TOP 09 a ODS uctily památku Milady Horákové a Heliodora Píky

30. 6. 2020

Zástupci TOP a ODS dnes společně uctili památku Milady Horákové, od jejíž smrti letos uplyne 70 let a Heliodora Píky, od jehož popravy uplynulo v neděli 71 let. Pietních aktů u pomníků věnovaným Miladě Horákové a Heliodoru Píkovi se zúčastnila náměstkyně vykonávající funkci hejtmana Marcela Krejsová (ODS), místopředsedkyně krajské TOP 09 a lochotínská místostarostka Ilona Jehličková a místostarostové Městského obvodu Plzeň 3 Petr Baloun (ODS) a Ondřej Ženíšek (TOP 09).

Politici a podporovatelé obou stran se společně sešli nejprve u pomníku Milady Horákové před 21. základní školou v Plzni, který jí věnovali v roce 2015 žáci této školy, aby zde vzpomenuli a uctili památku osobnosti, která je svou odvahou a postojem i dnes inspirací nám všem. Přítomné přivítala iniciátorka setkání, místopředsedkyně krajské TOP 09 Ilona Jehličková.

„Před 70. lety 27. června 1950 byla ve vykonstruovaném procesu popravena Milada Horáková.  Je třeba si neustále připomínat a odsoudit praktiky komunistické zvůle, kdy zinscenované procesy posloužily nejen k likvidaci politických odpůrců, ale i k zastrašení široké veřejnosti a potlačení jakéhokoliv projevu názoru, který byl v rozporu s jejich ideologií,“ řekla u památníku věnovanému Miladě Horákové krajská místopředsedkyně TOP 09 Ilona Jehličková.

Poté se všichni společně přesunuli na náměstí Generála Píky, aby také zde položili květiny k jeho pomníku.

„Tento týden si připomínáme ještě jedno tragické výročí, které je navíc smutně spojeno s Plzní. Před 71 lety po šesté hodině ranní byla ve věznici na Borech vykonána poprava generála Heliodora Píky, která byla politickou vraždou tehdejšího komunistického režimu. Heliodor Píka se necítil jako oběť a nikdy nezradil hodnoty, za které vždy bojoval. Bránil demokracii a svobodu proti totalitním režimům. Sešli jsme se dnes, abychom si nejen jeho odkaz, ale všechny zavražděné komunistickou mocí připomněli a dali najevo, že nám není lhostejná skutečnost, že jsou komunisté opět jednou z významných sil, ovlivňujících současnou politiku naší země,“ dodala Ilona Jehličková.

Z podnětu primátora města Plzně Martina Baxy (ODS) byl také již včera na budovu radnice instalován banner Milada Horáková – Zavražděna komunisty. V pátek a v sobotu 26. a 27. června bude na plzeňské radnici vyvěšena i smuteční vlajka. Město Plzeň se tak připojuje k celostátní kampani https://dekomunizace.cz/milada70.

JUDr. Milada Horáková (1901–1950), česká právnička, politička, aktivní obhájkyně ženských práv, byla odsouzena ve vykonstruovaném politickém procesu a 27. června 1950 popravena na dvoře pankrácké věznice v Praze. Kvůli své neústupnosti během soudního procesu se stala později symbolem odporu proti totalitě vládnoucí komunistické strany.

Její poslední slova před popravou zněla: „Padám, padám, tento boj jsem prohrála, odcházím čestně. Miluji tuto zem, miluji tento lid, budujte mu blahobyt. Odcházím bez nenávisti k vám. Přeji vám to, přeji vám to...“

Plzeňský pomník věnovaný Miladě Horákové vznikl v rámci projektu Předškolí, který probíhal ve školním roce 2014–2015. Na vzniku pamětního místa se podíleli žáci plzeňské 21. základní školy ve školním keramickém kroužku a tvoří jej desky s úryvky posledních dopisů Milady Horákové z vězení, které byly rodině předány až v roce 1990.  

Generál Heliodor Píka (1897–1949), legionář a velitel československé vojenské mise v Sovětském svazu byl popraven po vykonstruovaném soudním procesu 21. června 1949 v šest hodin a osm minut byl na dvoře plzeňské věznice na Borech. 

Heliodor Píka v posledním dopisu před popravou napsal: „Jsem přesvědčen, že nejde o justiční omyl, vždyť je to tak průhledné – že jde o politickou vraždu … Není ve mně zloby, nenávisti ani pomstychtivosti … studí mne však hořká lítost nad tím, že zmizela spravedlnost, pravda – snad jen dočasně – a šíří se nenávist, mstivost, zmizel smysl pro snášenlivost, pro svobodu myšlení a projevu.“

Pomník Heliodoru Píkovi, jehož autorem je akad. sochař Karel Němec, tvoří bronzový reliéfní portrét na žulovém kvádru. Byl odhalen 20. června 1993 z iniciativy Konfederace politických vězňů na náměstí, jež nese jeho jméno, před domem č. 9.

 

 

 

           Eva Šafránková, krajská manažerka TOP 09

Galerie
Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme