× Pohněme s tím. Společně!

Vít Zeman: Vláda v boji s kůrovcem velmi zaspala

24. 4. 2019

Kůrovec na Jihlavsku zlikvidoval třetinu lesů. Na tiskové konferenci o tom informoval novináře náměstek jihlavské primátorky Vít Zeman (TOP 09 / Žijeme Jihlavou!). Kůrovci v letošním roce výrazně napomohlo také loňské sucho.

„Nejvíce postižené jsou lesy kolem Zborné, dálničního přivaděče a na severu Jihlavy. Tam jsou ta místa opravdu nejmarkantnější…,“ sdělil náměstek Zeman. Mizející lesy na území Jihlavy s sebou přinášejí další negativní dopady. Lesy totiž zachycují mlhu, kterou způsobují těžké kovy nebo emise. Jedná se především o dopady provozu na dálnici D1 nebo zplodiny z jihlavské průmyslové zóny. „Mlha není lesem zachycena a dostává se dál nad Jihlavu. Na ovzduší v Jihlavě se to zřejmě v budoucí době bude trochu více projevovat, než dříve,“ podotkl Zeman.
Doplnil, že boj s kůrovcovou kalamitou je především záležitostí státu. Podle něho však stát v tomto boji neobstál. „To v čem vláda opravdu velmi zaspala, je boj proti kůrovci. Víme o něm X desítek let a najednou nám zlikviduje třetinu lesa na Jihlavsku, a my se ptáme proč?“ položil řečnickou otázku.
Kůrovcovou kalamitou na území Jihlavy se bude zabývat nová pracovní skupina. Mimo jiné bude řešit osázení holin, které po řádění kůrovce vznikly. Do osazování holin se mohou zapojit také řadoví občané, protože kvůli nebývalému rozsahu kalamity městu chybí lidé i stroje. „Jakákoliv aktivita občanů je vítána a budeme vděčni za každou pomoc tohoto typu. Bylo by fajn, abychom o tom ale věděli…,“ vzkázala primátorka města Karolína Koubová (Fórum Jihlava).
Vyzvala občany, kteří by se chtěli zapojit, aby své aktivity koordinovali s jihlavským odborem životního prostředí nebo s lesníky. Vysvětlila, že les má svá pravidla a není v něm možné vysázet cokoliv.
Vedení města nastínilo také možnost, že občany, kteří se zapojí, může odměňovat. A to v souvislosti s dotacemi, které na boj s kůrovcem očekává od státu. „Potřebujeme les co nejdříve obnovit…, protože jde opravdu o zdraví nás a našich dětí,“ dodal náměstek Vít Zeman.

Zdroj: Jihlavské listy

Michael Kubík, krajský manažer TOP 09 Vysočina

KONTAKTUJTE NÁS

KRAJSKÁ KANCELÁŘ TOP 09 VYSOČINA

TOP CENTRUM
Chlumova 5429/1a
586 01 Jihlava

info@vys.top09.cz
telefon: +420 564570369

 

KRAJSKÝ MANAŽER

Michael Kubík

michael.kubik@top09.cz

telefon: +420 604229309

 

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme