× Pohněme s tím. Společně!

Válek: Tradiční čínská medicína nemůže být lékařským oborem

14. 9. 2017

V České republice budeme mít jako jediní na světě atestované specialisty v oblasti něčeho, čemu se říká tradiční čínská medicína. Tradičních i méně tradičních léčitelských praktik je celá řada. Typickým příkladem je využívání virgule pro hledání vody – nebo třeba nemoci. A i když si řada lidí, pokud chce vykopat studnu a nemůže najít pramen, pozve experta s virgulí, a ten je často úspěšný, přesto nikoho nenapadlo spustit bakalářské studium „tradiční práce s virgulí“. A kdo si už dneska vzpomene na devitalizaci rakovinových nádorů, léčbu pitím vlastní moči, nekrvavé operace z Filipín a ruské senzibily.

Je v pořádku, když nemocný člověk zkusí akupunkturu či akupresuru. Každý hledá pomoc, kde se dá. Mně na bolesti zad zabraly thajské masáže. Jenže pokud chci z těchto praktik udělat metody rovnocenné vědecké medicíně, pak musím prokázat, že fungují. Prokázat to mohu jen pomocí ověřených a měřitelných vědeckých nástrojů, třeba prospektivní randomizovanou studií.

Vědecká medicína garantuje pravděpodobnost vyléčení. Postupy jsou standardizované, ověřené a „lege artis“, jak říkáme dodržování pravidel vědy a uznávaných medicínských postupů. Pokud léčba nezabere, lze posoudit, zda to bylo proto, že metoda není stoprocentně spolehlivá, nebo proto, že lékař postupoval špatně.

To u léčitelství, tradiční čínské medicíny, zázraků, modlitby a exorcismu – tedy vyhánění ďábla – prostě nelze. Jsem křesťan a věřím, že ďábel existuje, modlitba pomáhá a zázraky se dějí. A řada lidí věří léčitelům, kartářkám a tradiční čínské medicíně. Je proto podvodem na nemocných lidech, když se tradiční čínská medicína zákonnou cestou dostala na úroveň medicíny vědecké. Ano, čínská medicína funguje, stejně jako řada dalších věcí: nevíme jak, nevíme proč a nevíme kdy. A tvrdit, že to tak není a že se jedná o vědeckou metodu, je lež.

prof. MUDr. Vlastimil Válek, lídr kandidátky TOP 09

V Brně dne 14. září 2017

ŠTÍTKY

Volby:
2017 poslanecká sněmovna - Jihomoravský - 1. Vlastimil Válek

KONTAKTUJTE NÁS

KRAJSKÁ KANCELÁŘ TOP 09 JIHOMORAVSKÝ KRAJ

Vojanova 2471/2b
615 00 Brno

info@jmk.top09.cz
telefon: +420 519790321

 

KRAJSKÁ MANAŽERKA

Andrea Lukáčová

Andrea.Lukacova@top09.cz

telefon: +420 732550932

 

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme