Kunc: Brno má více než 1 000 volných a prázdných bytů

9. 12. 2019

Nedostatek bytů žene ceny vzhůru, absence územního plánu a komplikované stavební právo zase v podstatě znemožňují, aby trh pružně reagoval na poptávku. Výsledkem je, že sehnat dnes bydlení v Brně je pro mladou rodinu, začínající pár nebo seniory prakticky nemožné. Město Brno přesto disponuje tisícovkou bytů, které jsou prázdné, volné a ze kterých tak přichází o nájemné.

„V této situaci je více než alarmující, že město Brno disponuje cca 1 000 volnými byty. Některé jsou prázdné i řadu let,“ popisuje Petr Kunc, předseda brněnské TOP 09 a zároveň dodává, že jen na Brně střed je volných 633 bytů a dokonce i 121 nebytových prostor v centru města. Jeden byt je dokonce prázdný už 17 let.

Přitom právě obecní byty mají nižší nájemné, než je tržní a jsou proto pro mladé či seniory mnohem dostupnější. V některých případech čekají na přidělení bytu řadu let i charitativní spolky, např. Diakonie Českobratrské církve evangelické.

„Na vině je nejen komplikované zadávání veřejných zakázek, ale zejména skutečnost, že město Brno v roce 2017 zrušilo možnost opravy bytů na vlastní náklady. Byty s opravy na vlastní náklady, a následným umořením nájmu, umožňovaly rychle byt vrátit mezi žadatele. Ten si byt opravil prakticky vždy za vyšší cenu, než bylo umoření nájmu, bytu si pak vážil, neboť se na jeho opravě sám podílel,“ vysvětluje Petr Kunc (TOP 09).

Výstavba nových obecních bytů je dlouhodobá záležitost, rychlé řešení bytové situace pro tisíce mladých rodin nabízí právě volné obecní byty.

Podobná situace je i s nebytovými prostory v centru města. „Navrhujeme, aby městské části všechny volné nebytové prostory zveřejňovaly na svých webových stránkách tak, jako to dělají realitní kanceláře,“ uzavírá Petr Kunc (TOP 09).

Samostatnou kapitolou je pak otázka, o kolik peněz město Brno přišlo na ušlém nájemném. Při tisíci bytech, s ohledem na průměrný nájem,  se chybějící peníze počítají v miliónech korun měsíčně.

Andrea Lukáčová, krajská manažerka TOP 09 JMK

V Brně dne 9. prosince 2019

Štítky
Osobnosti: Petr Kunc