Aberl: Stadion Zbrojovky přestává splňovat normy první ligy, napravíme to

30. 1. 2023

Stánek fotbalové Zbrojovky přestává splňovat normy. Fotbalová asociace České republiky (FAČR) už varovala Brno, že stadion na Srbské ulici brzy nemusí vůbec vyhovovat požadavkům na prvoligové zápasy. „Věřím, že vedení Brna něco takového nedopustí,“ hlásí majitel klubu Václav Bartoněk. Město proto chystá opravy za sto milionů korun.

Nejen souboje na fotbalovém hřišti, ale i na tribunách doprovázely loni v říjnu duel mezi brněnskou Zbrojovkou a pražskou Spartou. Fanoušci hostů se „prokopali“ do vedlejšího sektoru a až do zásahu policistů okupovali občerstvovací stánek.

O víkendu startuje jarní část první fotbalové ligy a Brno brzy zažije další rizikový zápas – už 18. února se na stadion v Srbské ulici chystají nechvalně proslulí příznivci ostravského Baníku.

Vedení města slibuje, že do té doby sektor hostů lépe zabezpečí, aby se už podobné výtržnosti nemohly opakovat. „Postaví se dostatečně velké sloupy a na ně se namontuje oplocení. Přestavbu čeká i vstupní brána mezi sektory, navíc opravíme speciální schody určené policistům při jejich případném zákroku,“ přibližuje brněnský radní pro sport Tomáš Aberl (TOP 09) s tím, že k úpravám v podstatě na poslední chvíli přistoupili právě na základě požadavku policistů.

Nicméně oprava za zhruba 600 tisíc pouze ilustruje, v jakém stavu se nachází domácí stánek hlavního brněnského fotbalového klubu. A je celkem jedno, jestli se člověk zaměří na zázemí sportovců, komfort pro diváky, či trávník, na jehož kvalitu padají stížnosti opakovaně.

Ostatně Fotbalová asociace České republiky (FAČR) podle Aberla varuje Brno, že Srbská brzy nemusí vůbec vyhovovat požadavkům na prvoligové zápasy. Tento fakt je navíc umocněný tím, že pro příští sezonu, která začne už v létě, asociace zpřísnila požadavky pro nejvyšší soutěž. Pro druhé největší město by stopka byla nebývalou ostudou. „Věřím, že vedení Brna něco takového nedopustí,“ hlásí majitel fotbalové Zbrojovky Václav Bartoněk.

FAČR na dotazy MF DNES neodpověděla, před třemi lety se ovšem se Zbrojovkou domluvila, že se spolu pokusí prosadit celkovou revitalizaci stadionu odhadem za 700 milionů korun.

„Tuto aktivitu klubu, který je navíc v historii zapsán jako tým s největší návštěvností na utkání domácí ligy, považujeme směrem do budoucna za nesmírně důležitou,“ řekl k podpisu memoranda v červnu 2020 tehdejší předseda asociace Martin Malík.

Nejvíc trápí „rozorané“ hřiště

Jenže tehdejším výstřelem v podobě memoranda vše také skončilo. „Musíme si stanovovat reálné cíle a nekoukat někam do výšin,“ vysvětluje dnes Aberl odklon od velké opravy nedostatkem peněz.

Ani tak ale nebudou opravy levné. Radní odhaduje, že na městském stadionu je asi stomilionový investiční dluh z minulosti. A majitel Zbrojovky dobře ví, kde peníze citelně chybí. „Klíčový problém je hrací plocha, dál objemové požadavky na šatny, speciální zázemí, prostory zdravotní péče, oblast bezpečnosti v podobě kamerového systému, komunikační trasy, turniketové vstupy či ozvučení,“ popisuje Bartoněk konkrétní problémy.

Právě „rozorané“ hřiště fotbalisty trápí nejvíce. Kvůli urychlení prací radní nedávno na výjimku z metodiky zadávání městských zakázek vybrali projektanta, jenž navrhne modernizaci hrací plochy a s tím veškerých rozvodů na zavlažování či naopak vyhřívání. Nebo alespoň v nutném rozsahu, jaký odhalí odbagrování.

„V rozpočtu máme připravenou rezervu asi jedenáct milionů korun,“ doplňuje Aberl s tím, že kompletní modernizaci hřiště chce město stihnout v letní přestávce.

Vedle toho ale experti připravují právě komplexní investiční záměr, který obsahuje úpravy a opravy všech nedostatků, jež jmenoval Bartoněk. „Věřím, že během února materiál projednáme na schůzi rady,“ říká radní. Následovat má projektování a samotné stavební práce. Teprve se ale uvidí, jestli po etapách, nebo vše naráz. Aberl je optimista a doufá, že kompletně hotovo by mohlo být do konce roku 2025.

Nové chlazení a oprava střechy

O něco lépe než Srbská je na tom stánek hokejové Komety Brno. Také v Rondu ale na podzim hasili havárii – na chlazení ledové plochy. Kvůli ní se musel dokonce odložit jeden extraligový zápas. Podle Michaely Dittrichové, mluvčí městské firmy Starez-Sport, jež se o arénu stará, je zařízení po poslední opravě z roku 1999 na konci své životnosti. „Předpokládané náklady na rekonstrukci jsou 40 milionů korun,“ sděluje.

Nejde totiž jen o ledovou plochu, ale celé rozvody chlazení schované pod ní. Ty se totiž neměnily, na rozdíl od strojovny, která funguje právě od loňského podzimu, kdy došlo k havárii. A špatně je na tom i střecha z roku 1998, u níž už nestačí lokální opravy, ale je potřeba generální oprava za dalších 22 milionů.

Ve Starezu věří, že se do modernizace pustí letos či nejpozději příští rok. Nezbytnou podmínkou, aby se tak skutečně stalo, je ale finanční injekce pro městskou firmu. Sám na takovou investici nemá. Podle Aberla však zatím radní o dotacích z rozpočtu města nerozhodli.

Marek Osouch

iDNES.cz

26. ledna 2023

Štítky
Osobnosti: Tomáš Aberl
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme