Napsali k programu TOP 09

31. 3. 2010

Strany se shodují na stabilizaci veřejných financí, na daních ne

Podle analytiků oslovených ČTK se nejvíce představám ekonomů blíží program TOP 09 s důrazem na okamžité snižování schodků veřejných financí.

"Strany se evidentně řídí poznatkem, že propracovaná ekonomická politika volby nevyhrává. Zbývá naděje, že detailní propočty a návrhy vznikají aspoň ve stranických sekretariátech a po volbách budou vytaženy ze šuplíku," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Podle něj se velmi blíží představám makroekonoma teze TOP 09. "Stav tuzemských veřejných financí je dlouhodobě špatný a čím později jejich náprava začne, tím bude bolestnější," dodal. Za podstatné považuje, že výdajové škrty mají být paušální, čímž se zmírňuje riziko rozmělnění úspor do zanedbatelného rozměru. "Sympatické se mně jeví, že strana neslibuje žádné zájmové skupině okamžitou výhodu - slibuje ´jen´ stabilizaci veřejných financí, na které v dlouhodobé perspektivě vydělá většina populace," řekl ČTK.

V ekonomické části má nejkvalitněji zpracovaný program i podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka TOP 09 a částečně i Strana zelených. "TOP 09 se jednoznačně přihlásila ke snižování schodku a kromě obecné proklamace, kterou se ohání všichni, předložila také konkrétní kroky, byť často bolestné a nepopulární," uvedl.

ČTK, 2. 4. 2010

Lvové bijící o strop

Nepopulárnost jako hodnota

(...) To neznamená, že TOP 09 nezíská žádné hlasy, dokonce ani to, že získá málo hlasů. Ale její potenciální zisk má strop. Je daný podílem lidí, kteří se cítí víc jako daňoví spotřebitelé než daňoví poplatníci. Pro určitý typ voliče -vzdělaného, politiku sledujícího - je nabídka Schwarzenbergovy a Kalouskovy formace nejpoctivějším a nejdůslednějším programem, jaký tu kdy byl. Ještě víc než o kompetenci tu jde o morální styl - neochota lakovat věci na růžovou a zakrývat nepopulární dopady se stává sama o sobě hodnotou.

Ne že by si takový postoj zasloužil výhradu. Lze nicméně dodat, že politika není jen projektováním správných kroků, ale taky uměním společenského smíru. A soupeři, v tomto případě ČSSD a odbory, nasadí své síly na to, aby významná část voličů došla k závěru, že TOP 09 společenský smír ohrožuje. Na někom jiném pak bude, aby obstaral hlasy chybějící do většiny, která by mohla program TOP 09 realizovat.

Lidové noviny, 1. 4. 2010, autor: Martin Weiss

Sázka na úspory může uspět

Recenze

TOP 09 nepředstavuje líbivý ekonomický program, populismus v něm nehledejme. Hlavním motivem ekonomického programu je snížení růstu zadlužení státu. Nástrojem má být snížení výdajů: snížení sociálních dávek, nezvyšování důchodů v roce 2011, snížení mezd státních zaměstnanců a ústavních činitelů, snížení příspěvků politickým stranám, zrušení porodného a pohřebného.

Hospodářské noviny, 31. 3. 2010, autor: David Navrátil

TOP 09: Škrtat, škrtat, škrtat

Konzervativní strana jde do voleb s tvrdým plánem na skoncování se státními dluhy a odvrácení bankrotu. Navrhuje velmi citlivé a nepopulární věci, které byly dosud v předvolební kampani tabu. Nenabízí žádné úlevy z daní, protože si to stát nemůže dovolit. Zasazovat se bude jen o to, aby se nezvyšovaly.

Lidové noviny, 31. 3. 2010, autor: Lenka Zlámalová

Ekonomové chválí program TOP 09

"Je dobře, že se někdo konečně začíná zabývat strukturálním deficitem, ačkoli TOP 09 jej odhaduje na 80 miliard ročně, zatímco podle našich analýz je to spíše 100 miliard," komentoval David Marek fakt, že Česká republika se dlouhodobě potýká s tzv. strukturálním deficitem, který v podstatě znamená, že poměr příjmů a výdajů je nastaven tak, že musí bezpodmínečně generovat deficit.

"TOP 09 a Strana zelených se v tomto směru chovají nejzodpovědněji. Ostatní strany o tom zřejmě z obavy o reakci voličů moc nemluví, nebo tomu prostě nerozumějí," řekl.

"Jednotné inkasní místo a eliminovat švarcsystém je rozumné," doplnil ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš. "Je nezbytně nutné uvědomit si jednu věc bez ohledu na politickou orientaci jednotlivce, a to je zdanění práce. To je u nás velmi vysoké. Pokud se budeme bavit o nějaké konsolidaci veřejných rozpočtů, měli bychom se vydat spíše cestou nepřímých daní, spotřebních daní a podobnými cestami, protože vyšší zdanění práce omezuje konkurenceschopnost," dodal Bureš.

Bureš tvrdí, že je především dobře, že se někdo začal zabývat strukturálním deficitem. "České veřejné finance jsou v takovém stavu, že je nejvyšší čas, aby se do toho někdo pustil," zakončil.

Nasepenize.cz, 30. 3. 2010

Liberálové: Konzistentní program TOP 09 vítáme

Plně schvalujeme boj proti sociálnímu deficitu.

Vítáme relativně konkrétní a konzistentní ekonomický program našich konzervativních kolegů z TOP 09. Stejně jako oni považujeme za důležité postavit se růstu deficitů při jejich současné výšši a nečekat na jejich další nárůst až do krizové situace, jaké známe z Řecka a Lotyšska.

Konkrétní návrhy "topiků" jsou na diskuzi, především se domníváme, že základní problém nákladnosti veřejné správy je v její rozsáhlosti co do počtu institucí (14 resortů na místo logických 9, 14 krajů na místo logických 9) i počtu zaměstnanců.

Plně podporujeme návrh TOP 09 na omezení státních příspěvků politickým stranám. Ústavní soud konstatoval, že jejich výše je protiústavní, návrh liberálů je na úplné zrušení a ušetření cca 500mil. ročně.

!! Narození dítěte je radost, úmrtí je smutná událost, odchod do důchodu je normální součást života. Odmítáme tyto a další život provázející události automaticky chápat jako sociální pohromy vyžadující kompenzace od státu.

S TOP 09 nás spojuje ekonomický realismus a odpor k sociálnímu populismu.

"Ostatně soudíme..., že společnost má takové dluhy a politiky, jaké si zvolí".

Parlamentnilisty.cz, 30. 3. 2010

Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme