Na polích bude víc elektřiny než v Temelínu. Ale je to dobře?

Komentář Jana Husáka

12. 2. 2010
Jedno pole solárních panelů nic není, stačí svým výkonem sotva na spotřebu několika domácností. Jenže lesklé panely jsou dnes na každém kroku, další rostou, a tak stačí prosté počty a dojdeme k překvapivému zjištění. Pokud by se všechny chystané projekty uskutečnily, budou mít za pár let o třetinu větší výkon než má v současnosti jaderná elektrárna Temelín. 
V České republice byly nastaveny velice velkorysé podpory pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. Mnozí, zejména zahraniční, investoři doslova „zajásali“ a za poslední rok a půl vzrostla výroba elektřiny z fotovoltaiky 25 násobně. Obnovitelný zdroj energie je sen všech příznivců ochrany životního prostředí. Jenže v tomto případě by měli i oni zpozornět. Věc má totiž několik háčků.
Problémem je zábor orné půdy zejména v úrodných oblastech. Další reálné nebezpečí hrozí přetížením rozvodné sítě, což může způsobit výpadky proudu domácnostem i firmám. Nejvíce však rozmach fotovoltaiky pocítí občané ve své peněžence. Někdo totiž draze získanou elektřinu zaplatit musí a kdo jiný by to měl být, než koncový zákazník. Proto je velmi reálný nárůst ceny elektřiny pro každého občana až o několik desítek procent již do dvou let.
Poslanci nyní mají na stole novelu zákona o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, která by měla dramaticky snížit výkupní ceny energie z panelů. Podle údajů Energetického regulačního úřadu hrozí, že v případě neschválení jakéhokoliv návrhu se v následujících dvaceti letech postaví až 3 000 MW v oblasti fotovoltaických elektráren (na více než 2 500 MW již nyní existuje kladné stanovisko připojení od provozovatelů distribučních soustav). Z toho vyplývá, že podpora těmto výrobcům bude za dvacet let představovat 798 miliard korun – a to zaplatí každý koncový uživatel elektřiny. Pokud bude novela přijata, sníží se podpora o více jak 400 miliard korun.
Pokud poslanci tuto podporu okamžitě nesníží, hrozí v budoucnu obrovský nárůst ceny elektřiny pro každého občana a reálné ohrožení rozvodné sítě.
Jan Husák, místopředseda sněmovního hospodářského výboru a člen Předsednictva TOP 09
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme