nebude mít pouze funkci záchytné sítě pro nemocné, ale bude plnit i funkci preventivní a vzdělávací.
  • Budeme prosazovat rovnoprávný přístup ke všem lůžkovým zdravotnickým zařízením v kraji bez ohledu na formu vlastnictví.

 

 

 

Plzeň 12. listopadu 2020                                   Eva Šafránková, krajská manažerka TOP 09

Eva Šafránková, krajská manažerka 

Štítky