SPOLU: Programové prohlášení vládní koalice v Plzni je chaotické a zásadní body v něm chybí

24. 3. 2023

Zastupitelský klub ODS, KDU-ČSL a TOP 09 považuje programové prohlášení současné vládní koalice města Plzně (ANO, Piráti, STAN a PRO Plzeň) za chaotický text, který si vzájemně protiřečí a chybí v něm zásadní projekty. Nesouhlasí navíc s tím, že vedení města materiál předložilo zastupitelům k projednání teprve v den jednání zastupitelstva tzv. na stůl a debatovat o něm tak dostali šanci až dva týdny poté, co s ním byla seznámena média.

 

„Stalo se již evidentně běžnou praxí současného vedení města, že o svých plánech a zásadních rozhodnutích nejprve informuje média a až poté zastupitele. Koalice by neměla vládnout prostřednictvím veřejných vyjádření, ale rozhodnutím rady a zastupitelstva. Ta prodleva mezi mediálním vyjádřením a projednáním v zastupitelstvu je nepřijatelná,“ říká zastupitel TOP 09 Michal Vozobule.

 

Za velkou slabinu textu programového prohlášení klub ODS, KDU-ČSL a TOP 09 považuje především chaotičnost a nejednoznačnost textu, ale také malé ambice, které si současné vedení města klade.  „Text programového prohlášení je směsice všeho možného a jednotlivé teze se vzájemně vylučují. Koalice na úvod tvrdí, že chce investovat finanční prostředky především do projektů, které budou mít pozitivní a přímý dopad do každodenního života Plzeňanů. S tím nelze než souhlasit. Nicméně hned v úvodu první kapitoly věnované urbanismu a veřejnému prostoru tvrdí, že připraví soutěž a vybere projektanta typového bytového domu, který bude používán při výstavbě dostupného bydlení v určených lokalitách, a zajistí zpracování kompletní projektové dokumentace. To je pro mě signál, že k městu Plzni bude vládní koalice přistupovat tak, že bude stavět typizované domy jeden jako druhý. To už tady jednou bylo a říkalo se tomu panelová sídliště. S touto myšlenkou nemohu souhlasit a takto si rozvoj moderního urbanismu nepředstavuji,“ zdůrazňuje zastupitel Pavel Šindelář (ODS).

 

V programovém prohlášení klub ODS, KDU-ČSL a TOP 09 také postrádá zásadní kapitoly věnované ekonomickému rozvoji. Materiál ale také rezignuje na rovnoměrný rozvoj všech městských částí. „Co mi v programovém prohlášení zcela chybí jsou projekty, které by reflektovaly tolik potřebný rozvoj Doubravky, například v otázce revitalizace Chlumu, rozšíření rezidenčních parkovacích stání, rekonstrukce obvodního úřadu, vybudování kanalizace ve Starých Lobzích či dořešení situace kolem černé stavby firmy Carimex na Letné, vypočítává zastupitel Lukáš Hegner (ODS)

Za velmi špatnou zprávu pro dopravní situaci ve městě považuje klub ODS, KDU-ČSL a TOP 09 fakt, že vedení města dává zelenou stavbě průtahu v centru města přes nivu řeky Mže. Dvoupruhový 920 metrů dlouhý most by měl začít u křižovatky Karlovarské a Lidické ulice, překlenout nivu řeky Mže a vyústit u Kalikovského mlýna.

„Tento projekt je hrubý zásah do města a kombinací toho špatného z devadesátých let a komunistického plánování. Průtah jde proti koncepci budovaných okružních komunikací a výrazně zvýší dopravu v centru,“ nešetří kritikou bývalý náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí Michal Vozobule (TOP 09).

 

 

 

                  Eva Šafránková, krajská manažerka TOP 09

 

Štítky
Osobnosti: Michal Vozobule
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme