TOP 09: Vyšší prosperitu umožní pružnější vzdělávací systém

31. 8. 2017

Nezaměstnanost v Jihočeském kraji je na polovině rekordně nízkého celostátního průměru. Přestože TOP 09 v kraji dlouhodobě usiluje o vyšší prestiž technického vzdělávání, snaha zaměstnavatelů naplno využít možnosti rozjeté ekonomiky naráží na nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Lepší flexibilitu celého školství chtějí nyní zástupci TOP 09 nastavit ve sněmovně.

„Na úrovni státu je potřeba stanovit jasná pravidla pro přijetí uchazeče na určitý typ střední školy. Jejich ředitelé dnes mají možnost snižovat už tak nízkou laťku náročnosti, což v zájmu vlastního přežití i dělají. Gymnázia kvůli zdání prestižnosti otevírají dveře žákům, kterým by lépe sedly technické obory a mohli v nich vyniknout více, než v méně vhodném prostředí,“ říká lídr jihočeské kandidátky TOP 09 Pavel Klíma, ředitel ZŠ a MŠ Malšice a předseda výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost Jihočeského kraje.

Podle něj je nutná změna celého vzdělávacího systému, zejména středních škol, a vyšší investice do vědy a výzkumu. „Jinak do budoucna přijdeme o zajímavé investice,“ varuje před důsledky nedostatku technicky vzdělaných lidí. „V Jihočeském kraji všemožně vycházíme vstříc zaměstnavatelům vyššími investicemi do středních odborných škol a učilišť nebo podporou prestiže technického vzdělávání. Trh práce potřebuje strojaře, elektrotechniky či potravináře, nedostává se mu ani zručných řemeslníků. Potřebuje lidi, kteří jsou schopni rychle se učit novým dovednostem,“ říká Pavel Klíma.

Zdůrazňuje, že cílem není plnit montovny s nízce kvalifikovanou prací, ale zlepšit přehled žáků a studentů o tom, jaké mají možnosti uplatnění. „Jde o to vůbec ukázat žákům, že někomu mohou být bližší technické obory, v nichž si lze volit různé profese a typy vzdělání - od řemeslníka přes inženýra až po vědce,“ dodává Pavel Klíma (TOP 09). „Jako ředitelé škol můžeme hodně udělat pro to, aby si děti místo memorování uměly spíše třídit informace a kromě teorie zažili i praxi.“ Současný životní styl, který stále méně nabízí dětem jinou osobní zkušenost, než práci s počítačem, by mohl pomoci doplnit právě kvalitnější školský systém.

„Z osobních návštěv podniků v kraji vím, že stále trvá hlad po absolventech technických směrů. To je pro nás signál, abychom v tom dál pomáhali,“ říká Josef Knot (TOP 09), náměstek jihočeské hejtmanky. „Podpora nových chytrých technologií je klíčová a jsem rád, že máme v kraji firmy, které investují i do vědy a výzkumu a jsou otevřeny spolupráci se středními školami. To je jedna z hlavních cest k prosperitě,“ dodává Josef Knot, který kandiduje na čtvrtém místě jihočeské volební listiny TOP 09.

Petra Šebestíková, krajská manažerka TOP 09

Volební program TOP 09 najdete ZDE. Celá krajská kandidátní listina je k dispozici ZDE

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme