Válek: Zdravotní péče v kraji si zaslouží odborné vedení

17. 7. 2017

Zdravotnictví na jižní Moravě je v závažné krizi, a to kvůli dlouhodobému nekompetentnímu a neodbornému jednání vedení města a kraje. Jako hlavní problémy, které je nutno řešit, vidí lékař Vlastimil Válek zejména nedostatek lůžek a personálu v nemocnicích.

Velkým problémem je spoléhání kraje i města na to, že možnosti fakultních nemocnic jsou bezedné. „Na jižní Moravě se dlouhodobě spoléhá na to, že fakultní nemocnice se o všechny pacienty postarají, to ale absolutně není v jejich silách. Nemají neomezené kapacity lůžek, ani lékařů či dalšího zdravotnického personálu,“ upozorňuje Vlastimil Válek, přednosta Kliniky radiologie a nukleární medicíny Fakultní nemocnice Brno a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, a dodává, že v rámci kraje a města Brna neexistuje žádný plán ani koncepční řízení krajských zdravotnických zařízení. Díky tomu skončila například nemocnice v Tišnově a na hranici existence je nemocnice v Hustopečích. Personální situace v řadě nemocnic je velmi špatná a nedostatek lékařů či sester v nich je alarmující. Typickými příklady jsou nemocnice v Ivančicích a Boskovicích. Nejistý je plán rozvoje nemocnice Milosrdných bratří v Brně i Úrazové nemocnice.

Byť to pacienti zatím nepociťují, je situace v některých nemocnicích takřka před kolapsem. „Jižní Morava by měla mít základní koncepci strategického vedení, zpracovanou týmem odborníků, kteří se v problematice zdravotnictví vyznají. Součástí strategie musí být jasný přehled o volných lůžkách a jasný plán rozvoje jednotlivých nemocnic. Nesmí se stávat, že sanitka korzuje po kraji s pacientem, který potřebuje hospitalizaci a ona hledá, kde jsou volná lůžka. Kraj i město Brno musí okamžitě začít aktivně spolupracovat s Lékařskou fakultou – stimulovat studenty, budoucí lékaře a sestry, aby měli zájem pracovat v krajských a městských nemocnicích, To vše musí vycházet z pečlivé personální analýzy ve stávajících krajských nemocnicích,“ navrhuje Vlastimil Válek, lídr kandidátky jihomoravské kandidátky TOP 09 pro sněmovní volby. Jako jedno z možných řešení navrhuje stipendijní programy pro studenty lékařských fakult – jak to již nyní velmi dobře funguje v jiných krajích. „Bohužel, v Jihomoravském kraji má místo kvalitní zdravotní péče přednost nesmyslný projekt čínských rádoby lázní v Pasohlávkách a nikdo si neuvědomuje, že ředitelé fakultních nemocnic a zdravotníci nemohou nahrazovat práci náměstka hejtmana a náměstka primátora, v jejíchž kompetenci je zdravotnictví a jsou za to placeni,“ uzavírá Vlastimil Válek. 

Andrea Smolková, krajská manažerka TOP 09 JMK

V Brně dne 17. července 2017

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme