Niedermayer: Babišova kritika záchranného balíku EU je příliš agresivní. Taky by bylo dobré nelhat

Přes 750 miliard eur plánuje Evropská unie vyčlenit na podporu ekonomik členských zemí postižených koronavirem. Z toho 500 miliard si komise půjčí na trzích a rozdá členským zemím, zbytek by mohly být nízkoúročné půjčky. Premiér Andrej Babiš (ANO) ale evropský záchranný balík odmítá, podle něj bychom měli dostat víc peněz a neměli bychom ručit za dluhy hůře hospodařících zemí.

2. 6. 2020

„Je to dobrý plán pro Evropu i pro nás. Andrej Babiš se v komentářích k touto návrhu dopouští neuvěřitelných nepřesností, až mě to zaráží,“ říká v pořadu Pro a proti europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09).

Podle europoslance Ondřeje Kovaříka (ANO) závisí na tom, jak peníze Unie získá, rozdělí a jak jí budou spláceny. „Nejsme jediná země, která kritiku zvedla a bude to součástí dalších diskuzí.“

Niedermayer upozorňuje, že unijní návrh nepředjímá, že bychom ručili za dluhy jiných členských zemí. „Jen bychom slíbili, že budeme odvádět peníze do evropského rozpočtu v míře trochu větší, než je tomu dnes.“

Česko to penalizuje

Tyto peníze mají navíc sloužit na podporu a restart ekonomiky. „A pokud se z toho podaří Evropanům nastartovat své ekonomiky, budeme z toho mít obrovský prospěch, protože naše země je kriticky závislá na vývozu do zemí EU.“

Kovařík tvrdí, že původní návrh Evropské komise Česko opravdu penalizuje. Nadmíru víc než jiné státy. „Jsme jedna ze dvou zemí, která má menší podíl grantů než navržených úvěrů, což je zarážející.“ 

„Na co naráží premiér, je, na jakých parametrech Evropská komise alokaci prostředků spočítala. Pokud jedním z hlavních parametrů byl zprůměrovaná nezaměstnanost dané země za posledních pět let, tak je otázkou, jestli alokace reaguje na krizi způsobenou koronavirem, nebo na dlouhodobé strukturální problémy té které země.“

Přesná čísla ještě neznáme

Niedermayer ale připomíná, že musí dojít k politickému kompromisu, který vyhoví všem. „Například Rakousko s plánem není spokojeno, ale z jiných důvodů. Dívejme se na návrh jako na celek... V následujících letech dostaneme o 500 miliard korun víc, než kolik do unijního rozpočtu zaplatíme,“ shrnuje europoslanec za TOP 09.

„Zatím nemáme žádná konsolidovaná čísla, která by vypovídala o tom, jak přesně celý balík vypadá... Je otázka, zda nastavení, jaké je součástí návrhů Evropské komise, je v pořádku a z pohledu naší země není příliš diskriminační,“ opakuje Ondřej Kovařík (ANO).

Poslechněte si celý rozhovor v pořadu Pro a Proti s europoslancem TOP 09 Luďkem Niedermayerem. 

Zdroj: Český rozhlas, Pro a Proti, 1.6.2020

Štítky
Osobnosti: Luděk Niedermayer
Témata: EU
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme