TOP 09 a STAN: Finanční ústava ohlídá i hospodaření krajů

11. 10. 2012

Vláda schválila návrh ústavního zákona o rozpočtové odpovědnosti. Finanční ústava mimo jiné stanoví maximální limit pro výši vládního dluhu a vznik Národní rozpočtové rady. TOP 09 a Starostové souhlasí a podporují tento návrh, protože zavádí principy odpovědného hospodaření také na krajích.

Finanční ústava pro Česko bude v případě schválení parlamentem platit od roku 2014. Tzv. dluhová brzda v praxi pro jakoukoliv vládu znamená, že pokud veřejný dluh překročí 40 procent HDP, musí začít uplatňovat aktivní opatření proti většímu zadlužení. V případě, že by se státní dluh zvýšil až na 50 a více procent HDP, musela by požádat sněmovnu o důvěru. Veřejný dluh byl loni (podle údajů ČSÚ 41,16 procenta HDP).

Dluhy krajů vzrostly za vedení ČSSD a velkých koalic násobně. Více na: http://www.transparentni-kraj.cz/uvod Kumulovaný dluh kraje Vysočina za posledních 11 let je sice přijatelný, ale aktualizovaný rozpočet na rok 2012 počítá se schodkem 1,26 miliardy Kč. To je víc, než dosavadní celkový dluh za 11 let jeho existence.

Je naprosto správné, že tento zákon platí také pro krajské rozpočty. Věříme, že i náš kraj bude do budoucna hospodařit odpovědně a nebude se dál zadlužovat jako za vlády ČSSD s podporou KSČM, kdy dluh kraje stoupl na 1,03 miliardy. Pouze na úrocích nynější krajská vláda v roce 2012 plánuje zaplatit 20 mil. Kč, což je téměř stejně jako veškeré výdaje kraje v oblasti životního prostředí. Určitě se v zastupitelstvu zasadím o to, abychom teze ústavy pro kraj dodržovali už nyní, přestože dluhová brzda bude pro kraje platit až od roku 2018,“ říká kandidát na hejtmana Ladislav Jirků.

Pro kraje má platit, že celková výše dluhu nesmí překročit 60 procent průměru jeho skutečných příjmů za poslední 4 roky. Překročí-li se tato hranice, kraj ročně musí dluh snížit podle daného postupu. Pokud se krajští politici do šetření nepustí, stát ročně zadrží část krajských daní (5 % z rozdílu mezi dluhem a 60 % průměru příjmů za poslední čtyři roky).

Finanční ústava dokonce říká, že si poslanci a senátoři budou muset snížit své platy o pětinu v případě nehospodárného nakládání s penězi (při překročení limitu 45 procent HDP). Pro kraje zákon takové opatření nemá. "Pokud budeme ve vedení kraje, zavážeme se k podobnému kroku dobrovolně," slíbil kandidát č. 2 a předseda TOP 09 na Vysočině Jiří Blažek.

Kandidáti TOP 09 a Starostů voličům už deklarovali, že radikálně sníží dluhy kraje úspornými opatřeními, zejména v evidentním plýtvání penězi občanů na krajském úřadě a zabezpečením nemalých úniků peněz důsledkem nákupů předražené techniky.

Spočítejte si, kolik už dnes platíte na hospodaření kraje: http://www.transparentni-kraj.cz/spocitejte-si. Přijďte 12. a 13. října volit a zastavit populistické politiky, kteří zadlužují náš kraj na desítky let dopředu.

Michael Kubík, krajský manažer TOP 09 Vysočina
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme