MČ Brno-Líšeň zřizuje „pořádkové milice“, TOP 09 je zásadně proti

17. 7. 2017

Městská část Brno-Líšeň zřídila Komisi veřejného pořádku, prevence a údržby. Ta má za cíl dohlížet nad pořádkem v městské části a je financována z jejího rozpočtu. Komise ale nemá reálné pravomoci, proto TOP 09 s jejím zřízením nesouhlasí.

Komise veřejného pořádku, prevence a údržby byla zřízena rozhodnutím Rady MČ Brno-Líšeň. Zastupitelstvo navýšilo položku určenou na odměny členům komisí o 240 tisíc korun. Tato částka je vyčleněna na sedm měsíců činnosti komise a půjde na výplatu odměn třinácti jejích členů, které tvoří aktivní či bývalí členové městské nebo státní policie. Další nemalé prostředky Rada městské části uvolnila na zabezpečení činnosti komise, například na „provoz mobilního telefonu nebo vybudování uzamykatelné schránky na něj“. „Přes čtyři sta tisíc korun ročně radnice vyhazuje z oken za placení lidí, kteří nemohou vykonávat skutečný dohled nad městskou částí. Ten totiž přísluší jen městské nebo státní policii,“ zdůrazňuje Vlastimil Válek (TOP 09), člen zastupitelstva MČ Brno-Líšeň.

Členy komise mohou být aktivní příslušníci policie, komise ale není oprávněna občany porušující zákon nebo vyhlášku pokutovat či trestat. To mohou příslušníci městské policie nebo Policie ČR, ne však z titulu člena Komise veřejného pořádku, prevence a údržby. „Komise byla zřízena jako populistický krok vedení městské části, které má pocit, že bezpečnost je zrovna zajímavým tématem a může oslovit možné voliče. Z těch ale dělá pouze hlupáky a vyhazuje peníze z oken,“ dodává Vlastimil Válek a navrhuje, že pokud chce vedení Líšně seriózně řešit bezpečnost, měla by si nejprve nechat zpracovat analýzu trestných činů a přestupků na svém území a podle toho hledat konstruktivní řešení.

Andrea Smolková, krajská manažerka TOP 09 JMK

V Brně dne 17. července 2017

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme