Koalice TOP 09, Žít Brno a nezávislých starostů představuje první volební témata

27. 6. 2016

TOP 09 jde do krajských voleb s hnutím Žít Brno a nezávislými starosty. Čelní kandidáti představují svoje priority a volební témata. Jsou jimi věda, výzkum, podpora podnikání a sportu.

Lídrem společné krajské kandidátky je židlochovický starosta Jan Vitula (TOP 09):„Jihomoravský kraj v sobě skýtá ohromný potenciál rozvoje. Ten je však pod vládou Michala Haška značně potlačen. Mým cílem je, aby, počínaje rokem 2017, rostly mzdy v JMK natolik, že budeme druhým krajem v ČR, který se může chlubit nejvyššími platy,“ vysvětluje kandidát na hejtmana za TOP 09, Žít Brno a nezávislé starosty. Dosáhnout toho chce investicemi z krajského rozpočtu v hodnotě cca 100 mil. Kč ročně, což je o 40 mil. více než  je na rozvoj vědy a výzkumu v kraji uvolňováno dnes. Peníze by šly na podporu místních firem. Kraj by se měl snažit dostat na jižní Moravu talentované středoškolské studenty ke studiu na brněnských VŠ, aktivně podporovat spolupráci VŠ a místních firem, selektivně lákat do kraje zahraniční investory s vysokou přidanou hodnotou, ale i vysoce kvalifikované zahraniční pracovníky. Malé a střední firmy je nutno podporovat - k tomu je třeba využívat Jihomoravské inovační centrum. Pod vedením TOP 09 a Žít Brno by kraj pomáhal i rodičům na končící rodičovské dovolené s rozjezdem jejich vlastních firem. Podpořil by i bývalé zaměstnance korporací, kteří chtějí začít s vlastním podnikáním.

Ladislav Kotík (TOP 09), kandidát č. 5 a Michal Doležel (Žít Brno), kandidát č. 3 se budou společně věnovat podpoře sportu. „Zaměřit se chceme zejména na mládež a seniory. Obě dvě skupiny jsou nejvíc ohroženy klesajícím počtem sportujících. Obě tyto skupiny se logicky nabízejí i proto, že kraj je zřizovatelem jak středních škol, tak sítě senior pointů,“ vysvětluje Ladislav Kotík. A jak toho dosáhnout? Dotačními programy cílenými na tyto věkové skupiny, vzděláváním trenérů a vedoucích klubů, zapojením sportu do senior pointů. Kraj by pod vedením TOP 09 a Žít Brno zapracoval na zatraktivnění sportu pro mladé např. budováním dalších cyklostezek, bike parků, lezeckých stěn, budováním sítě půjčoven kol, venkovních sportovišť pro různé úrovně fyzické zdatnosti, podporou příměstských táborů a dalších pobytů v přírodě.

„Naší ambicí je, aby se sport stal nedílnou součástí života Jihomoravanů a kraj by k tomu měl zajišťovat adekvátní podmínky, srovnatelné se sousedním Rakouskem,“ shrnuje Michal Doležel. Tomu by měl napomoci i projekt „Otevřená školní sportoviště“ – 87 středních škol má venkovní sportoviště, která nejsou mimo výuku využívaná. Kraj by je podpořil k dalšímu využití zajištěním dohledu, trenéra, pojištění. Kraj tato sportoviště dále dovybaví tak, aby fungovala pro potřeby komunity a doplňovala stávající sportoviště.

Jan Vitula je druhé volební období starostou Židlochovic. Ladislav Kotík stál více než 10 let ve vedení celostátní sportovní organizace Orel, Michal Doležel je místostarostou Sokola Brno I.

TOP 09 s Žít Brno a nezávislými starosty v kampani nesází na klasický volební program. Veřejnosti chce komunikovat vlastní reálné projekty, které by mohly na území kraje vzniknout v průběhu volebního období. Projekty budou i s vizualizací představeny jako součást kampaně v průběhu léta.

 

Andrea Smolková, krajská manažerka TOP 09 JMK

27. června 2016

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme