× Pojďte do toho s námi.

Bouzek: Kraj by měl při výběru partnera Letiště ČB respektovat poznatky BIS

15. 2. 2019

Zatímco na Letišti České Budějovice vrcholí modernizace za půl miliardy korun, Jihočeský kraj se chystá znovu hledat strategického partnera, který má zajistit úspěšné fungování. Pomoci mu má i poradenská společnost. Někteří politici varují před Ruskem. 

Přímo u ranveje Letiště České Budějovice se odehrává řada zajímavých věcí, opodál září nový terminál, ale ještě důležitější věci se budou dít v zákulisí. Jihočeský kraj startuje další kolo hledání strategického partnera, který má pomoci k tomu, že se bude v budoucnu areálu ekonomicky dařit a nebude nutné ho stále dotovat desítkami milionů ročně. 

Už v roce 2013 se tehdejší jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD) netajil tím, že by oním partnerem mohla být ruská společnost. Po dvou letech však bylo vše jinak – kurs se otočil na západ a mluvilo se o spolupráci s Belgičany. Ani to nedopadlo. 

Všichni partneři chtěli vidět výsledky přímo na letišti a skutečnost, že je z něj mezinárodní veřejný přístav s plným vybavením. To vše by měl areál po letošním dokončení půlmiliardové modernizace nabídnout příští rok. 

Po dlouhých sedmi letech je v hledání partnera kraj stále na startovní čáře. Neposunul se. Proto bude nyní hledat firmu, která by pro něj měla partnera najít. „Předpokládám, že na přelomu února a března vyhlásíme výběrové řízení na poradce, který by pomohl s dalším postupem,“ nastínil vicehejtman Josef Knot (TOP 09). Očekává, že pomocníkem bude jeden z největších hráčů v oblasti poradenství na českém trhu. Činnost této firmy a příprava pro vstup partnera bude stát podle odhadů miliony korun. 

Podle informací MF DNES ale také na kraji uvažují o angažování člověka z politického prostředí, který by měl být tím poradcem pro další směřování letiště. 

Jednou z možností dalšího fungování například je, že by do akciové společnosti Jihočeské letiště České Budějovice, která areál spravuje, vstoupil nový partner. Dnes jsou akcionáři napůl Jihočeský kraj a město České Budějovice, přičemž pouze kraji patří pozemky a majetek. 

Na hejtmanství při prosincovém zastupitelstvu tak mimo jiné zaznělo, že úřad nemá zkušenosti s majetkem a jeho prodejem v hodnotě jedné miliardy, a proto je potřeba najmout poradenskou společnost. „Poradce by měl definovat ekonomické a právní podmínky, za kterých by bylo možné nechat strategického partnera do společnosti vstoupit,“ konstatovala před zastupiteli hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD). 

V této souvislosti náměstek budějovického primátora a jihočeský zastupitel Tomáš Bouzek (TOP 09) apeloval, aby partner nebyl z Ruska, považuje to v současné době za rizikovou věc. „Při hledání bychom měli respektovat i aktuální poznatky Bezpečnostní informační služby. Neměly by být snižovány závěry poznatků našich tajných služeb,“ upozornil Bouzek. 

Podle Knota může zůstat tato otázka otevřená a případné zájemce by tímto způsobem neomezoval. Stráská pak doplnila, že předpokládá, že tajné služby budou tak jako tak sledovat, jakého partnera si bude letiště vybírat. 

Další zastupitelé chtějí, aby dostali k dispozici ekonomickou studii letiště s výhledem do roku 2025. První k tomu vyzval Martin Kuba (ODS). „Současné pohledy vypadají až příliš optimisticky. Chtěl bych mít podrobnější a dostatečně podložené podklady,“ sdělil Kuba. Materiál žádal představit nejpozději do dubnového jednání zastupitelů a přidali se k němu i další politici. 

Jak kraj hledá partnera 

17. 1. 2012, Ladislav Ondřich, ředitel letiště: „Upřednostňujeme, aby náš partner byl letiště, nebo letecká společnost a aby nám otevřel cestu k jeho provozování.“ Jiří Zimola (ČSSD), hejtman kraje: „Navrhl jsem aktivně vstoupit do jednání s potenciálními strategickými partnery, s nimiž jsme v minulosti absolvovali nezávazná jednání.“ 8. 2. 2012, Václav Král (ODS), krajský radní: „Ve vedení kraje zvažujeme, že budeme hledat poradce, který nám pomůže vybrat partnera.“ 5. 10. 2013, Zimola: „Osobně jednám se zájemci a myslím, že jsme na dobré cestě.“ 12. 12. 2014, Ondřich: „O strategickém partnerovi jsem s vedením kraje dvakrát jednal v Rusku.“ 17. 12. 2015, Zimola: „Nově se rýsuje partnerství s letištěm v Lutychu.“ 4. 7. 2016, Zimola: „Mnozí by chtěli slyšet, kdo to je a jak jsou jednání daleko, ale to zatím nemohu říct.“ 

Lukáš Marek

Zdroj: Mladá fronta DNES, 13. 2. 2019

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Tomáš Bouzek

KONTAKTUJTE NÁS

KRAJSKÁ KANCELÁŘ TOP 09 JIHOČESKÝ KRAJ

Lannova 2
370 01 České Budějovice

info@jhc.top09.cz
telefon: +420 733773708

 

KRAJSKÁ MANAŽERKA

Milena Kothbauerová

Milena.Kothbauerova@top09.cz

telefon: +420 734440735

 

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2021  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Za demokracii a svobodu musí bojovat každá generace.
Děkujeme