Poslanecké zápisky z cest - Moravskotřebovsko

28. 2. 2023
Jako poslanci pravidelně cestujeme po Pardubickém kraji. Abychom věděli, kde se co šustne, ale hlavně abychom věděli, s čím můžeme lidem i firmám jako poslanci pomoci. Tentokrát jsme byli v Moravské Třebové.
Kdo tu nebyl, měl by ji navštívit, kdo tu byl, ocení zajímavost. Ve městě se každý rok vyrobí na 130 milionů bombiček se stlačeným plynem, zejména pro potravinářský průmysl.
Společnost Kayser, která je vyrábí, dává práci dvěma stovkám lidí, každý rok se rozrůstá, zpracuje 100 tun oceli týdně a své bombičky vyváží do celého světa.
I na tuto firmu samozřejmě doléhá zdražování, ať už jde o ocel nebo elektřinu. Zatím se ale jejímu vedení daří se nejenom udržet, ale taky rozvíjet a při tom všem ještě i zajímat o své okolí.
Moc se mi líbilo, že je areál firmy vyzdoben díly z místní ZUŠky, ještě lepší mi přijde, že organizuje kroužek programování pro děti. Po začátku války navíc vyhradila část ubytovacích kapacit pro ukrajinské rodiny.
Tohle jsou přesně podniky, které v Česku chceme, a kterým máme vytvořit co nejlepší prostředí pro jejich růst a rozvoj. S kolegy poslanci jsme řešili to, co vedení firmy aktuálně velmi trápí - Evropská komise uvažuje o zákazu používání plynu, který firma potřebuje, a za který není náhrada. To by ji samozřejmě položilo, takže to je věc, kde se budeme snažit s kolegy Marek Výborný, David Šimek i Karel Haas pomoci.
Poslanci SPOLU ve společnosti Kayser
Není nad zpětnou vazbu. Proto se pravidelně vídáme i se starosty z Pardubického kraje. Na setkání s těmi, kteří vedou své obce v mikroregionu Moravskotřebovsko, jsme si s kolegy vyslechli řadu problémů, se kterými se musí potýkat.
Přiznám se, že pro mě je nepředstavitelné, aby byly v dnešní době celé obce, kde není mobilní signál, kde si nezavoláte a prakticky nefunguje ani internet. Kde chybí praktičtí lékaři, zubaři a obec není schopna z rozpočtu v řádech jednotek milionů vybudovat kanalizaci, která stojí milionů 150. Na stranu druhou padlo na setkání mnoho dobrých zpráv, rad a konkrétních kroků, které situaci zlepší. Pokud chceme přibrzdit vylidňovaní venkova, musíme tyhle věci změnit a obcím někde pomáhat.
Poslanci SPOLU při debatě se starosty

Ondřej Müller, krajský manažer

Štítky
Osobnosti: Pavel Svoboda
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme