Honzárek: Křižovatek musí být méně

28. 5. 2018

Kdo v uplynulých dnech projížděl po silnici mezi Havlíčkovým Brodem a Jihlavou, mohl si u Svatého Kříže všimnout nenápadné malé budky. Stál tu automatický sčítač dopravy. Počítal kolik a jakým směrem tu na křižovatkách jezdí auta.
Údaje budou použity pro úpravy rizikového úseku.
„Ve druhé polovině tohoto týdne nashromážděné a zpracované údaje předáme Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a budeme s ním jednat, jak konkrétně vzhledem k provozu celý úsek silnice I/38 kolem Svatého Kříže upravit,“ informoval havlíčkobrodský místostarosta Libor Honzárek.

Úsek hlavního tahu na Jihlavu poblíž Brodu je velice rizikový. Na několika stovkách metrů je řada křižovatek, na nichž mnoho řidičů zpomaluje a odbočuje do osad podél silnice nebo k nemovitostem. Neznalého řidiče tu často překvapí prudce brzdící vozy. Po úpravách křižovatek a hlavní silnice dlouhodobě volají obyvatelé okolních osad a obcí. Jejich vhodnost doporučila i bezpečnostní inspekce úseku, kterou si loni na podzim nechalo ŘSD vypracovat. Obyvatelům Svatého Kříže by se nejvíc zamlouvaly odbočovací pruhy, hlavně na nejvyužívanější křižovatce nejblíže Havlíčkova Brodu. „Je tam špatně vidět, křižovatka leží hned za horizontem a bývá tu silný provoz. Je tam sice sedmdesátka, tou ale jede málokdo. Ve špičkách se na vedlejší čeká v koloně i několik minut,“ popisuje předsedkyně zdejšího osadního výboru Ilona Heijting. 

Právě pro určení, jaké varianty nakonec zvolit, město nechává sečíst dopravu. „Směrové sčítání určí, kolik aut kterým směrem jezdí a odbočuje, a podle toho se vypočítá nejvhodnější způsob úpravy i s ohledem na náklady,“ pravila ředitelka jihlavské správy ŘSD Marie Tesařová. „S městem budeme o úpravách na základě sčítání teprve jednat, ve hře jsou zatím všechny možné varianty,“ dodala.
Havlíčkobrodská radnice je ochotná se na budoucích úpravách podílet. Jak konkrétně a případně jakou částkou, bude záležet na konečném výsledku sčítání a dohodě s ŘSD. „Zatím si nedáváme žádný limit výdajů. Důležité bude, jak moc bude bezpečnost potřeba posílit,“ doplnil havlíčkobrodský místostarosta Honzárek.

Zdroj: MF DNES

Michael Kubík, krajský manažer TOP 09 Vysočina

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme