Podpořte Registr smluv, vyzval Farský všechny nové poslance

7. 11. 2013

Návrh zákona o Registru smluv přináší skutečnou transparentnost do veřejné správy. Ve sněmovně byl, jenže se kvůli jejímu rozpuštění nestihl projednat ve všech třech čteních. Protože se k jeho podpoře mnoho poslanců zavázalo v rámci iniciativy Rekonstrukce státu, Jan Farský doufá, že cesta novou sněmovnou bude rychlejší.

„Cesta tohoto zákona předchozí sněmovnou byla dlouhá. Doufám, že této sněmovně se podaří zákon rychle schválit. Už proto, že to není ani pravicový, ani levicový, ale prostě potřebný návrh,“ uvedl Jan Farský, který se o přijetí normy aktivně zasazoval už v minulém volebním období.

Tehdejší Ústavně právní výbor jeho projednávání několikrát přerušil, teď by ale mohla norma sněmovnou projít o poznání rychleji. Přes  140 nových poslanců totiž ještě před svým zvolením podpořilo iniciativu Rekonstrukce státu, která právě registr smluv hlasitě žádá.

„Pokud byste chtěli připojit svůj podpis k návrhu přiloženého zákona, podpisové listiny jsou uloženy na klubu TOP 09 a Starostové. Za každý Váš podpis předem děkuji,“ napsal Farský všem nově zvoleným poslancům s tím, že na jejich podpis bude klub čekat do 26. listopadu.

Jednoduchý jedenáctiparagrafový zákon by veřejnou správu přiměl ke zveřejňování faktur, objednávek a smluv na internetu a umožnil tak veřejnosti kontrolovat její hospodaření.

„Zjednodušeně řečeno zákon říká, že tam, kde jsou utráceny veřejné peníze, se tak má dít veřejně. Každá smlouva, kterou uzavírá stát, kraj, obec, jimi zřízené nebo ovládané organizace se považuje za existující, až když je zveřejněna,“ vysvětlil už dříve poslanec Jan Farský.

Martina Týblová
tisková mluvčí TOP 09
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme