× Pojďte do toho s námi.

Lodí po Baťově kanálu až do Olomouce? Kroměříž je proti

6. 3. 2020

Jižní Morava – Plout hausbótem či jinou lodí z Hodonína po Baťově kanálu až do Přerova nebo Olomouce. Tento záměr zatím zůstává jen snem, odmítli ho na posledním zasedání zastupitelé Kroměříže.
V obavách o tamní zdroje pitné vody neschválili memorandum pro prodloužení kanálu do Olomouckého kraje. „Nemáme záruky, že se nesáhne do koryta řeky Moravy tak, aby se neohrozila prameniště. Jakmile trochu obnovíme lužní lesy a budeme umět zadržovat vodu v krajině, tak se o tomto záměru můžeme bavit,“ vzkázal kroměřížský starosta Vít Peštuka. Dodal přitom, že Baťův kanál považuje za přínosný projekt.
Vodní cesta už v současné době umožňuje plavbu na víc než padesáti kilometrech v Jihomoravském a Zlínském kraji „Prodloužení do Olomouckého kraje, třeba do Přerova či Olomouce, je nad rámec současného Baťova kanálu. Stálo by to hodně peněz a vyžádalo si složitá technická řešení,“ upozornil ředitel Baťova kanálu Vojtěch Bártek.
Vláda zatím v národním investičním plánu počítá s prodloužením Baťova kanálu jen o zhruba dvacet kilometrů. Na sever do Kroměříže a na jihu do Hodonína. Jak už Deník Rovnost informoval, do roku 2030 tam počítá s investicemi za téměř dvě miliardy korun. „Větší část z této sumy půjde právě do prodloužení, budou se totiž budovat dva velké přístavy, a to v Kroměříži a Hodoníně a dvě nové plavební komory, Bělov a Rohatec,“ přiblížil šéf republikového Ředitelství vodních cest Lubomír Fojtů.
Hodonín má být podle něj koncovým přístavem kanálu na jihu. Komfort má nabídnout zhruba osmdesáti lodím.
I tam byly ale v minulosti s umístěním problémy. „Původní varianta v ulici Legionářů narazila na odpor části obyvatel, ale vznikla i petice v její prospěch. Ale byla tady menší kapacita, teď jsme se tak přiklonili k lokalitě na lukách,“ přiblížil hodonínský místostarosta Ladislav Ambrozek.
V reakci na neschválené memorandum na severní rozšíření kanálu dodal, že chápe, že ochrana pitné vody má přednost. „Je to pro nás živé téma, vzhledem k ohrožení pramenišť těžbou štěrkopísku u Moravského Písku,“ porovnal Ambrozek.

autor: Deník

KONTAKTUJTE NÁS

KRAJSKÁ KANCELÁŘ TOP 09 ZLÍNSKÝ KRAJ

Šedesátá 7015 (budova 64)
760 01 Zlín

info@zln.top09.cz
telefon: +420 728577541

 

KRAJSKÝ MANAŽER

Martin Neřád

Martin.Nerad@top09.cz

telefon: +420 728577541

 

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2021  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme