23. 8. 2020

Znáte Simpsony, že ano? Nad městem žlutých lidí Sprinfieldem se tyčí jaderná elektrárna pana Burnese. Tenhle pan Burnes je často pranýřován za své „ekologické“ chování, ale také zaměstnává Homera a jeho kámoše. Tak si občas říkám, jak si práci v elektrárně představují všichni ti diváci Simpsonů, kteří nikdy nebyli na exkurzi u nás nebo třeba v Temelíně. Jako starosta města pod elektrárnou mám trochu méně zábavný pohled. Chci, aby elektrárna dávala práci lidem jako dosud (nebo víc). O jejím rozvoji se ale má vést otevřená debata – nejen se starosty, ale se všemi, kteří žijí v jejím okolí nebo díky ní mají práci. Jako Homer.
Elektrárna ovlivňuje náš život na Znojemsku – vnímám, že lidé, kteří zde dělají, jsou spokojení. Bezpečně se ale mají cítit všichni. Proto současnou debatu o rozšiřování elektrárny sleduji velmi pečlivě a vadí mi to, že vláda často neumí vysvětlit, proč je plánována modernizace a rozšíření a kdy se to celé zaplatí. Právě dnes je jádro jeden z klíčových zdrojů energie. Rozhodnutím o prodloužení životnosti některé ze stávajících jaderných elektráren musí předcházet vyjasnění otázek kolem odpadu včetně financování, stranou nemůže zůstat ani debata o naší strategické závislosti na Rusku.
Prostě a jednoduše. Pokud tu budou růst další bloky, musí všichni vědět, že to je bezpečné a že zátěž, kterou region nese, se lidem vyplatí.

Tomáš Třetina, starosta Moravského Krumlova

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme