Klíma: K prosperitě vede schopnost učit se novým věcem, proto školství potřebuje reformu

26. 9. 2017

Méně memorování a více kreativity. To je první předpoklad reformy českého školství, které chce TOP 09 prosadit. Bez změn Česká republika neobstojí v tvrdé konkurenci digitální ekonomiky. Na debatě zástupců politických stran, kterou pořádala Česká středoškolská unie, to řekl Pavel Klíma, lídr jihočeské kandidátky TOP 09.

„Svět se rychle mění. Dnes připravujeme děti na dobu, který tady za 15 let nebude. Absolvent současné školy nemá být motivován jedničkou za to, že bezchybně odříká všechna díla Karla Čapka. Jeho skutečnou dovedností má být schopnost a rychlost, s níž se učí novým věcem,“ zdůrazňuje lídr krajské kandidátky TOP 09 Pavel Klíma, zkušený pedagog a ředitel ZŠ a MŠ Malšice.

„Ekonomika 4. průmyslové revoluce, která využívá počítače a roboty, si kromě otevřenosti novým dovednostem vyžaduje od žáků i důraz na kompetence v oblasti informačních a komunikačních technologií,“ dodal pedagog Pavel Klíma.

Z průběhu diskuse v Knihovně Václava Havla, si odnesl smíšené dojmy: „O potřebě reformy českého školství mluvila většina představitelů politických stran, ale nenašli jsme shodu na její konkrétní podobě,“ uvedl jihočeský volební lídr Pavel Klíma. Navíc podle něj zdaleka ne každé opatření, které je označeno jako reforma, reformou opravdu je.

„Exministryně školství za ČSSD Kateřina Valachová některými rozhodnutími školství spíše deformovala. Vzdělávání potřebuje kroky systematické. Nelze tlačit školy do výkonů, například testováním žáků pátých a devátých tříd anebo jednotnými přijímacími či státními maturitami, a zároveň očekávat, že učitel vedle náročnější výuky bezproblémově zvládne začlenit žáky s řadou poruch, jak po nás chce platná představa inkluze,“ vysvětluje Pavel Klíma. A dodává, že vysokou profesionalitu lze vyžadovat teprve od ředitelů, učitelů i nepedagogických pracovníků, kterým stát zaručí důstojné společenské postavení a odpovídající příjem.

Petra Šebestíková, krajská manažerka TOP 09

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme