Válek: Podporujme ty, kteří se snaží originálně rozvíjet trh

24. 9. 2017

Nový vinařský zákon má řadu pozitiv, ale i slabých míst, která se ukázala v praxi. Dostatečně nepodporuje poctivé malé vinaře. Nutně totiž neplatí, že čím větší vinařství, tím lepší a kvalitnější víno. Podobně jako v jiných oborech by měly fungovaly startupy, tedy podpora začínajících vinařů, kteří se snaží trh s vínem dále rozvíjet a jsou nějak originální. 

Otázku vzniku nových vinic je nutno též diskutovat šířeji. V Česku poptávka po víně stoupá a převyšuje nabídku. Proto by bylo dobré vznik dalších kvalitních vinic na dobrých tratích umožnit. Nová vláda by se měla zaměřit i na boj se suchem, kterým je nejen jižní Morava pravidelně sužována. Tady se musí smysluplně zapojit stát. Vinař není jen výrobce vína, ale i součást krajiny, jíž svými vinicemi vytváří typický charakter. Úloha státu je investovat do projektů, které pomáhají udržovat mnohotvárnost v přírodě a podporují zadržení vody v krajině. 

TOP 09 se drží hesla: Stát je služba, ne šikana občanů. Ani vinaře tedy nechceme zatěžovat zbytečnou administrativou. Vinařský zákon by se měl určitě dočkat kultivace, tak aby na jednu stranu narovnal dotační podporu, ale zároveň tvrdě postihoval nepoctivce a chránil malé vinaře od konkurence, která dováží načerno „sudovku“ ze zahraničí. Vinařství je pro jižní Moravu dědictvím, které si musíme chránit a opečovávat. 

Vlastimil Válek, lídr kandidtáky TOP 09 v Jihomoravském kraji

Vyšlo v Mladé frontě DNES dne 22. září 2017

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme