Letovice zakoupily pozemek pro stavbu nového kulturního domu, pomůže i kraj

19. 8. 2019

Zastupitelé města Letovice v červenci schválili nákup areálu Bytexu, jen v těsné blízkosti Masarykova náměstí. Jako jeho možné využití vidí vedení města formou promenády kolem řeky Svitavy, stavbou menších obchodů, ale především jako místo vhodné pro stavbu nového kulturního domu. Transakce vyšla městský rozpočet na jedenáct milionů korun. 


„Podařilo se nám nákup areálu dotáhnout do konce. Je to přes sedm tisíc metrů čtverečních, na které navazuje náš pozemek a také další pozemek o který máme zájem a jednáme o jeho odkoupení. Hned v centru města máme tak obrovskou plochu, která je brownfieldem (česky „hnědé pole“ je nemovitost, pozemek, objekt, areál, která je nedostatečně využívaná, zanedbaná), ale na druhou stranu má obrovský potenciál,“ prozradil starosta města Petr Novotný, který hned navázal jednáním s regionální rozvojovou agenturou Czech invest a krajským náměstkem Janem Vitulou. „Bavili jsme se o tom, jaké jsou možnosti. Máme víceméně přislíbeno, že bude tato lokalita zařazena na seznam brownfieldu a na jejich obnovu jsou dotační programy až třicet milionů korun za předpokladu, že tam uděláme veřejně prospěšnou stavbu. To by u nás perfektně splňoval kulturní dům. Nyní zadáme architektům zpracování studie, vyhlásíme architektonickou soutěž jak toto území pojmout,“ doplnil. 


Představy využití areálu mezi náměstím a bývalou diskotékou Fabrika, jsou nejen umístění kulturního domu, ale také vytvoření vhodného spojení na nádraží či promenády kolem řeky Svitavy. „Z nábřeží máte všechny nádherné dominanty Letovic jak na dlani. Navíc spojení k nádraží by tak mohlo vést kolem řeky a nikoliv kolem státní silnice. Další věc je, že soukromý investor chce v sousedství rozšířit obchodní centrum o další asi dvě budovy. Na to bychom mohli navázat, a pokud se toho chytne developer, tak by mohly v zakoupeném areálu vzniknout prodejničky a nad nimi bydlení. Je to smíšená zóna, teoreticky tam může být cokoliv. To jsou naše představy. Teď, když máme jistotu, že je velká část naše, chceme udělat plán celého území.“ 


Přestože zastupitelé nákup schválili, ne všichni tento krok podpořili. S odkupem areálu nesouhlasil například Vladimír Stejskal. „Hlasoval jsem proti, protože nesouhlasím s kupováním pozemku, u kterého zatím přesně nevíme, co se tam bude stavět. A navíc nesouhlasím se snahou postavit kulturní dům, protože už jeden máme. Asi město potřebuje pro kulturu dva,“ říká bývalý starosta. „Kdybychom vynaložené peníze vložili do současného kulturního domu, tak opravíme střechu. Za současný kulturák se rozhodně stydět nemusíme. Myslím, že je to hodně populistické jednání,“ poukázal. Podle současného starosty ale nynější kulturní dům minimálně technicky nevyhovuje. 


„Záleží na tom, jaké by nová stavba měla dimenze. Pokud bude splňovat všechny nároky, tak za mě má smysl uvažovat i o prodeji současného kulturního domu. Pokud to nepůjde, tak se bude i nadále podílet na životě ve městě. Všichni letovčáci ví, jak velké problémy dnešní kulturák má a při opravě se bavíme o ceně, která možná i převyšuje cenu za postavení nového. A pořád tu zůstávají dimenze, které sice dělají dnešní kulturák na jednu stranu specifickým, na druhou je ale pro mnoho akcí nevhodný,“ říká Novotný. 


V novém kulturním domě by tak podle něj mohly probíhat výnosnější akce. „Když máte sál pro 300 lidí, tak víte, že určité akce prostě pořádat nemůžete. Někteří interpreti dokonce nehrají pod 400 nebo 450 lidí. Větší sál je zkrátka potřeba. A doufám, že s architekty bude spolupracovat i náš nový ředitel kultury, aby se vědělo, co všechno budeme potřebovat,“ pokračuje starosta. První výstupy by podle něj měly být hotové během roku. „Nechceme otálet, nikdy nevíte, jak to bude s dotačními programy. Ale zároveň víme, jak dlouho to trvá od myšlenky po zahájení,“ uvědomuje si. Tímto rozhodnutím tak zřejmě padá také varianta postavit nový kulturní sál v rámci rekonstrukce areálu Základní umělecké školy. „Největší problém by byl s parkováním. To samé platí pro současný kulturní dům. Tyto lokality k tomu nejsou vůbec uzpůsobené,“ myslí si Novotný. „Naopak mít kulturní dům za budovami, které vymezují náměstí, je ideální,“ uvedl na závěr.

Regionpress.cz

15. srpna 2019

Štítky
Osobnosti: Petr Novotný
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme