× Pojďte do toho s námi.

Radnice po půl roce opět hledá firmu, která vytvoří územní plán

18. 1. 2019

Vedení Českých Budějovic zrušilo veřejnou zakázku na zhotovitele nového územního plánu. Radnice chce upravit požadavky pro uchazeče. Nový, nebo změněný dokument musí mít do konce roku 2022. 

Vloni v létě ji bývalé vedení města vypsalo, aby ji nové o více než šest měsíců později zrušilo. Veřejná zakázka na hledání firmy, která městu vytvoří nový územní plán, nabírá zpoždění. Radnice však příliš času nemá. „Vedli jsme dlouhou debatu. Nakonec většina radních dospěla k tomu, že výsledek výběrového řízení neschválí a výběrové řízení zruší,“ oznámil po zasedání rady náměstek primátora Ivo Moravec (OPB). 

Podle vedení města nebyla dobře nastavena kritéria pro hledání vítězné firmy. „Ze zkušeností a referencí, které tam byly, a z jednání s tou firmou nebylo patrné, že vypracovala územní plán pro větší město,“ řekl primátor Jiří Svoboda (ANO). Moravec přidal, že pro něj nastavené podmínky kvality nedávaly záruku, že by byl vybrán ten nejlepší. 

Mezi kritérii bylo například zpracování tří plánů obcí do pěti tisíc obyvatel. Během samotné soutěže k novému plánu výrazně větších Budějovic se také některé podmínky upravovaly. Tendr vyhlásilo město vloni v červnu. Přihlásily se čtyři firmy s nejnižší nabídkou v hodnotě 8,2 milionu korun a nejvyší 12,3 milionu. Hodnoticí komise doporučila jako nejlepší podanou nabídku tu od brněnského Institutu regionálních informací. Vítězem ale není, protože rada řízení zrušila. 

Město teď musí jednat rychle a kritéria upravit. Podle legislativy totiž musí nový, či upravený územní plán schválit zastupitelstvo do konce roku 2022. „Musíme dělat vše pro to, abychom ho do té doby měli. Pokud by se tak nestalo, tak stávající plán z roku 2000 se zhruba 70 změnami přestává platit a jede se podle stavebního zákona. Měli bychom se k tomu vrátit co nejdříve. Pro město je to jeden z nejdůležitějších dokumentů, který určuje, jak se může rozvíjet. Pokud bych se měl vyjádřit v nadsázce, tak už včera bylo pozdě,“ upozornil po jednání radních Moravec. 

Vedení radnice má teď několik možností. Cesta k novému územnímu plánu vede přes nové otevřené řízení, jako tomu bylo v předchozím případě, nebo architekonickou soutěž. Další variantou je úprava plánu, díky které by se dostal do souladu se stavebním zákonem. „Město by mělo v případě architektonické soutěže výsledky do jednoho roku. Když si dám dohromady celý proces a že bude plánplatit 20 let, tak je mi jedno, jestli to bude trvat o tři měsíce více, nebo méně. Termínově to jde stihnout, ale zpracování a projednání je tak složitý proces, že žádné termíny nikdo garantovat nemůže,“ reagoval Miroslav Vodák, architekt a předseda komise pro architekturu a územní rozvoj. 

Podle ohlasů se zdá, že radnice bude dál pokračovat v hledání firmy, jež vytvoří nový územní plán. Protože má času málo, pravděpodobně zvolí kratší cestu přes otevřené řízení. Trvat může přibližně další půlrok. „Domnívám se, že by se měla vypsat nová soutěž s upravenými podmínkami. Původně vypsané nebyly špatné, ale trochu se měnily s dotazy firem,“ hodnotil náměstek primátora František Konečný (ANO) a doplnil, že do výběru kritérií promlouvá odbor územního plánování. K novému otevřenému řízení se přiklání i náměstek primátora Juraj Thoma (OPB). „V takovém případě jsou kratší lhůty pro podávání nabídek. Klíčové bude formulování požadavků pro zpracovatele. Jde o zásadní a složitý dokument, takže je třeba mu věnovat čas,“ uvedl. 

„Jednoznačně upřednostňuji nový územní plán. Obávám se, že z časového hlediska bude třeba jít cestou otevřeného výběrového řízení. Za normální situace bych upřednostnil architektonickou soutěž,“ přidal se další náměstek Tomáš Bouzek (TOP 09). 

O dalším postupu a případném vypsání nové zakázky by mělo být jasno v nejbližších týdnech. Pouhou úpravu navrhli radní v roce2009, aby město ušetřilo. Dokument schválili v roce 2015 přes varování odborníků zastupitelé. Město zaplatilo čtyři miliony, ale krajský úřad v přezkumném řízení vloni rozhodl, že dokument má chyby, a je neplatný. Aktuální územní plán schválilo zastupitelstvo v roce2000.

Jakub Bartoš

Zdroj: Mladá Fronta DNES, 17. 1. 2018

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Tomáš Bouzek

KONTAKTUJTE NÁS

KRAJSKÁ KANCELÁŘ TOP 09 JIHOČESKÝ KRAJ

Lannova 2
370 01 České Budějovice

info@jhc.top09.cz
telefon: +420 733773708

 

KRAJSKÁ MANAŽERKA

Milena Kothbauerová

Milena.Kothbauerova@top09.cz

telefon: +420 734440735

 

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2021  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme