Tamchynna: Jednoznačně postrádáme fyzioterapeuty a zdravotní sestry

22. 10. 2023

 Ostrov„Podepsání memoranda nebylo jen symbolickým krokem. S hospodářskou komorou a ministerstvem školství na zřízení polytechniky spolupracujeme již delší dobu. Sestavili jsme pracovní skupinu, která se již několikrát sešla, dalším krokem této spolupráce bylo právě toto jednání se zástupci firem,“ uvádí hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek. „Kromě oborů, které se zde budou vyučovat, musíme vyřešit například také formu zřízení, umístění zázemí a v neposlední řadě i financování. Naší ideální představou je založit ve spolupráci s hospodářskou komorou a Západočeskou univerzitou v Plzni takzvanou školskou právnickou osobu. Počítáme s tím, že první studenti by mohli nastoupit už v akademickém roce 2025, což bude vyžadovat etapovitou genezi. Škola by v konečné fázi měla nabídnout čtyři až šest oborů,“ podotýká.

Odliv mozků z kraje je podle řady firem neudržitelný. „Je to problém, který je třeba řešit okamžitě. Stále častěji se na nás obrací firmy, které by do regionu chtěly přijít nebo tu již jsou a chtějí svou činnost rozšířit, ale brzdí je obavy z nedostatku kvalifikovaných zaměstnanců. To ve finále ubližuje celému regionu,“ vysvětluje Tomáš Linda, předseda krajské hospodářské komory. „Jde navíc o komplexní problém, který bude vyžadovat také úpravu středoškolského vzdělání v kraji. Proto jsme na jednání přizvali 12 největších zaměstnavatelů v kraji, aby nám pomohli vybrat obory, jejichž absolventi v regionu najdou uplatnění. Potřebujeme znát reálné potřeby firem,“ zdůrazňuje. V odvětví strojírenství a automotive jsou nyní obecně potřeba absolventi IT, elektro, strojírenství a ekonomiky. V návaznosti na lázeňství v kraji se počítá ale i se zdravotnickými obory.

Jednou z priorit kraje je lázeňství jehož obory by na škole měly být zastoupené také.

„Tři města v kraji jsou v UNESCO zastoupena díky lázeňství, jeho podpora je tak z našeho pohledu velice důležitá,“ potvrzuje Michal Tamchyna, personální ředitel Lázní Jáchymov a místopředseda MO TOP 09 Ostrov  „Jednoznačně nejvíc postrádáme fyzioterapeuty a všeobecné sestry.Obě povolání vyžadují vysokoškolské vzdělání a lázeňství je na nich závislé. V případě jejich nedostatku hrozí zavírání provozů - a obnovovat něco, co jednou zavřete, je velice náročné,“ konstatuje. „Velkou výhodou je, že je mezi studenty o tyto obory poptávka, nebyl by tak ani v malém Karlovarském kraji problém s naplněním ročníků. Dalším plusem je, že společně s dalšími lázeňskými společnostmi můžeme studentům nabídnout možnost vykonat u nás praxi.“

Nyní jsou v plánu pracovní workshopy po jednotlivých oborech. 

Zdroj: Karlovarský Deník, 22.10.2023

Štítky
Osobnosti: Michal Tamchyna
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme