Projekt „Musíme to zastavit“ propojuje dobrovolníky i v Jihomoravském kraji

8. 4. 2020

TOP 09 spouští projekt „Musíme to zastavit“, kterým propojí dobrovolníky z celé republiky. Češi už ukázali, že si dokážou poradit sami. Celá republika šila roušky a ochranné pomůcky si vyráběla svépomocí. Web projektu je „mostem“, který spojuje dobrovolníky i v našem kraji s lidmi, kteří pomoc potřebují. Vzhledem k tomu, že nejohroženější skupinou koronavirovou pandemií jsou senioři, mohou teď dobrovolníci nabízet svou pomoc hlavně jim.

„Už  měsíc sledujeme v přímém přenosu neuvěřitelné úsilí dobrovolníků, starostů ale také firem v boji s epidemií koronaviru. Zároveň je ale hodně lidí, kteří pomoc potřebují. Rozjeli jsme proto projekt, který chce dobrovolníky propojit a který každému potřebnému ukáže, že není sám,“ říká krajský předseda TOP 09 a místopředseda strany Vlastimil Válek.

TOP 09 proto spustila web www.musimetozastavit.cz, který propojuje dobrovolníky s lidmi, kteří naopak pomoc hledají. Interaktivní mapa na webu ukazuje, kde zrovna je pomoc potřeba i kde ji naopak dobrovolníci nabízí. Díky mapě se tak dozvíte například, že v Brně-Černovicích spustili projekt předplacenky služeb místních podnikatelů a živnostníků nebo že zastupitelé v Moravském Krumlově se vzdali svých odměn ve prospěch okolních nemocnic.

 „Čeká nás doba, kdy bude klíčové, aby se o pacienty s koronavirem mohli postarat ve všech nemocnicích, nejen v těch velkých, které budou přetížené. Proto si dovoluji vyslovit apel na starosty, aby zvážili finanční pomoc obcí právě těmto menším nemocnicím. Město Moravský Krumlov poskytne nemocnici v Ivančicích a Třebíči po 100 tisíci korunách právě na vybavení speciálních jednotek pro boj s touto nemocí,“ uvedl starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina.

V Boskovicích, Letovicích či Branišovicích se můžete zapojit do šití roušek a Židlochovice Vás mohou inspirovat nejen pomocí seniorům, ale i odpuštěním nájmu místním podnikatelům a vytvořením generátoru informačního letáku na objednávání potravin pro všechny obce v Jihomoravském a Moravskoslezském kraji.

“Většinou zajišťuje rozvoz jídla místní pečovatelská služba, kterou si buď obec sama zřizuje, jako u nás v Židlochovicích, nebo je zajišťována Charitou, která má celojihomoravskou působnost. Případně to obce řeší jinak (přes dobrovolné hasiče ap.). Všechny tyto možnosti formulář v generátoru obsahuje, stačí vyplnit, přizpůsobit údaje, a je to,” popsal Jan Vitula, starosta města Židlochovice a náměstek hejtmana Jihomoravského kraje.

Andrea Lukáčová, krajská mnažerka TOP 09 JMK

V Brně dne 8. dubna 2020

Štítky