Svoboda: Změna je nutná, jinak nás doženou dluhy

5. 10. 2021

Na pozici lídra silného seskupení pro volby do Poslanecké sněmovny se většina politiků vypracuje až po letech.
Varhaník a ředitel Komorní filharmonie Pardubice Pavel Svoboda do ní byl spíše katapultován. Jako nestraník nominovaný TOP 09 vede kandidátku SPOLU v Pardubickém kraji.

Bývalý šéf KDU-ČSL Marek Výborný i někdejší lídr ODS v pardubických komunálních volbách Karel Haas jsou na kandidátce SPOLU až za Pavlem Svobodou, přestože ten až donedávna sledoval politiku jen zpovzdálí. Na pozici lídra pro letošní parlamentní volby v Pardubickém kraji ho ale dosadila dohoda šéfů ODS, KDU-ČSL a TOP 09.
Svoboda si spolupráci se zkušenějšími politiky v rozhovoru pro MF DNES pochvaloval.
„Ráno jsem se potkal s chlapy, s Markem Výborným a Karlem Haasem jsem běhali po Dukle. Jsem fascinován jejich nasazením. To jsem netušil, že jde takto makat od sedmi od rána až do noci. Chtěl bych jim poděkovat za spolupráci a za to, co se od nich učím, a věřím, že jim pomohu k lepšímu výsledku,“ řekl Pavel Svoboda.

Proč jste se rozhodl jít do politiky? A proč přímo do Sněmovny, obvykle se začíná v komunální politice?

Správně říkáte, že nemám za sebou komunální politiku, členství ve straně, žádné leštění klik ani tlačení se někam. Zkrátka jsem přijal tuto nabídku po nějakém zvažování s rodinou a přáteli jako výzvu a příležitost dát své kompetence a schopnosti do služeb společnosti. Možná to zní jako klišé, ale prostě to tak je.

A vaše první dojmy z politiky?

Letos jsem teprve poznával, jak to funguje, ale je to stejné jako v životě. Když nevím, tak se zeptám. Když v něčem cítím slabinu, tak si to nastuduju. Jsem zvyklý takto pracovat a dělat věci naplno. Loni jsem skončil doktorát na AMU, a tak se mi nějaký čas uvolnil.

Překvapilo vás něco?

Jak je to vlastně obyčejné, normální. Všichni na politiku koukáme jako na něco špinavého, dál od toho, abychom se neumazali. Ale o co jde ve skutečnosti? Abychom se domluvili a měli podmínky, legislativu a standardy života, jaké všichni chceme. A je jedno, jestli to srovnám se společenstvím vlastníků, kde se lidé musí domluvit, jakou barvu bude mít barák nebo jestli se vymění okna, nebo ne. Nebo v rodině, zda koupíme auto, nebo budeme mít místo toho radši lepší večeře. Musíte se dohodnout, a když se nedohodnete, tak je konflikt. V koalici SPOLU jsou tři strany, které se dohodly na kvalitním programu, který vyhovuje všem. Dokázaly, že jsou schopny se dohodnout a jsou kompetentní vytvořit i koalice na vládní úrovni, aby to fungovalo.

Co je pro vás hlavním tématem voleb? Proč by lidé měli volit koalici SPOLU a proč by měli volit vás?

Například proto, abychom nešli do čtyř let úplně do kytek. Pokud tady budou půlbilionové dluhy každý rok, ve střednědobém výhledu hospodaření se k tomu blížíme. To jinými slovy znamená, že generace lidí, jako jsem já, lidé kolem čtyřiceti let, se těch důchodů nedočkají, protože na ně nebude. To je velmi jednoduché. Když si v mládí berete hypotéku, na každý vánoční dárek si vezmete spotřebitelný úvěr, tak vás to dříve nebo později dožene. Pokud tedy nejste bambilionář nebo multimiliardář. Každý elementárně myslící člověk si spočítá, že v momentě, kdy se zvýší obsluha státního dluhu, tak dluh bude najednou strašně drahý. Dneska platit padesát miliard korun za obsluhu dluhu, nikoliv za splácení, je něco, co si absolutně nemůžeme dovolit.

Pokud šlápnete na brzdu a vezmete lidem dárečky, které vláda rozdává, tak nebudete zrovna populární...

Nesouhlasím. Je tam obrovské množství výdajů, které jsou úplně zbytečné a nejdou normálním lidem.

Můžete uvést nějaký příklad?

Minulý týden jsem se potkal s ministrem kultury Lubomírem Zaorálkem. Slavnostně odhalil nové oddělení kreativně kulturních odvětví, kam Zaorálek nabírá nové úředníky. Má to stát desítky milionů korun ročně a ti úředníci mají mít v gesci statistiky v kultuře, sledování kulturně kreativních odvětví. Jenomže za tímto účelem má ministerstvo již zřízeny příspěvkové organizace, například NIPOS, kde už stejnou práci dělají, a jen nikdo ta data nevyužívá. Takže všichni lidé v celé republice vyplňují nesmyslné dotazníky, posílají je na ministerstvo, aby se dozvědělo informace, které dávno ví z grantových žádostí. Tady se bude opět ne dublovat ale triplovat úplně stejná činnost, která stojí desítky milionů korun ročně, a to je úplně marginální resort v porovnání s dopravou či zdravotnictvím. Nebo jiný příklad. Využíváme doporučenou poštu a datovou schránku pro komunikaci s úřady. Pak někdo na ministerstvu vnitra vymyslí, že bude časové razítko s elektronickým podpisem, jinými slovy tím říká, že datová schránka je nedůvěryhodná. Některé dokumenty jsem povinen jako statutár příspěvkové organizace nejenom podepsat, naskenovat a poslat datovou schránkou, ale ještě je musím opatřit elektronickým podpisem, s časovým razítkem.

Jak vám to dlouho trvá?

To se mne raději ani neptejte. A nejde jen o ten čas, štve mne, kolik to stojí peněz. Na to jsou nalepené další firmy, které všem těm organizacím toto prodávají, a čím více jich razítko dá, tím větší mají byznys. Ať mi nikdo neříká, že tu nejsou možné úspory. Mohli bychom tady být do večera.

Co byste řešil ve Sněmovně?

Logicky největší kompetenci cítím ve školství a kulturní politice.

Máte už představu, co byste konkrétního chtěl změnit?

Je to celá řada jednotlivostí. Například nemáme schválenou státní kulturní politiku, zásadní dokument, který má platit od začátku 2021 až do roku 2025. Strategický dokument a plány ministerstva kultury nesahají ani po kotníky strategii kultury a kreativity Statutárního města Pardubice. Město Pardubice má daleko lépe zpracovaný střednědobý a dlouhodobý plán než celé ministerstvo kultury.

Proč je takový dokument důležitý?

Protože podle toho se jede. Když nemáte jízdní řád, tak nevíte, v kolik pojede vlak. Někdo má balík osm miliard a tvrdí, že to má rozparcelované, na co to bude, co se z toho bude platit. Jenže když budete například starosta malého města a budete mít ambici postavit kulturní centrum, nikdo vám dnes neřekne, kdy můžete žádat o peníze, kdo je bude administrovat, kolik procent z toho můžete čerpat, kolik musíte dát vlastních prostředků. Nevíte nic.

Pardubická příloha MF DNES představuje před volbami do Poslanecké sněmovny lídry stran a hnutí v Pardubickém kraji. Pořadí určil výsledek posledních sněmovních voleb.

David Půlpán, redaktor MF DNES

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme