Třetina: Moravský Krumlov je připraven uvítat zpět Slovanskou epopej

21. 10. 2019

Rozhodnutím pražského zastupitelstva se Slovanská epopej vrátí do Moravského Krumlova na dobu pěti let. Zámek, v jehož prostorách budou plátna vystavena, čeká během následujícího půl roku ještě série oprav a vylepšení.

 

„Zavázali jsme se, že plátnům poskytneme adekvátní podmínky. Proto budeme v následujících týdnech a měsících řešit osvětlení, vzduchotechniku, ústřední topení a další náležitosti související s přípravou výstavy,“ sdělil Tomáš Třetina (TOP 09), starosta města Moravský Krumlov. Slovanská epopej bude vystavena v Rytířském sále a jemu přilehlých prostorách v moravskokrumlovském zámku.

O náklady na rekonstrukci se podělí město Moravský Krumlov s Jihomoravským krajem a ministerstvem kultury. „Moje první kroky teď budou směřovat na hejtmanství, kde bychom se měli domluvit na dalším postupu. Epopej by měla být veřejnosti přístupná už v průběhu nadcházející sezóny – předpokládám její vystavení na přelomu června a července 2020,“ říká Tomáš Třetina (TOP 09).

Zápůjčku do Moravského Krumlova podpořilo 36 z 58 pražských zastupitelů. „Praha se ukázala jako skutečná matka měst. Muchova plátna se podařilo v těžkých časech krumlovským zachránit a dokázali jsme, že o ně dokážeme pečovat celých 50 let. Také proto její návrat očekáváme s nadšením,“ uzavírá Tomáš Třetina (TOP 09).

Město, pod vedením starosty Třetiny, pro návrat pláten pracovalo v posledních letech intenzivně. Rozhodlo se také pro odkup místního zámku, který v soukromých rukou chátral. Zámek je v majetku města od roku 2016 a postupně prochází rozsáhlou rekonstrukcí.

Andrea Lukáčová, krajská manažerka TOP 09 JMK

V Brně dne 21. října 2019

Štítky
Osobnosti: Tomáš Třetina