Zahradníček: Cesta Krušnohoří do UNESCO vázne. Žádost bude dopracována

13. 4. 2016

Zhruba o rok se protáhne pomyslná cesta krušnohorských hornických památek na seznam UNESCO. Podle expertů jsou sice mimořádné, ale doporučili doladit žádost.

 Stáhnout žádost o zápis Hornické kulturní krajiny Krušnohoří na prestižní světový seznam se rozhodli zástupci saského ministerstva vnitra a českého ministerstva kultury. Rozhodnutí o vstupu hornických památek tak nepadne letos v létě v Istanbulu, jak všichni očekávali. Odborníci z organizace ICOMOS, což je poradní orgán pro UNESCO, sice řekli, že zdejší hornické památky mají velký potenciál, doporučili ale žádost upravit. Odeslána bude nejpozději do 1. února příštího roku.

Hornická krajina Krušnohoří si pro své jedinečné kulturní dědictví zaslouží stát se světovým dědictvím. Moje ministerstvo bude regionu nadále pomáhat ve snaze získat titul světového dědictví. Jsem pevně přesvědčen, že region bude s podporou odborníků ICOMOS úspěšný,“ uvedl saský ministr vnitra Markus Ulbig.

Podle mluvčí Ministerstva kultury Simony Cigánkové není česko-saská žádost prvním případem, kdy organizace ICOMOS doporučila nominaci upravit a předložit později. Zkušenost s dílčími úpravami svých návrhů má i Česká republika.

I z těchto důvodů je postoj obou států k tomuto projektu neměnný a současné úpravy pokládáme za standardní součást procesu,“ ujistila. Podle hejtmana Martina Havla by bylo nejlepší, pokud by nominační proces dál pokračoval podle plánu. Je ale rád, že hodnotitelé potvrdili ojedinělou světovou hodnotu Krušnohoří. „Doplňovat teď musí především německá strana,“ podotkl. Podle jeho náměstka pro kulturu Petra Zahradníčka je v německé části nominace hornických oblastí hodně a je možné, že se jejich počet zredukuje. Pokud by zástupci saského a českého ministerstva žádost nestáhli, nemusely by se hornické památky zápisu vůbec dočkat. „Samozřejmě bychom nechtěli, aby při projednávání v Istanbulu padl záporný verdikt. Potom by se možnost výrazně snížila. Tím, že je žádost stažená a bude dopracovaná tak, aby odpovídala připomínkám UNESCO, je podstatně vyšší šance na to, že projde v dalším kole,“ řekl Michal Urban, autor nominační dokumentace. Zástupci měst z regionu, která mají na svém území hornické památky, ví o dočasném stažení žádosti zatím neoficiálně. „Na jednu stranu je to sice smutné, ale na stranu druhou jsme ještě před lety vůbec netušili, že budeme něco takového řešit. Nyní je čas na to, abychom vše připravili ku prospěchu věci,“ uvedl Zdeněk Lakatoš, starosta Abertam, v jejichž katastru leží středověký cínový důl Mauritius .

Lidé, kteří se na nominaci podílejí, věří, že památky čeká zápis na prestižní seznam v roce 2018.

Fakta Hornické památky do seznamu UNESCO O zápis usilují zástupci Karlovarského a Ústeckého kraje a Saska * Karlovarský kraj nominoval: památková zónu v Jáchymově včetně Královské mincovny, důl Mauritius na Hřebečné u Abertam, Zlatý kopec u Božího Daru se štolou Johannes, památková zóna Horní Blatná a Vlčí jámy Věž smrti ve Vykmanově. * Ústecký kraj nominoval: Měděnec a k němu náležící vrch.

Mědník, štola Marie Pomocné, štola Země zaslíbená, Krupka a k ní náležící historické centrum, štola Starý Martin, kaple sv. Wolfganga na Cínovci, stará hornická stezka z Dolní do Horní Krupky a Rýžoviště * Pamětihodnosti v Sasku Do projektu je v Sasku zapojeno celkem čtyřiačtyřicet míst se zhruba pěti stovkami historických objektů. Jde o hornické oblasti Altenberg, Freiberg, Marienberg, Annaberg, Schneeberg, Schwarzenberg a oblasti uranové a uhelné těžby. 

Zdroj: 12.4.2016  Mladá fronta DNES  str. 11  Kraj Karlovarský

Štítky