Myslíme na budoucnost: Plzeň může být lídrem ve vývoji a inovacích

17. 3. 2023

Plzeň jako nejlepší místo pro inovace, výzkum a vývoj. To bylo hlavní téma návštěvy předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové, která dnes společně s poslanci Markem Ženíškem, Milošem Novým a Matějem Ondřejem Havlem navštívila hlavní město našeho regionu. Při příležitosti startu nové roadshow TOP 09 nazvané „Myslíme na budoucnost“ během dne hovořili se studenty, úspěšnými podnikatelkami, navštívili moderní technologický park TechTower, strojírenskou firmu Doosan Škoda Power a setkali se také s rektorem Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) Miroslavem Lávičkou a zástupci výzkumných center. Den pak zakončili debatou s veřejností. 

 

Během jednání s rektorem ZČU a zástupci výzkumných center byly tématem rozhovoru inovace a také spolupráce s Tchaj-wanem. „Spolupráce s Tchaj-wanem v oblasti vědy, výzkumu a inovací může posunout Českou republiku významně dopředu. Tchaj-wan je jedním z největších výrobců čipů na světě. Právě toto průmyslové odvětví je klíčové pro náš průmysl a je v bytostném zájmu České republiky na tom s našimi tchajwanskými partnery spolupracovat. Proto jsem se rozhodla Tchaj-wan navštívit s delegací českých podnikatelů, abychom vzájemný obchod prohloubili,“ říká předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová. 

 

Zájem rektora ZČU podílet se na výzkumu a vývoji čipových technologií v rámci vývojového centra čipů, které by mohlo v ČR vzniknout, podpořil také náš poslanec Marek Ženíšek: „Vzhledem k tomu, že doménou výzkumných center Západočeské univerzity jsou také výkonové polovodičové čipy, hybridní obvody a zákaznické obvody a čipy, byl bych velmi rád, kdyby se právě naše plzeňská ZČU mohla podílet na výzkumu a vývoji technologií v rámci vývojového centra čipů, které by mohlo v ČR vzniknout. ZČU by tak mohla ještě více přispět ke zvýšení vzdělanosti a podpořit tak proměnu našeho regionu v lídra na poli výzkumu, vývoje a inovací.“ 

 

Předsedkyně Poslanecké sněmovny jako první z nevyšších ústavních činitelů ČR zavítala také do nově otevřeného technologického parku TechTower, který díky iniciativě minulého vedení Plzně, jehož součástí byla i TOP 09, vyrostl na místě bývalého pivovaru Světovar v Plzni-Slovanech. 

 

„Jsme město s potenciálem ve vědě, výzkumu, průmyslu, a především s talentovanými a kreativními lidmi. Proto jsme se v Plzni rozhodli navázat na tradici průmyslového města s bohatou tradicí strojírenství a vytvořili zde tento prostor, aby se dále rozvíjelo také na poli nových technologií. Své působiště v TechToweru najdou inovativní firmy a startupy, které zde mají k dispozici řadu moderních technologií jako jsou například virtuální a rozšířená realita, 5G sítě, zpracování takzvaných velkých dat, roboti, aplikační vývoj a k dispozici je i vodní nádrž o hloubce deseti metrů, která je určena pro testování podvodních robotů. Na TechTower za zhruba 780 milionů korun včetně DPH získalo město Plzeň příspěvek z fondů Evropské unie ve výši 181 milionů korun,“ vypočítává plzeňský zastupitel a předseda TOP 09 v Plzni Michal Vozobule.  

 

Cílem TOP 09 je investovat do obnovitelných zdrojů. Budoucnost české energetiky vidíme právě v mixu obnovitelných zdrojů a jaderné energie. Právě udržitelnost v energetice, ale také podpora českých firem byla tématem jednání ve strojírenské firmě Doosan Škoda Power. „Chceme, aby se Česká republika navrátila mezi nejvyspělejší státy světa. V dnešní turbulentní době je navíc potřeba snížit rizika, kterým naše ekonomika a firmy čelí, a proto chceme přijmout společnou evropskou měnu co nejdříve je to možné, nejpozději do roku 2030. Euro lépe ochrání úspory, podpoří rozpočtovou stabilitu, a hlavně prospěje firmám a podnikání. Chceme také odstranit všechny překážky, které stojí v cestě rozvoji podnikání. Naším cílem je proto zjednodušení daňového a účetního systému, snížení byrokracie zatěžující podnikatele, zvýšení vymahatelnosti práva, dokončení moderní dopravní infrastruktury či digitalizace,“ říká poslanec Miloš Nový. 

 

 

Na závěr dne představila TOP 09 v rámci veřejné debaty, která se konala v kulturním centru Papírna Plzeň, nový program 4E (ekonomika, ekologie, Evropa, euro), jehož vizí je Česká republika jako stát, který je pevnou a sebevědomou součástí evropských struktur, klade důraz na životní prostředí, ekonomickou prosperitu i svobodu jednotlivce.  

Eva Šafránková, krajská manažerka

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme