× Pohněme s tím. Společně!

Krumlov je o krok blíž návratu Epopeje

16. 9. 2019

Obdivovat Slovanskou epopej opět v zámku v Moravském Krumlově? Tato možnost se lidem opět přiblížila. O umístění díla totiž jednal výbor pro kulturu pražského zastupitelstva. Při hlasování podpořila těsná většina dočasné umístění Muchových pláten na tradičním místě.
Poměr hlasů byl šest ku pěti. Jedním z hlavních faktorů byl čas. „Veškeré varianty trvalého umístění by znamenaly roky, během kterých by dílo muselo čekat v depozitáři a být skryté návštěvníkům.
Proto jsme intenzivně hledali možnosti dočasného vystavení,“ uvedla pražská radní Hana Třeštíková.
Krumlov se na přijetí pláten připravuje. Podle starosty Tomáše Třetiny už má hotovou projektovou dokumentaci a vyčleněné peníze z rozpočtu. „Stavební prostory jsou hotové a nachystané, ale potřebujeme k instalaci provést nějaké úpravy,“ popsal starosta.
Výstavní prostory zámku už nyní splňují klimatické podmínky pro uchování výtvarných děl. Konečné úpravy má město dokončit do jara příštího roku.
Jestli se epopej skutečně vrátí na jižní Moravu, zatím není jisté úplně. Kulturní výbor může jen předat své doporučení.
O věci teprve rozhodne pražské zastupitelstvo. Za krumlovský zámek se ovšem v petici postavilo také sedmašedesát senátorů a vnuk malíře oceňovaného malíře, John Mucha.
Svůj návrh hodlá Třeštíková přednést zastupitelům na začátku listopadu. Díla by tak mohla být zpět na Znojemsku už v létě příštího roku. Nezůstala by tam však natrvalo.
Praha zapůjčí Epopej na pět let, mezitím má pro ni hledat trvalé umístění v hlavním městě.
V návrat pláten doufají i Krumlovští. „Epopej do našeho města patří. Je dobré, že Krumlov hlasování vyhrál, byť jen o jeden hlas. Rád bych dílo viděl znovu,“ svěřil se místní Jiří Husák. Připomněl i protesty, které doprovázely odvoz pláten z Moravy před několika lety. Krumlov v současné době zámek rekonstruuje. Starosta Třetina upozornil, že se opravuje jižní křídlo zámku. Epopej přitom plánuje vystavit v tom východním. „Samozřejmě uděláme maximum pro to, aby ke kontaktu oprav na jižním křídle s vystavením Slovanské epopeje vůbec nedošlo,“ slíbil Třetina.
Při hlasování byl druhou možností pro dočasné umístění pláten zámek ve Zbraslavi. Tam by však byly nutné investice do úprav zámku, aby splňoval technické požadavky.
Jako další variantu prověřovala radní Třeštíková i Veletržní palác v Praze, kde ale kvůli plánovaným výstavám není možné v dohledné době Epopej umístit. Neprošla ani Jízdárna Pražského hradu.

Umístění epopeje P V letech 1963 až 2011 byla plátna vystavená na zámku v Moravském Krumlově. P Mezi roky 2012 a 2016 byla k vidění ve Veletržním paláci v Praze. P V roce 2017 byla Epopej zapůjčena do japonského Tokia.

Naše Znojemsko

9. srpna 2019

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Tomáš Třetina

KONTAKTUJTE NÁS

KRAJSKÁ KANCELÁŘ TOP 09 JIHOMORAVSKÝ KRAJ

Vojanova 2471/2b
615 00 Brno

info@jmk.top09.cz
telefon: +420 519790321

 

KRAJSKÁ MANAŽERKA

Andrea Lukáčová

Andrea.Lukacova@top09.cz

telefon: +420 732550932

 

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme