Zdeněk Jaroš se v Pelhřimově setkal s tibetským mnichem

11. 3. 2019

Členové TOP 09 se také na Vysočině připojili k symbolickému vyjádření podpory obyvatelům Tibetu okupovaného komunistickou Čínou.

Naši zastupitelé a radní podpořili tuto akci vyvěšením tibetské vlajky na mnoha místech našeho kraje. Vlajka tak zavlála například před jihlavským magistrátem, před radnicemi v Třebíči, Žďáru nad Sázavou, Světlé nad Sázavou, nebo Kamenici nad Lipou. Tradičně vyvěšují tibetskou vlajku také na havlíčkobrodské radnici. Místostarosta města Libor Honzárek (TOP 09) k tomu dodal: „Brodská radnice se zařadila, tak jako každý rok, mezi stovky českých měst a obcí, které si připomínají smutnou událost, kdy před 60 lety přišli o život, po tvrdému potlačení emancipačních snah, desetitisíce Tibeťanů. Lidská práva a základní svobody by neměly být v demokratickém světě přehlíženy a obchodovány, byť by se jednalo o byznys super výhodný a atraktivní.

V Pelhřimově se u příležitosti 60. výročí tibetského národního povstání ve Lhase konal Festival pro Tibet 2019. Jeho hostem byl tibetský mnich Geshe Yeshi Gawa. S ním se mimo oficiální program festivalu setkal místostarosta Pelhřimova Zdeněk Jaroš (TOP 09) a rozhovor s ním mu přinesl spoustu mediálně nezkreslených informací o reálném životě v Tibetu: „Vyprávěl mi například o dramatickém útěku z Tibetu, který se mu jako desetiletému podařil společně s jeho strýcem až napotřetí. Jak byl předtím příslušníky čínské armády mučen a také, jak mu Českou republiku doporučil samotný Dalajláma. Není proto moc nadšený, jak náš současný prezident inklinuje k Číně a velmi před tím varoval.“

Mezinárodní kampaň “Vlajka pro Tibet” vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě a stala se jednou z nejvýznamnějších symbolických akcí na podporu Tibetu. Akce probíhá každý rok 10. března, v den výroční povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu. Při povstání v roce 1959 zemřelo více než 80 000 Tibeťanů, statisíce Tibeťanů zemřely v následujících letech ve vězeních, pracovních táborech nebo v důsledku hladomoru. Cílem kampaně je poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu. Česká republika se ke kampani připojuje pravidelně od roku 1996, kdy tibetskou vlajku vyvěsila první čtyři česká města. 

Michael Kubík, krajský manažer TOP 09 Vysočina